Olen sitä mieltä että kaikenlainen kristinuskoon liittyvä pitää kitkeä juurineen pois joulusta ja palauttaa alkuperäinen Valon juhla tilalle.
Mitä mieltä muut?
Alkuperäinen Joulu
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmusuhrit takaisin ja kunnon saatanalliset kekrit. Ei kiitos, näin sivistyneen ihmisen näkökulmasta.
- Anonyymi
Höpöhöpö, valon juhla pitää soveltaa nykyaikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö, valon juhla pitää soveltaa nykyaikaan.
Eikö kristillinen joulu ole hyvin sovellettu nykyaikaan? Mitään kristillistä siitä ei enää ole jäljellä tässä sekulaarissa yhteiskunnassa. Se miten ihmuset joulua tykönään viettää on taas eri asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö kristillinen joulu ole hyvin sovellettu nykyaikaan? Mitään kristillistä siitä ei enää ole jäljellä tässä sekulaarissa yhteiskunnassa. Se miten ihmuset joulua tykönään viettää on taas eri asia.
Tykkään kuunnella radiota., Ilettää vaan se joululaulujen tulva.
Onko Jeesus edes oikeasti syntynyt 24.12 vuonna 0? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tykkään kuunnella radiota., Ilettää vaan se joululaulujen tulva.
Onko Jeesus edes oikeasti syntynyt 24.12 vuonna 0?Ei ole, mutta radiokanavan voi ihan itse valita. Monet kanavat suoltaa samaa sontaa, ihan vuodenajasta riippumatta.
- Anonyymi
Rienaajille neuvoksi, että opetelkaa ulkoa hyvä hengellinen joululaulu. Stä voitte tarvita siinä vaiheessa, kun lähtö tästä ajasta on. Nöyrtykää Jumalan edessä ja pyytäkää syntejänne anteeksi. Se kannattaa tehdä jo heti, tässä ja nyt.
- Anonyymi
Kuka sua kieltää viettämästä joulua miten haluat tai olla vaikka viettämättä? Laumasieluisuusko.
- Anonyymi
Ota neuvosta vaari ja jätä höpötykset pois.
- Anonyymi
Saahan sitä mielipiteensä esittää.
ST
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938028
- 403852
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241310
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321143Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311079Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11865Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27762