Olen sitä mieltä että kaikenlainen kristinuskoon liittyvä pitää kitkeä juurineen pois joulusta ja palauttaa alkuperäinen Valon juhla tilalle.
Mitä mieltä muut?
Alkuperäinen Joulu
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmusuhrit takaisin ja kunnon saatanalliset kekrit. Ei kiitos, näin sivistyneen ihmisen näkökulmasta.
- Anonyymi
Höpöhöpö, valon juhla pitää soveltaa nykyaikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö, valon juhla pitää soveltaa nykyaikaan.
Eikö kristillinen joulu ole hyvin sovellettu nykyaikaan? Mitään kristillistä siitä ei enää ole jäljellä tässä sekulaarissa yhteiskunnassa. Se miten ihmuset joulua tykönään viettää on taas eri asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö kristillinen joulu ole hyvin sovellettu nykyaikaan? Mitään kristillistä siitä ei enää ole jäljellä tässä sekulaarissa yhteiskunnassa. Se miten ihmuset joulua tykönään viettää on taas eri asia.
Tykkään kuunnella radiota., Ilettää vaan se joululaulujen tulva.
Onko Jeesus edes oikeasti syntynyt 24.12 vuonna 0? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tykkään kuunnella radiota., Ilettää vaan se joululaulujen tulva.
Onko Jeesus edes oikeasti syntynyt 24.12 vuonna 0?Ei ole, mutta radiokanavan voi ihan itse valita. Monet kanavat suoltaa samaa sontaa, ihan vuodenajasta riippumatta.
- Anonyymi
Rienaajille neuvoksi, että opetelkaa ulkoa hyvä hengellinen joululaulu. Stä voitte tarvita siinä vaiheessa, kun lähtö tästä ajasta on. Nöyrtykää Jumalan edessä ja pyytäkää syntejänne anteeksi. Se kannattaa tehdä jo heti, tässä ja nyt.
- Anonyymi
Kuka sua kieltää viettämästä joulua miten haluat tai olla vaikka viettämättä? Laumasieluisuusko.
- Anonyymi
Ota neuvosta vaari ja jätä höpötykset pois.
- Anonyymi
Saahan sitä mielipiteensä esittää.
ST
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t625628Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo983506Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel473382Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L902611SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral622461Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi771936Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3391852Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161463Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal281238- 1421162