Luojan mysteeri?

Anonyymi

Miksi meidän kutsuma ex korkeimpia enkelolentoja Lusifer aikanaan lähti kapinaan luojaansa vastaan vetäen kolmasosan "enkeleistä" mukaansa?. Tämähän Tapahtui kauan ennen ihmisen luomista. Mitä silloin tapahtui?. miksi silloinen luomakunta järkkyi?. Keitä ovat "enkelit", niin hyvät kuin ne langenneet. elivätkä ne ennen aadamia ja eevaa tällä planeetalla?. minkä takia ihminen luotiin tämän jälkeen kun Jumala luodessaan tiesi että ihminen on paha. mikä on ihmisen rooli tässä konfliktissa joka alkoi jo kauan ennen adamia ja eevaa, kauan ennen ihmissukua. olemmeko ikuisen luojan teatteri näyttämö, tavallaan Luojan TV.
Luoja joka loi kaiken eikö hän luonut myös pahan?. Luoja joka on ollut ikuisesti olemassa, mistä hän tuli?. Eihän luojalla voi olla luojaa.
Mikä on synti. mistä se on lähtöisin jos kaikki on luojan luomaa? ja kaikki on hänessä ja pysyy hänen voimastaan olemassa!. Siis mikä tässä klikkaa???.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko rakennelma on kuin korttitalo - pysyy kasassa vain lujalla solkealla uskolla. Ei kestä pienintäkään kriittistä tarkastelua. Ei siis kananta perustaa maailmankuvaansa uskontojen höpötyksiin.

      • Anonyymi

        Uskontojen höpötysö khuonompi kuin se sinun hiussolki?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskontojen höpötysö khuonompi kuin se sinun hiussolki?

        Pampulankin voi kiinnittää lujasti tukkaan


    • Anonyymi

      Loiko Jumala todella taivaat ja maan VAI oliko hän vain tietoinen taivaan ja maan luomiseksi tulosta?

      Oletetaan että hän tuli paikalle ja näki taivasta ja maata luotavan. Tai oletetaan, että joku korkeampi voima pani Jumalan mieleen harhaisen ajatuksen, että tämä olisi taivaiden ja maan luoja, vaikka se ei pitänyt paikkansa.

      Sillä Krishna sanoo kykenevänsä vaikuttamaan jopa puolijumalten mieleen niin, että nämä joutuvat harhan valtaan.

      EMME VOI OTTAA MITÄÄN KANTAA JUMALAAN TAI JUMALAN PSYYKKEESEEN. 

      Evankeliumi Jeesusksesta todistaa sellaisen hullunkurisen tilanteen, että paha menee pahuudessa yhä pidemmälle. Ajat käyvät koko ajan ahtaammiksi ja ahdingot lisääntyvät. Pelastuminen käy todella hankalaksi ja vihollinen saattaa estää pelastumisen ihan tosta vaan. 

      Ja kuitenkin toisaalla raamatussa sanotaan: JUMALALLE EI MIKÄÄN OLE MAHDOTONTA! Tänään luin kohdan, että Jumala kykenee tekemään kaiken minkä rukoilemme tai mieleemme juolahtaa, mutta vielä ääreettömän paljon sitäkin enemmän. Todella ristiriitaista.

      Ne jotka noudattavat evankeliumia ovat jatkuvassa kuoleman hädässä ja ahdingossa yhä syvemmässä kusessa niin sanotusti vailla mitään keinoa pelastua. Mutta pahat jotka menevät pahuudessa yhä pidemmälle ovat puolestaan taas tilanteessa että heidän kaikkiin rukouksiin vastataan ja Jumala tekee heidän vuokseen vielä enemmän kuin kukaan osaa miettiä tai ajatella jopa aivan äärettömän suuria tekoja.

      Mitä on sanottava: Hyvien Jumala joka päivä vain pienenee ja pienenee ja käy mittättömämmäksi, mutta pahisten Jumala eli saatana päivä päivältä suurenee ja käy äärettömän voimakkaaksi. Tällainen kaava tai teoria voidaan dynaaminen esittää Jumalan olemuspuolista HYVÄ JA PAHA.

      • Anonyymi

        Kaikki me kuolemme kerran ruumiistamme ulos, olipa siinä sitten kusessa tai ei ollut, mutta ajatus mahdollisesta viimeisestä tuomiosta ei varmaankaan sinua pilkkaajana lohduta?


    • Anonyymi

      > Luoja joka loi kaiken eikö hän luonut myös pahan?

      Paha on vähän kuin tyhjyys tai pimeys, ei mitään. Pahuutta ei tarvitse luoda, se on mitä jää jäljelle, kun hyvä on poissa, eli ei mitään, tyhjyys, hyvän puute.

      Pahuus on, mitä jä, kun hyvä, Jumala, hylätään. Jumala on hyvä ja salli sen, että ihmiset hylkäävät Hänet. Jumalan hylkääminen kuitenkin synnyttää hyvän puutteen, eli pahuus ottaa vallan. Ihmistä ei ole luotu pahaksi, ekä mitään pahaa ollut, kun Jumala loi. Pahuus ilmestyi vasta kun Jumala, eli hyvä hylättiin.

    • Anonyymi

      Koraanin mukaan alunperin kaikkien enkelien piti kumartaa Aadamia , mutta yksi eli Iblis kieltäytyi väittäen olevansa parempi kuin Aadami.
      Bartholomeoksen evankeliumin mukaan Iblis myöhemmin pyysi päästä Jeesuksen alaiseksi ja alistui tälle. Hän on juuri se enkeli, joka repäisi temmppelin esiripun kahtia kun Kristus kuoli ristillä. Eräiden kirjoitusten mukaan myöhemmin KAIKKI enkelit alistuivat saatanan komentoon.
      Mitä merkitsee Luciferin kapina ja se, että hän vei kolmasosan enkeleistä pois saatanan komennosta. Se saattaa merkitä esim. sitä, että Lucifer päätti valita Vanhan Aadamin puolella olemisen ennemmin kuin alistua muiden enkelien kanssa saatanan alaisiksi.

      On siis olemassa tilanne, että 2/3 enkeleistä on saatanan ja Jeesuksen puolella sekä jumalattomien, syntisten ja pahisten puolella. Mutta 1/3 Enkeleistä Luciferin johdolla on Vanhan Aadamin, ihmiskunnan ja hyvien puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4447
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3583
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1893
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1791
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1476
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1017
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      945
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      905
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      881
    Aihe