Viisaus - Mihin se katosi?

Anonyymi

Viisaudessa yhdistyy tietous, pohdinnallisuus ja myötätunto; viisas ihminen pysähtyy miettimään asioita ja tapahtumia, sekä niiden seurauksia.

Kun tarkastelemme yhteiskuntamme tilaa, uskon, että suurin osa meistä suomalaisista ymmärtää, että vanhojen ongelmien lisäksi on tullut uusia ongelmia, ja jatkuvasti lisää ja ne ovat kasautuneet hankalaksi vyyhdiksi ratkaista. Miljardeja euroja on menetetty integraatiossa, miljardeja euroja turvapaikkarallissa, miljardeja euroja köyhien maiden tukemisessa, ja koska olemme myyneet isenäisen pärjäämisemme, velkataakkamme kasvaa joka vuosi typerän ja rikollisen tuhlailun vuoksi. Ongelmaksi on siis muodostunut myös riippuvuussuhde ulkomaiseen valtajärjestelmään, johon liittymisessä meille luvattiin vaurautta, hyvinvointia, työpaikkoja jne. Ongelmaksi on muodostunut niin ikään massatyöttömyys, joka nykytilanteessa on korjaamaton ongelma. Niin ikään ongelmia on hallituksilla kyetä luomaan jonkunlaista tiekarttaa selviytymiseksemme, mutta pääratkaisu siinä näyttää aina olevan 'otamme lisää velkaa'. Ja kansa kärsii.

Vanha fraasi sanoo "älykäs selviytyy siitä, mihin viisas ei joudu". Mutta onko meillä tarpeeksi älykästä porukkaa, jotka selvittävät nykyiset ongelmat, eivätkä ryve niissä ja keksi selityksiä, jopa valheita? Onko meillä viisautta pysähtyä pohtimaan rehellisesti nykytilannetta ja rohkeutta myöntää tosiasiat? Yhdellä ainakin on rohkeutta. Toiset ovat valinneet erilaisen strategian. Ja sekin on ongelma. Viisauden vastakohta on typeryys, mutta se ei ola sama kuin tyhmyys. Päättäjillämme on älyä, mutta viisautta, ainakaan seurauksista päätellen, löytyy vähän, tai ei ollenkaan. Niin typeriä ovat olleet päätökset, sekä monet muut yhteiskuntaa pirstovat trendit ja ilmiöt.

Millaisia muutoksia yhteiskuntamme tarvitsee? Lisää vakuuttavia valheita, mölinää, räksytystä, sensurointia, leimaamista, maalittamista yms., vai kenties jotain viisasta? Jotain sellaista että perusasiat ja -arvot nousevat jälleen pinnalle. Kylmän ja typerän politiikan ja yhteiskunnallisen toiminnan loppu. Mutta milloin? Ja miten?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mä en ole sitä ikäluokkaa joka olis ikinä nähnyt sitä tervettä järjenkäyttöä tämän maan hallituksella. Kaistapäisyys tuli jo Koiviston mukana. Joten aika vanha asia taitaa olla.

      • Anonyymi

        No tuskin koskaan voi olla täydellisesti asiat, mutta kyse on tästä hetkestä, Suomen nykyisestä tilanteesta. Parempaan voi pyrkiä aina. Sen pitäisi olla itsestäänselvyys, mutta koska olosuhteet huononee jatkuvasti, niin sellaiset pyrkimykset näyttää olevan kateissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tuskin koskaan voi olla täydellisesti asiat, mutta kyse on tästä hetkestä, Suomen nykyisestä tilanteesta. Parempaan voi pyrkiä aina. Sen pitäisi olla itsestäänselvyys, mutta koska olosuhteet huononee jatkuvasti, niin sellaiset pyrkimykset näyttää olevan kateissa.

        Eu tuli jo ja tappoi, muisto vain jäi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe