Elämä on elämistä varten ja siksihän meidät on tänne luotu

Elämme aikoja, tätä päivää, jotain sellaista jota emme ole aiemmin kohdanneet, nähneet, käyneet läpi, vaan onko sittenkin niin, että tämä aika oli tulossa, tästä ajasta varoitettiin ja on vain ollut hyvää tuuria, että " espanjantautia " tai muuta sellaista ei ole nykyyhteiskunta ottanut todesta. Maailmassa on viisaiden ihmisten mukaan paljon sellaista, joka saattaa " räjähtää käsiin " jos emme torju tai pysty torjumaan sitä. Meitä varoitetaan vaaroista, muta me emme usko, meitä koittelee luonnonilmiöt, mutta niin on kuulemma aina ollut, me olemme korkealle kehittynyt yhteiskuntalaitos, joka pärjää mutta joka loppuen lopukso´i on hyvin haavoittuvainen.

Me olemme ihmisiä, me olemme maapallon omistajia ja kuitenkaan näin ei todellisuudessa ole, sillä pallo on se joka tahdin määrää, avaruus on paljon muuatkin kuin tämä nokare valtavan kokoisessa atmosfäärissä ja kuka tietää missä mitäkin lopulta on. Ei kukaan.

Ihminen on utelias ja se olisi varmaan valmis kohtaamaan toisen " ihmisen " vaan kuinka sen kanssa oikein onkaan; onko se toinen " ihminen " vaiko jotain ihan muuta. Ottakoon siitä utelias ihminen vaarin ja selvittäköön pulman vaikka se taitaa olla ainakin nykyaikana mahdotonta.

Kuitenkin me olemme täällä, maassa, planeetallamme ja meidän pitää elää täällä, olla se kansa, joka tätä kaikkea käyttää mutta jonka pitäisi oppia virheitä, mennä koulun penkille ja puhaltaa pelin poikki ja aloittaa vuoropuhelun Äiti maan kanssa. Helpommn sanottu kuin tehty- niinhän se vanhaa sanontaa lainaten tietty on, vaan silti ei pitäisi riistää ja rettelöidä, ei pitäisi valita Trumppeja tai muita napaansa tuijottelijoita vaan pitäisi ymmärtää yskä, olla pieni ihminen ison pallon varjossa ja kuunnella, katsella, ajatella ja tehdä hyviä päätöksiä ja tekoja.

Meillä on mahdollisuus, meillä on taito vaan meillä pitää olla se yksi köysi jota vedetään samaan suuntaan ja jos solmuja tarvitaan , niin tarvitaan, mutta nekin voidaan aukaista.

On tulossa vaalit, täälläkin Suomessa, on tulossa rokote, on tulossa sitä sun tätä ja on tulossa, mutta pitää muistaa mitä on ollut ja mihin meidän pitää keskittyä jos halutaan että matkamme on sitä että elämää halutaan ja lauletaan: Vain elämää "

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no, vi**u, mitä tarkoitat sepustuksellasi?
      ei oikein auennut?
      perustele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      7
      1310
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      169
      1212
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      103
      1063
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      997
    5. 131
      904
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      889
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      807
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      802
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      766
    Aihe