Mitä vihervasemmiston "oikeusvaltio" tarkoittaa ?

Anonyymi

Tavallisen tallaajan silmään kusemiseksi selitellään erilaisin sanakääntein , kuinka "oikeusvaltioperiaate" ja "demokratia" eivät toteudu Puolassa ja Unkarissa.

Todellinen syy on se, että Puola ja Unkari eivät suostu ottamaan maaperälleen ikuiselatukseen muslimimaista tunkevia elätettäviä.

Suurin vaahtoaja tuosta asiasta oli ja on yhä edelleen Suomen SDP
ja sen Eurooppaministeri Tytti Tuppurainen. Tuppurainen ja demarit haluaisivat
miehittää myös Puolan ja Unkarin laittomasti tulleilla muslimeilla.

16

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeusvaltio on nääs sitä että kansalaisoikeuksia ja kansainvälisiä sopimuksia noudatetaan.
      Näin ministerit vastaavat ihan joka kysymyksen, kuunnelkaa vaiks.

      Suomeksi se tarkoittaa että että maahanmuuttajilla on oikeuksia joita kantasuomalaisella ei ole.

      • Anonyymi

        Kuultu on ihan sydämen kyllyydestä. Jotenkin tuntuu, että Tuppurainen on kuin Jaakonsaari, siis hänen kaltainen. Liittovaltion kannattaja ja hillitön mamuttaja. Vaikka jälkimmäinen oli lähellä joutua t.rro..istin uhriksi, ei usko liikamamuttamisen tuomiin haittoihin muuttunut.


    • Anonyymi

      Oikeusvaltio tarkoittaa eu:n tapauksessa sitä että kaikkien on otettava mamuja.

      • Anonyymi

        Juu, tuhottua maanosaa. Siinä sitä on oikeutta kerrakseen.


    • Anonyymi

      Matuille ikuinen ilmainen elatus jouten ja alkuperäisasukkaat orjiksi eläkkeitä ja sosiaaliturvaa leikaten!

    • Anonyymi

      Hienoilta kuulostavia sanoja.
      Kuuluuko demokratiaan ja oikeusvaltioperiaatteeseen uhkailla ja kiristää itsenäisiä valtioita tekemään haluamallaan tavalla.
      Tällainen toiminta on tullut EUn vallan käytön normaaliksi periaatteeksi eli itsenäisiä unionin jäsenmaita voidaan kiristää vain muutaman EUn suurvallan enemmistön toimesta oman etunsa hyväksi.

      On unohtunut miksi EU alunperin perustettiin? Miksi siihen itsenäiset valtiot liittyivät? Ei painostamaan yhteisvelkaan, ei painostamaan siirtolaisten ottamiseen.
      Mediassa on viimevuosina uutisoitu EUhun on tulleen vain siirtolaisia.

      EU kävelee itsenäisten valtioiden kansanvallan yli. EUn valta tuhoaa itsenäisten valtioidensa kansanvallan, demokratian. Valtioita ei kohdella yhdenmukaisesti, arvioida samoilla mittareilla edes varallisuutta, kansallisomaisuutta.

      Onko järkeä ajaa itsensä nurkkaan oikeusvaltioperiaatetta ja demokratiaa käyttäen. Unkari ja Puola myös joukkoon liittynyt Slovakia saavat sopimuksesta molemmat sanat vesitettyä, sillä EUn suurvallat haluavat yhteisvelkaan sidotut ilmaiset sadat miljardit euronsa ja halvat lainat päälle. Onko silloin todettava, ettei EU ole oikeusvaltioita ja demokratiaa kunnioittava unioni? Tuleeko Marini, hallitus, mepit, asiantuntijat kilvan mediassa toistamaan ja vakuuttelemaan; Tehtiin hyvä diili, tämä on hyväksi meidän viennille, ei maksa paljon.

    • Anonyymi

      EUvostoliiton päätarkoitus on mamuttaa Eurooppa ei- valkoiseksi!

      Brysselin eliitti on täynnä ns. paneurooppalaisia, joiden KAIKKI teot pyrkivät siihen. Vaikka tietysti he naamioivat katalat pyrkimyksensä.

      Että siinä meille " oikeusvaltiota" kerrakseen...

    • Euroopan unionista tehdyn perussopimuksen 2 artiklassa oikeusvaltio on listattu yhdeksi EU:n perusarvoista. Se tarkoittaa sitä, että jäsenmaiden hallitusten tulee noudattaa lakia, että ne eivät saa tehdä mielivaltaisia päätöksiä ja että kansalaisten tulee voida haastaa niiden päätökset itsenäisissä tuomioistuimissa. Oikeusvaltioperiaatteeseen kuuluu myös korruption vastainen toiminta sekä lehdistönvapauden puolustaminen, jotta kansa saa tietoa hallituksen toimista.

      Puola ja Unkarivastustavat näitä arvoja...ja Suomen persut kannattavat heitä avoimesti eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio etunenässä. Jos kannattaa oikeusvaltiota, tietää varmasti mitä puoluetta ei kannata äänestää.

    • Anonyymi

      Kannatan oikeusvaltioperiaatetta ja tiedän , että en tule kannattamaan SDP:tä, vihreitä , vasemmistoliittoa enkä RKP:tä . En ikinä.

      Ja häpeän syvästi , että olen joskus osaa noista kannattanut.

    • Anonyymi

      Toivottavasti Slovenia, Slovakia ,Tsekki ja muut maat liittyvät Puolan ja Unkarin rinnalle puolustamaan oikeusvaltioperiaatetta. Siis sitä, että mikään Eurostoliitto ei määrää noita maita ottamaan elätettävikseen Lähi-idän ja Afrikan maahantunkeutujia.

      Suomen vihervasemmistopoliitikot kulkevat Eurostoliiton johtajien perässä kuin pässi narussa. Mutta kulkekoot. Vielä tulee pää narusta vetävän käteen.

    • Anonyymi

      Se on sitä että kristittyjä saa syyttää yhä enemmän Raamatun teksteistä. Persuja saa syyttää isänmaallisuudesta ja syyttää natseiksi vaikka eivät missään nimessä ole. Tulijat saavat yhä enemmän etuisuuksia sekä eräs uskonto nostetaan valtaan. Kantaväestö saa tulla toimeen kuten parhaaksi näkee. Turvat tukitaan kritiikiltä. Tätä on oikeusvaltioperiaate.

      • Anonyymi

        Vaikka Euroopan ihmisoikeusjulistus sallii yhdeksännen artiklan mukaan uskonnollisten tekstien julkituomisen, silti kristittyjä tullaan syyttämään niistä. Tämä on oikeusvaltion irvikuvaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikka Euroopan ihmisoikeusjulistus sallii yhdeksännen artiklan mukaan uskonnollisten tekstien julkituomisen, silti kristittyjä tullaan syyttämään niistä. Tämä on oikeusvaltion irvikuvaa.

        Tämä on kaikki sitä kulttuurimarxistista mädätystä josta ollaan puhuttu. Nyt sitä vaan peitellään tuolla sanahirviöllä.


    • Anonyymi

      Edistetään ilmastonmuutosta ottamalla maa täyteen kehitysmaalaisia, joidenka hiilijalanjälki vähintäänkin kymmenkertaistuu. Onko tässä mitään järkeä?

    • Anonyymi

      Oikeusvaltio tarkoittaa sitä, että kaikki julkinen valta toimii lainsäädännön asettamissa rajoissa, kunnioittaa demokratiaa ja perusoikeuksia sekä on riippumattomien ja puolueettomien tuomioistuinten valvonnassa.

      Asiaan ei liity maahamuuttajat paljonkaan, vaan tuo yllämainittu. Esim. tiukka maahanmuuttopolitiikka tai oikeistolainen talouspolitiikka ei ole rasismia. Hallitus voi päättää pakolaisten tai sosiaalitukien määrän leikkaamisesta ja se on silloin hallituksen poliittinen valinta. Oikeusvaltion periaatteita silloinkin noudatetaan.

    • Anonyymi

      Oikeusvaltio on heille huumeita, loisimista , kaikkea mitä yhteiskunnalta voi loisia, eli kukaan heistä ei ole ihminen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      566
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe