lopettaa pakollisen asevelvollisuuden.
Vihernuorilta tuo ehdotus ei yllätä, eihän heistä kukaan muutenkaan käy inttiä, nuorilla vassareilla jokseenkin sama juttu.
Ituhipit on ituhippejä.
Vasuri-li haluaa taas nostaa veroja, ja vihreät nuoret
12
55
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä Suomi armeijalla tekee, kun tänne voi kuka tahansa lompsia ihan vapaasti elätettäväksi? Ai niin, tarviihan ne tulijat laukunkantajia.
- Anonyymi
Komeat irakin pojat voitaisiin laittaa suomen eliitti palkka-armeijaan. Vähän niinkuin legioona. Heillä olisi suihkareita 5 kpl ja jokaisella joukko-osastolla myös tankkeja. Uusimmat beretan rynnäkkökiväärit. Voitaisiin avata suljettuja kasarmeja koulutukseen. Tämä palkka-armeija toimisi rauhan aikana erillään puolustusvoimista niinkuin kansalliskaarti, mutta sotatilanteessa he tukisivat puolustusvoimia. Näin saataisiin pakolaiset töihin ja palkka voisi olla 3000€ kuussa. Kassulla ei tarvitsisi asua vaan töihin mentäisiin normaalisti aamulla. Hienot sotisovat päällä he nauttisivat myös suominaisten ja miesten ihailua yhteisen hyvän eteen.
- Anonyymi
Tällaiselle muutaman kymmenentuhannen taistelijan ryhmälle olisi helppoa myös tarjota uusinta modernia sotateknologiaa niinkuin tankkimiehille p90 konepistoolit. taistelukoneet voisivat olla vaikka näitä https://en.wikipedia.org/wiki/Embraer_EMB_314_Super_Tucano
Noilla on helppo tukea ilmasta maahan joukkoja ja myös ilmataisteluohjuksin on täysin mahdollista ampua alas venäjän helikoptereita ja kyllä ihan hävittäjiäkin.
- Anonyymi
Paitsi he eivät ole tänne tulleet Suomea puolustamaan, vaan muslimien maailmanvalloitus on käynnissä. Enää sitä ei voi estää muuten kuin asevoimin, heitä on täällä lännesssä jo liikaa ja lisää tulee koko ajan.
- Anonyymi
Tuo nyt on ihan höpöhöpö juttua. He haluavat vaan elää rauhassa ja nauttia ansaitsemaansa arvostusta siinä missä muutkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo nyt on ihan höpöhöpö juttua. He haluavat vaan elää rauhassa ja nauttia ansaitsemaansa arvostusta siinä missä muutkin.
Mutta kun he haluavat nauttia täällä arvostusta ja kaikkea muutakin enemmän kuin ansaitsevat
- Anonyymi
Li nyt on kommari.
Olisiko velkarahan ottaminen parempi, vai pitäisikö jostakin taas leikata?
Asevelvollisuushan on pakollinen vain miehille. Tavalla tai toisella sitä on joka tapauksessa muutettava.- Anonyymi
No miksi sitä pitäisi muuttaa?
Sinä muuten et tainnut sitä käydä.
- Anonyymi
Halla-aho komppaa, sivari kun on.
- Anonyymi
Nuorisoa ei kiinnosta Liin puolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks795892Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1104270Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää1133686- 1273060
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri742606Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1642462Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1202150Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis32134Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu471901En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131615