Kun kiusaannutaan siitä, että Eskimo-puikko ei ole enää Eskimo, kyse ei ole siitä, onko asia oikein vain väärin, vaan siitä kuka tekee päätöksen. Koetaan, että joku on taas viemässä osan minun lapsuuttani. Ihan kuin nimellä olisi väliä, mutta miksi en saa edes päättää omista muistoistani?
Maahanmuuttokriittisyys asettuu siististi samaan kontekstiin. Ongelmia toki on, mutta sydänjuuria kaivelemalla huomaa, ettei keskeinen ongelma ole siellä. Ongelma on siinä, että joku toinen vie parasvalon silloin, kun minä kaipaan huomiota.
Kun viime aikoina on selvinnyt, ettei Trumpin kannattajien mielestä faktoilla ole väliåä, se avaa silmät sille, mistä maahanmuuttokriittisyydessä on kyse. Kyse ei ole maahanmuuttajista. Faktoilla ei ole väliä. Kyse on yksin jätetyn ihmisen huomion kaipuusta.
Miksi emme voi nostaa oikeaa kissaa pöydälle ja puhua siitä, miten me miehet koemme yhä enemmän olevamme osa yhteiskuntaa, joka ei ole miehiä varten. Miksi esimerkiksi testosteronia ei siedetä enää missään?
Sivustakatsojat
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyökkäys Helsingin Sanomia vastaan on osa tätä. Kiukustutaan siitä, miksi valtamedia ei kerro meistä. Huomionkaipuuta.
- Anonyymi
Lopeta lapsenomainen huomionhaku ja käy töissä ja matkustele. Jätä muut ihmiset rauhaan.
- Anonyymi
"Mitä ihmettä Trumpin asianajajan kasvoilla valui? Mystinen mönjä varasti huomion lehdistötilaisuudessa" IS tänään.
Valuva neste oli pikaisesti hiuksiin sprayattavaa Camo -väriä?!
-Se, että mies hikoili niin paljon, on mielestäni kummallista. Erityisesti siksi, että muut tilaisuudessa eivät hikoilleet.
"...karavaani kulkee." ---Kohti uusia seikkailuja! - Anonyymi
Muistatteko rasistisen maalauksen "Aino", jossa suhtaudutaan vanhaan Väinämöiseen ikärasistisesti? ))
Näin netissä ilmeisesti Mauri Kunnaksen aiheesta mukaellun eläinversion. Tulkitsin sen parodiaksi "Aino" -maaluksesta. Sehän on ilman muuta miehiä kohtaan rasistinen. ))
--On aika kuvitella ja maalata uusi "Aino" -maalaus, jossa mies on "Ainon" paikalla. --Millainen mies,-- millainen nainen?! Miksi ja mitä kva osoittaisi. Tulkinnat siitä olisi todella hauskaa pohdittavaa. ---Vaikkapa "kieli poskessa", "Heikin tai Aarnen" -naurunremakoiden kera ja "Voi hellallettas" -naiskommenttien rasistisissa "näennäishellittelyn" varjossa esitettyjen pilkkapuheiden "tasa-arvojulistuksissa".
"Aino" -käsitteenä voi ilmentyä myös yhteiskunnallisen rasismin kontekstissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840