Vanhanen vaihtoon

Anonyymi

Vanhanen ei halua että osinkoveroihin kosketaan. Tämä on käsittämätöntä.
Miksi osingoista ei voisi maksaa samansuuruista veroa kuin palkasta? Samanlaista rahaa se on kuin mikä muukin raha.

8

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihtoon heti.

    • Anonyymi

      Perusteli ahneutensa "riskin suuruudella".
      Eli koska rikas riskeeraa jotain (?) tienatessaan miljoonia niin siitä ei voi ottaa veroa?!

      Huippulogiikka noilla ahneilla.

      Jos RISKI on peruste olla verottamatta niin poliisien palkasta EI pitäisi mennä centtiäkään veroa. Niillähän on joka päivä suurimmat RISKIT työssänsä.

      Sairaita noi vallanpitäjät.

    • Anonyymi

      Ruvetaan verottamaan osinkotuloja , lopputulos on se että moni siirtää kirjansa ulkomaille ja jää nekin nyt saatavat verot saamatta ( esim. Björn Whalroos ) . Vasemmistolaiset , Demarit ja Vihreät huutavat osinkoverotusta , hyvä huutaa koska heidän joukoissaan ei osinkotuloja ansaitsevia juurikaan ole , aivokapasiteetti ei riitä niiden ansaitsemiseen .

      • Anonyymi

        Nalle on fiksu , verot maksetaan Ruotsiin ja maataloustuet maksaa Suomi.
        Näin toimii alkutuottaja.


    • Anonyymi

      Vanha sanonta sanoo,sen lauluja laulat kenelle töitä teet.Voisin kuvitella kuinka suuri on se painostusryhmä jonka lauluja mm.Vanhanen laulaa.Sitten asiaan.Meillä oli oikeudenmukainen verotusjärjestelmä 80-luvulla jolloin oli mm.osinkoverokirja.Piensäästäjä sai oliko se nyt 1000markkaan asti mm.korkotulot verovapaasti.mutta sitten vero nousi ylöspäin muistaakseni osinkotulojen mukaan.Kaikkein räikeintähän tässä on se,että voidaan työtuloja nostaa pienemmällä veroäyrillä,kuin mitä normaaliveroprosentti olisi.Ensisijaisesti pitäisi puuttua juuri tähän epäoikeudenmukaisuuteen.Tavallinen palkansaaja ei voi kikkailla työtuloja mitenkään,mutta yritysten kauttahan nämäkin kikkailut hoidetaan.Tavallinen rehellinen yrittäjä tästäkin kärsii kun joukossa on aina veronkierron ammattilaisia.Kiireellisenä pitäisi säätää laki joka ei salli mitään työtuloa kikkailla pienemmälle veroäyrille.Poistoihinkin pitäisi laittaa joku roti,ettei kaikkea nyt hyväksyttäisi kuluksi.Eihän palkansaajakaan saa mitään henkilökohtaista kulutustavaraa kuitattua poistoihin.

    • Anonyymi

      Suurinosa Suomea elää vielä säätyaikaa ja kepu Isäntä, niin ei heidän edunvalvojat voi antaa periksi, muuta kuin duunarin palkoissa !?

      (Vanhanen ei osannut sanoa Mäntsälässä, että mitäeroa oli Jukoslavian hajotuksessa ja Ukrainan vastaavassa !?)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Osingoista maksetaan sama vero kuin palkasta tai enemmän.

      Suurin osa yrityksistä on parin yrittäjän vetämiä. He maksavat työstä ensin 21% veroa yhteisöverona ja sitten osingosta 30%. Lopputuloksena veroetua ei tule tai palkka on jopa halvempi.

      Olen työkseni pyöritellyt lukuja kumpi kannattaa paremmin osinko vai palkka. Lopputulos on aina alle prosentin ero ja se voi olla mihin suuntaan vaan.

      Kun puhutaan 90% osingoista, ne verotetaan samalla tavalla kuin palkka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      38
      2091
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      885
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      845
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      805
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe