Alkuun media ylen johdolla piti kovaa meteliä asiasta, MUTTA kun uhkailija ei ollutkaan mikään äärioikeistolainen, vaan päinvastoin, niin media hiljeni heti.
Eli sama toistuu aina, jos tekijällä on vähänkään viitteitä äärioikeistolaisuuteen, niin johan pidetään haloota, ylessä varsinkin. Mutta jos tekijä kuuluukin vasemmistosiipeen, niin radiohiljaisuus mediassa.
Ohisalon uhkaajahan on näitä elokapinallisia. Mies uhkaili sisäministeriä, koska piti tätä henkilökohtaisesti vastuullisena poliisin toiminnasta ensimmäisessä Elokapina-mielenosoituksessa. Media uutisoi laajalti Ohisalon uhkailuista, mutta jätti tämän viiteryhmän mainitsematta.
Uhkailija oli kommentoinut muun muassa kuvaa, jossa ministeri Ohisalo on nostamassa Suomen lippua tankoon. Kommentissa uhataan kaasuttaa poliisit tai ajaa pommirekka Pasilan seinustalle ja räjäyttää puoli taloa auki. Uhkailija kertoi olevansa ”juuri itse pommintekokoulussa” ja uhkasi laittaa myös sisäministeriöön pakettia tulemaan.
Täälläkin muuten vasurit huusivat heti suureen ääneen, että persu persu, mutta luikkivat piiloon kun totuus tekijästä selvisi.
Tapaus "Ohisalon uhkailija" oli hyvä näyte median suunnasta
25
69
Vastaukset
- Anonyymi
On se koko piru tuo totuus, kun se tulee aina ilmi ja julki.
- Anonyymi
Mutta onko se totuudessa pysymistä kun yhdestä asiasta pitää äläkkää mutta toisesta on kuin kusi sukassa.
- Anonyymi
Juuri näin hiljennetään vihervasemmiston ja maahanmuuttajien tekemiset. Yle varsinkin on viime aikoina kunnostautunut siinä. Nuorisojengitkin yritettiin valkopestiin ja kun siinä ei onnistuttu niin syyllistettiin suomalaiset rasismilla ja liian vähällä tuella maahanmuuttajille.
- Anonyymi
Tarkoitushakuinen valhejuutinen. Minun nähdäkseni tapauksesta on uutisoitu juuri niin paljon kuin pitääkin. Ehkä kirjoittaja yrittää rivien välissä sanoa, että hän ärsyyntyy siitä, kun persuaiheisia kirjoituksia julkaistaan.
- Anonyymi
Kerropa sitten, mikä aloituksessa on valetta?
- Anonyymi
Juttu vaan ei liity persuihin, ja kyllä ylekin hiljeni, kun totuus tekijästä selvis.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerropa sitten, mikä aloituksessa on valetta?
Minähän kerroin sen jo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minähän kerroin sen jo.
Niin, ei siis ole valeuutinen, mutta media ei vaan halunnut kaikkea kertoa, koska tyypillä olikin väärä ideologia.
- Anonyymi
Tyyppi on varmaan jo pyydetty vihreiden kunnallisvaaliehdokkaaksi.
- Anonyymi
Ohisalo voisi katsoa peiliin ja miettiä miksi uhkailuita tulee nonstoppina. Tytsy saa olla tyytyväinen siitä, että häneen kohdistuneet uhkailut ovat vain verbaalista ulosantia, eikä konkreettista toimintaa.
- Anonyymi
Omat koirat purivat.
- Anonyymi
Oli myös sotkenut selliään, ja kirjoitellut uhkauksia sellin seinälle.
- Anonyymi
Tuskin ketään kiinnostaa, sen enempää Kuin Anneli Auerin miehensä murhakaan.
Mikä lehti sanoi häntä äärioikeistolaiseksi? Minulta meni täysin ohi, mielestäni lehdissä ei ollut arvuutteluja mihinkään suuntaan. Toivottavasti hänet tuomitaan, sillä tappouhkaukset eivät koskaan ole mikään kevyt asia.
- Anonyymi
Taas puhdas vale. Persut vois vaan keskittyä lukemaan mv lehteä.
- Anonyymi
Eipä vaan olekkaan, tyyppi on vasemmistolainen elokapinallinen.
- Anonyymi
Mitä tämä kertoo mediasta.
- Anonyymi
Voi voi voi voi!
Eikö Yle nyt voinutkaan järjestää useita ajankohtais- ja keskusteluohjelmia tämän uhkauksen tiimoilta?
Voi voi voi voi!- Anonyymi
ylen jo ennalta buukattuja kiihotuslähetyksiä jouduttiin brutaalisti peruuttelemaan?
- Anonyymi
Juttu meni heti tutkintaan ja käsittelyyn.Muut kovatkin jutut viipyvät pitkään ennenkuin päätyvät tutkintaan ja tuomioon.
Tässä oli tässä ja nyt tempo.Miksi.eihän tuolla mitään paniikki kiirettä ollut. - Anonyymi
Missä on nyt vaatimukset irtisanoutua väkivallasta ja poliisiministerin ampumisesta?
Miksei media ole työntämässä karvamikkiä Ohisalon naamalle ja tivaamassa olisiko hän jo valmis kieltämään Elokapinaliikkeen?
Ja jos ei, hyväksyykö hän laittomuudet ja ministerin uhkaamisen?
Minkälainen on turvallisuuden tila maassa jossa sellainen liike saa jatkaa toimintaansa?- Anonyymi
Ja vastauksena kuulemme... Uutiset alkaa.
- Anonyymi
Kummallista, ettei tietyt puolueet nyt vaadi vihreitä irtisanoutumaan poliittisesta uhkailusta.
- Anonyymi
Oma koira puri
- Anonyymi
Kävipä ikävästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks795932Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1364369Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää1153715- 1333100
Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1732744En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri762644Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis52625Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi652496Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1242246Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu491907