seurata tätä palstaa, sillä voisi äkkiä kuvitella, että tämä on joku Perussuomalaiset - palsta, niin paljon tänne tulee avauksia persuista. Ja selvää on myös, että ne tulee punavihreältä puolelta, suurin osa yhden tyypin tekemänä varmasti. Asiaa niissä ei näytä juuri olevan, mutta ilmeisesti persujen suosio harmittaa valtavasti. Huvittavaa sekin, että persujen ei tarvitse tehdä yhtään mitään, he voivat rauhassa naureskella näille höpöttäjille.
Sen sijaan kokoomus saa olla ihan rauhassa, ei pidä vasemmistolaiset mitään mölyä siitä. Olin kyllä aina kuvitellut, että kokoomus olisi vasemmistolaisille se suuri paha, mutta se näyttääkin olevan persut.
Sen sijaan kokoomus saa olla ihan rauhassa, ei pidä vasemmistolaiset mitään mölyä siitä. Olin kyllä aina kuvitellut, että kokoomus olisi vasemmistolaisille se suuri paha, mutta se näyttääkin olevan persut.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Oletko joku vihervassari vai mitä sekoilet?
Meidän kaikkien sisällä asuu pieni nälkäinen somali lapsi. byääh byääh. Minä olen ihan yhtä hyvä ja arvokas kuin Somali. Sinulla ei ole oikeutta sortaa minua. byäääh
Kävin täällä aamupäivällä katsomassa, ja nyt kun katsoo niin ihan sama jankkaus jatkuu tuohon Tavio - avaukseen edelleen. Uskomatonta kuinka jotkut jaksaa mennä lässyttään siihen, vaikka juttu on lapsellinen provo.
Kokoomus hajoitti Persut 2017 koska Halla-Aho on islamofoobikko. Nyt yrittävät säälittävästi kääntää takkia
Tämä oli Kokoomukselta täydellinen ja lopullinen emämunaus. Nyt kaikkien länsimaiden oikeistolaiset ja konservatiivit ovat avoimesti Islamofoobikkoja, jopa Emmanuel Macron joka oli maltillisten oikestoliberaalien esikuva pitkään. Nyt on ihan turha yrittää kääntää takkia ja Kokoomus voi laittaa pillit pussiin koska heiltä on mennyt kaikki uskottavuus nykyaikaisena oikestopuolueena.
Kaiken huippu oli viimekesäinen sananvapauden kaventamisyritys episodi vihervasemmiston kanssa kun kokoomuksen entisenä porvaripuolueena olisi pitänyt tukea yksilön oikeuksia ja sananvapautta, nehän ovat oikeiston keskeisimpiä arvoja!
Täällä on sellaista nokkiinsa ottavaa vihervasemmistoa. Sossut loukkantuvat kaikkein herkimmin.
Tolkun ihmiset eivät pidä persuista.
Juuri tolkun ihmiset niistä näyttää pitävän.
Tolkun ihminen ei edes ole persu.
Edes nuoret ei pidä vasureista...hheheheheheee.
Näytä dorkalle pala 💪🏻. Oliko jotain asiaa? https://www.youtube.com/watch?v=mmENZlz_-Io
Antakaahan nyt vähän kokoomuksellekin huomiota. Onhan ne sentään kärkiporukkaa Suomessa.
Kokoomus ei enää tiedä mitä on.
Orpo vähän hukassa.
Sisäministerit pakolaistulvan aikana.
Päivi Räsänen (s. 1959) KD (1.1.2014) – 29.5.2015
Petteri Orpo (s. 1969) Kok. 29.5.2015 – 22.6.2016
Sisäministeriö on vastuussa maahanmuutosta ja sisäministeri johtaa sitä orkesteria.
Kokoomuslaisia harmittaa, kun eivät päässeet hallitukseen keskustan paikalle tukemaan vihervasemmistohallitusta. Sdp on koko ajan ollut vaatimassa kokoomuslaisilta eron ottamista perussuomalaisista. Jatkuvasti vetoavat kokoomukseen, että miten nyt kokoomuksen arvot sopivat siihen, kun tulevat usein perussuomalaisten linjoille asioissa. Jos vihervasemmisto pääsee jatkamaan, ja keskusta rypee kannatuksessaa, niin varmasti kokoomus on kilvan menossa niiden kanssa seuraavaan hallitukseen.
Veikkaan että seuraavan hallituksen pohja persut kok.
Olen vasemmistopersu. Ei ole vaihtoehtoa minulle. Haluan järkeä maahanmuuttoon mutta haluan myös elintasokuilun maassamme pienemmäksi. Ketä äänestää?
Elintason nostoon ei ole muuta tietä kuin työnteko vaikka vasemmisto kuinka luulee että hyvinvointia tehdään velkarahalla!
No ei sulla ole kuin yksi vaihtoehto. Mikään muu ei tee mitään haittamaahanmuuttolle kuin Persut. Olethan sen varmasti jo havainnut. Aikaa olisi ollut laittaa asialle stoppi viimeisestä vyörystä jo viisi vuotta. Minkäs teet kun tavoite on islamisaatio?
Minua taas huvittaa kaikki tavalliset, "ei rikkaat" ihmiset, jotka äänestävät rikkaiden, sijoittajien ja yritysten etua ajavaa Kokoomusta.
Ihmisiä yleensä huvittaa asiat joita he eivät ymmärrä!
Kuten toteat niin kokoomus todellakin ajaa mm. yrittäjien ja sijoittajien etupiiriin kuuluvia asioita ehkä voimallisemmin kuin mikään muu puolue.
Ehkäpä sellainen ihminen joka on huolissaan siitä omasta työpaikastaan ja toimeentulostaan äänestää kokoomusta joka taas huolehtii yrittäjästä JOKA tarjoaa sen työpaikan ja hyvinvoinnin sille työntekijälle - YKSINKERTAISTA kun sen ymmärtää.
Se on se yksi ja sama, joka tekee näitä avauksia. Sitä ottaa niin päähän kun ei ole itse tajunnut äänestää persuja. Hahahahhah
Se tässä Persujen suosiossa täällä avausten suhteen vähän ihmetyttää että vaaleihin (eduskunta) on vielä aikaa noin 2,5 vuotta mutta siitä huolimatta aika moni tuntuu jo keulivan reippaasti näiden avausten suhteen!
Luulisi että vihervasemmisto voisi nyt hetken levätä laakereillaan ja nauttia siitä hallitustyöskentelystä - VAI EIKÖ SIITÄ OLE MITÄÄN NAUTITTAVAA kun täytyy koko ajan keskittyä muiden tekemisiin.
No kyllä kansa tietää, heh, heh, heh...
Persujuttujen takana on pääasiassa yksi sairas henkilö.
Aha, no mä olen sit ihan turhaa leimannut koko vasemmiston - Sorry!
Joo se on tunnistettu - kun se heräilee niin alkaa se omien baskajuttujen ylösnostattelu - aivan sairas tyyppi!
Hei aloittaja. Tiedätkö mistä se johtuu? Punaiset kokevat kokoomuksen lähes kaltaisekseen. Puolue heitti kotiuskontoisänmaa-arvot pois vuosikymmeniä sitten. Siksi he kokevat ettei Kokoomuksesta ole uhkaa heille, ja puolue on jopa liittolainen heidän kanssaan.
Nyt Persut edustaa noita arvoja, ja on uhka vasureille. Siitä viha ainoaa isänmaallista puoluetta kohtaan. Luulisi sinun älykkäänä havaitsevan asian.
Jos kannatat oman kansan etua vilpittömästi (sinä sen sydämessäsi itse tiedät), miksi kannatat sellaista puoluetta joka ei niin tee?
Tämä oli siis sinulle aloittaja.
Itse en havaitse kokoomuksessa ja vihervassuissa juurikaan eroa. Nämä ovat hyvin useissa asioissa persuja vastaan. Maahanmuutto, ilmastoöyhötys, eu-kannatus, liittovaltiokiima, oikeusvaltioperiaate joka on kulttuurimarxistinen mädätys. Nämä ovat valtavia teemoja, ja niissä olette samaa pataa. Luen kokoomuksen yhdessä kepun kanssa vasureiksi nykyään.
Asiaa kirjoitat.
Mitäs kokoomuslainen näihin näkökohtiin sanoo? Sanooko mitään?
Ennen oli ihana isänmaallinen Kokoomus. Jopa Harri Holkeria äänestin kerran. Nyt pieraisen puoluetta päin. Persut vastaa nyt ainoastaan isänmaallisuudesta tässä maassa.
Näin näyttää olevan.
Yleensäkin ennen tehtiin politiikkaa omien tavoitteiden eteen kun nykyään tuntuu siltä että keskitytään toisten tekemisen ja sanomisen tahalliseen väärinymmärtämiseen jota sitten suureen ääneen toitotetaan "meedialle"!
"Kokoomus hajoitti Persut 2017 koska Halla-Aho on islamofoobikko. Nyt yrittävät säälittävästi kääntää takkia"
Vastaus: Älä ihmeessä ole islamifoobikko. Mene vaikka Iraniin yselemään missä voisit käydä salilla! Tai ranskalaisen lehden pilapiirososastolle naureskelemaan!
Ei pidä olla rasisti. Sama peli tänne vaan?
Islamofoobikkoja ei ole olemassa.
Näin on on vain kylmiä realisteja.
Näyttää persulla jääneen levy päälle kun itekseen täällä höpöttelee.
Tuo on hyvä asia. Kokkareidenkin pitäisi ruveta oikeiksi yrittäjiksi ja yrittää ilman puoluetukia.