Luin juuri aamun lehdestä että vanhustenhoidosta vähennetään paikkoja koska valtiolla ei ole rahaa. Aiotaan vähentää ympärivuorokautista hoitoa ja enemmän paikkoja joissa hoitaja pitää välillä 21-07 erikseen kutsua paikalle.
Tämä johtuu siitä että näin säästetään 400 miljoonaa, ja sitäpaitsi liika hoitaminen kuulemma "passivoittaa" vanhuksia!
No voi hel****i vieköön! Suomella on varaa laittaa yli miljardi vuodessa kehitysapuun maille kuten Afganistan, Somalia ja Irak, syytää rahaa afrikkalaisten naisten pimppien suojeluun jne., mutta omille vanhuksille, niille jotka sodanjälkeisessä Suomessa rakensivat perustan nykyiselle hyvinvoinnille ei riitä.
Vai "passivoittaa" liika hoiva vanhuksia...no eipä ole samaa asennetta noita kymmeniätuhansia mamuja kohtaan joita sossun ja SPR:n väki hoivaa ja avustaa. On naapurustokoordinoijaa, lakimiestä, kouluja opinto-ohjaajaa ja avustajaa, tulkkeja, tukihenkilöitä jne. mutta Suomen mummoille ja papoille ei riitä.
Hävetkää Suomen hallituspuolueet ja kaikki heitä äänestäneet... HÄVETKÄÄ! Olette pettäneet Suomen vanhukset.
Häpeä Suomi
31
126
Vastaukset
- Anonyymi
EU jäsenyys on syy, joka aloitti ketjun,
jonka vuoksi olemme tässä tilanteessa.
Älä usko mitään muita selityksiä globalismista, väestön...sitä ja tätä.
SYY TÄHÄN TILANTEESEEN ON EU JÄSENYYS.
pala palalta, sentti sentiltä, ahneus voitti.
Sen aiheutti paikalliset, ihan omat ja läheiset.
Uskotko jos sanon, että tää on määrätietoisen alasajon tulos. - Anonyymi
kebabpuolue ja muu hallitus syyllisiä
keväällä voi äänestää vaikka KD - Anonyymi
”Pidätimme eilen kaksi nuorta miestä, jotka eivät kuulu Ruotsiin, epäiltynä varkauksista. He ovat varastelleet polkupyöräilijöiden koreista ja tarakoilta laukkuja, ja tietokoneita. He istuvat nyt kiinniotettuina. Te, jotka olette joutuneet varkauden uhriksi, ettekä ole vielä tehneet rikosilmoitusta, niin tehkää se nyt.”
Poliisijohtajan twiittasi – seuraavaksi huudettiin hoosiannaa
Moni varmaan huomasi twiitissä karkeaa rasismia. Vai huomasiko? Ensimmäisen lauseen ”inte hör hemma i Sverige” voi suomentaa jotenkin siten, että eivät kuulu Ruotsiin, eivät ole ruotsalaisia tai jotain sellaista. Pidätetyt ovat romanialaisia.
Twiitistä syntyi jättihaloo. Sitä on kommentoitu 300 kertaa, eikä aina niin myötämielisellä tavalla.
Voi vain ihmetellä miten Göteborgin poliisijohtaja Erik Nord voi jatkaa virassaan. Nimittäin vasemmistolaisille kaikki, aivan kaikki on rasismia.
Erik Nord sattui twiittaamaan eilen perjantaina sellaisen twiitin, että nyt koko kuningaskunta huutaa hoosiannaa.- Anonyymi
No hullut vassarit elää twitterkuplassa, toivottavasti niitä on vain tuo 300 kappaletta, tosin mediassa niillä on vielä valtaa.
- Anonyymi
Tuonkin huomautuksen poliisijohtaja uskalsi tehdä vain siksi, kun nuo rikolliset olivat eurooppalaisia mamuja...
- Anonyymi
suomessa pakolaisiin menee n 4 miljardia euroa vuodessa
sieltä löytyisi rahaa- Anonyymi
Se on pesä joka paisuu vain vuosi vuodelta, hävittäen suomalaisuuden
- Anonyymi
Ja tuo kulureä kasvaa vuosi vuodelta, mutta mehän tarvitsemme, osaamatonta, työtävieroksuvaa, väkivaltaista , loisivaa porukkaa tänne, ainakin, jos uskomme mitä vihreät ja vasemmisto meille on sanonut.
- Anonyymi
Tulihan se SDPn vappusatanen kaikille vanhuksille, joten asia kunnossa...!
- Anonyymi
Vappusatanen muuttui kylläkin pariin vappu kymppiin, et sileen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vappusatanen muuttui kylläkin pariin vappu kymppiin, et sileen.
Pahasti meni Antin lupaama satanen kiville, mutta on meillä nyt loistava hallitus sen seurauksena.
- Anonyymi
Punainen ihminen on niin paatunut ettei hän välitä oman kansan kurjuudesta mitään.
- Anonyymi
Hallitus on avokätinen kehitysmaan avun suhteen joka miljardeja hallituskauden aikana mut nehän on siellä takapajuloissa tärkeempiä kuin vanhuksemme, isämme ja äitimme.
- Anonyymi
Ääni perussuomalaisille, on ääni vanhusten hyvinvoinnin puolesta.
- Anonyymi
HYVÄ JA KIITOS! Näitä asioita ei turhaan muistutella ja oteta esiin. Ne ihmiset, jotka ovat mahdollistaneet sen, että meillä olisi hyvä maa elää unohdetaan. Passivoittaa? Eikö sydänkohtaukssista suuri osa tapahdu juurikin aamuyöllä? Pitäisikö aktiivisten vanhusten pompata elvyttämään naapurihuoneessa olevaa? Ehkä vanhusten hoitolaitoksiin pitäisi joka huoneeseen asentaa sireeni, jotta kaikki kynnelle kykenevät kuulisivat ja saisivat rollaattorinsa liikkeelle.
On TODELLA HÄPEÄLLISTÄ, että rahoja riittää ympäri maapalloa, mutta omat unohdetaan. Vaikuttako siihen se, että omien hoitamisesta ei saa globaalikehuja? - Anonyymi
Ei huolta, sanottiinhan siellä että välillä 21-07 vanhus voi soittaa apua hätätilanteessa...kuvitelkaa tilanne että joku mummo kaatuu ja loukkaa itsensä. Hallitus siis olettaa mummon nyt ryömivän puhelimen ääreen, soittamaan hoitajalle selittäen kuka on ja miksi tarvitsee apua, ja sitten makoilee lattialla ja odottelee kunnes päivystävä yöhoitaja ajelee paikalle auttamaan...jos loukkaantuu esim. 21:30 niin ettei pääse liikkumaan puhelimelle asti, niin pitää vaan kiltisti odottaa seuraavaan aamuun...
- Anonyymi
Kroatia laittomien siirtolaisten kurimuksessa – parlamenttiedustaja: ”Kroatian armeijan on aika puuttua peliin”
Kroatialainen sitoutumaton parlamenttiedustaja Miro Bulj vaatii armeijan mobilisointia rajalle, koska maahan saapuvat laittomat siirtolaiset hyökkäävät toistuvasti paikallisten asukkaiden kimppuun ja ryöstelevät raja-alueella.- Anonyymi
turvapaikka turistit särkevät kaaken riehuessaan, se on kultuuria se näillä
- Anonyymi
Vantaalla on heikennetty vanhusten palveluista tai korotettu niiden hintaa.
Koska jatkuva mamutulva on ajanut kaupungin konkurssin partaalle. - Anonyymi
Vai vielä lisää rahaa vanhustenhoitoon! Miksi ihmeessä, kun ovat tätä maata olleet tuhoamassa sota-ajoista lähtien? Sitäpaitsi heillä on yleensä epämuodikkaat vaatteet ja hiustenleikkuukin unohtunut. Vanhat ämmät ja ukot käyttäytyvät huonosti kaupoissa ja ylittävät kadutkin missä sattuu.
Maahanmuuttajista sentään on tulossa uusi sukupolvi joka osaa käyttäytyä ja jonka varassa Suomi vihdoin kansainvälistyy, innovoituu ja rikastuu.- Anonyymi
"Maahanmuuttajista sentään on tulossa uusi sukupolvi joka osaa käyttäytyä ja jonka varassa Suomi vihdoin kansainvälistyy, innovoituu ja rikastuu."
Näin on kun viherpunikki sen ilmaisee ? Muuten tuossa mainittu kansainvälisyys on jo innovoitunut mitä Helsingin tapahtumat ovat selvästi näyttäneet.
- Anonyymi
Kuten jo jossain aiemmin olen kirjoittanut, ei Brysselistä saa huippuvirkaa Suomen mummoja ja pappoja, köyhiä tai kodittomia auttamalla. EU:n huippuvirkoja varten Suomalaisen poliitikon pitää säilyttää Suomi EU:n nettomaksajana, eli Suomi antaa miljardeja maille kuten Italia ja Espanja.
Jotta Ohisalo, Tuppurainen, Marin, Andersson ja vastaavat voisivat haaveilla Eu:n, YK:n, World Bankin tai erilaisten kansainvälisten järjestöjen palkintoviroista, Suomen pitää heidän johdollaan rahoittaa miljardeilla kaikenlaisia kehitysmaaprojekteja ja vastaavia. Ja koska valtiolla ei varsinaisesti oli siihen rahaa, niin otetaan lisää lainaa ja samalla leikataan niiltä joilla on vähiten vaikutusvaltaa, Suomen mummoilta, papoilta, vähäosaisilta ja sairailta...ei hiukkaakaan kiitollisuuden tai velvollisuudentuntoa Suomen vanhuksia kohtaan, sillä luotetaan siihen että kyllä ennen vaaleja jollain vappusatasella demarit ja keskusta saavat vanhusten äänet... - Anonyymi
PS tuomaan kaikki asiat esiin ennen vaaleja
kebabpuolue saa kadota - Anonyymi
Vaikeaa on saada joku mummo Iisalmesta joka on koko ikänsä äänestänyt demareita, kääntämään kelkkansa ja rupeamaan Perussuomalaisten kannattajaksi, samoin kuin joku eläkkeellä oleva metallimies pysyy kyllä Vasemmistoliittolaisena katkeraan loppuun asti...
Mummeleille Marin on "se meirän Sanna..", kivasti hymyilevä kassaneiti Alepasta josta tuli pääministeri, ja Andersson, Ohisalo ja vastaavat on vaan sen kavereita, sellainen kiva tyttöporukka. Ja kun Sanna katsoo mummelia silmiin tv:n kautta ja pyytää äänestämään Demareita, niin koko marttakerho painuu uurnille antamaan äänensä sille kivalle Sanna-tytölle. Eivät nuo mummelit edes halua uskoa että Sanna voisi leikata heiltä ja antaa mamuille ja Euroopalle ne rahat joilla oli tarkoitus hoitaa näitä mummoja hoitolaitoksissa.- Anonyymi
Juuri näin! Turha on nuorisonkaan itkeä tukiensa ja tulonsiirtojensa perään kun tärkeämpää on leikkiä koko maailman pelastajaa sieltä perähikiän pellonlaidalta, leikki-imago on näille aivopestyille hölmöille tärkeämpää kuin omien aivojen käyttö!
- Anonyymi
Tämä mummeli äänesti vielä viisi vuotta sitten demareita.
Mutta en enää sen jälkeen kun suuri siirtolaisen ryntäys tuli Suomeen
ja Eurooppaan. Perussuomalaiset on minun puolueeni.
Muslimit hyväksi käyttävät röyhkeällä tavalla eurooppalaisia.
- Anonyymi
Ohisalo lupasi juuri mamuille lisää rahaa.
- Anonyymi
näin.
Toivottavasti hallitus on tietoinen , että myös maahanmuuttaja vanhenee ja tarvitsee vanhuspalveluita... joten mitä tässä pihtaillaan ? Eihän se maksa mitään - kysykääpä vaikka Arhinmäeltä.- Anonyymi
Tuo vanheneva kansanryhmittymä heille rakennetaan uudet hoitolat eikä sieltä mitään tule puuttumaan jokaista hoidetaan ja rahasta ei ole silloin puutetta.
- Anonyymi
Jos kansa on näin hölmöläisiä ja äänestää tämän sirkuksen niin turha on enää huudella koska hölmöläiset itse tätä sirkusta haluavat. Kehitysapu lisää vain tulijoitten määriä koska sillä avustuksella nämä rahoittavat matkansa tänne hölmöläämme.
Hallituksen toiminta on erittäin vastenmielistä ja hävetä näitten ministerien pitäisi ja mennä nurkkaan ja painaa päänsä polvienväliin.
Toverimme Moktar on herännyt ja naurut alkaa raikumaan hänen lähiössään - Anonyymi
sosialistit ja keskusta hoitaa homman hahahhahahahh
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875