Tuusulan kunnan johtoporras myi asukkaiden maksaman sähköverkon Forttumille, ja laittoivat kaupasta saadut rahat omiin taskuihinsa. Kauppa mahdollisti suuret palkankorotukset kunnantalon asukeille. Kaupasta saadut rahat olisi pitänyt jakaa sähköliittymien omistajille, eli siis Tuusulan kunnan asukkaille. Olisiko mahdollista haastaa kunnan päättäjät käräjille, ja vaatia rahoja takaisin, ja ehkä myös tuomiota talousrikoksesta?
Sähköverkon myynti.
6
141
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä olit vetänyt kun tuollaista ajattelet?
Valtuustohan tuon päätöksen teki. Vai?- Anonyymi
Valtuusto on nimenomaan kunnan johtoporrasta, kuten hallituskin.
- Anonyymi
Aika hyvä näkemys - tuota laitostahan asukkaat maksoivat sähkölaskujen mukana vuosikymmenet, joten korvaus olisi pitänyt olla huomattava/talous.
Nyt ollaan Carunan myötä maksettu verkko jo moneen otteseen uudelleen, eikä loppua näy.
Vedotaan maakaapeliin, vaikka sen voi rakentaa 100 kertaa halvemmallakin - jos maksetaan 60 000 euroa kilometriltä, niin ei ole tosiaankaan ihme että ihmiset hukkuu siirtolaskuihin - paikallisesti summa on jopa 100 000 €/km, joten maksu on paikoin yli sietorajan - ja sitäpaitsi - kaapelia uusitaan innokkaasti monilta sellaisilta alueilta, joissa ei sähkönjakeluongelmia ole edes ollut, kuin normi tapauksissa yleensäkään - kerran pari vuodessa jne.
Helppoa on pyytää, mutta toisella puolella alkaa olla vaikeampaa. - Anonyymi
Kaivakaas esille yhteisen omaisuuden myynnin säännöt?!
Miksi ne edes lähti kyseiselle savotalle?
Oliko mandaattia?
Todella typerä teko.
Miksi ei kysytty kuntalaisten mielipiteitä? - Anonyymi
Seuraavaksi varmaan venäläiset ostaa meidän viemärit ja vesijohdot, kun konkurssin partaalla oleva valtio myy, vaikka ryysyt päältänsä, jos rahaa saa.
Sähkölaitoksen myynti oli järkyttävä moka ja sitä maksetaan nyt sinne, kun aurinko sammuu.
Myydään mettät ja myydään mannut - aarteita jo myydään vinhaa vauhtia muille ja valtio eikun ottaa vain lisää velkaa ja ihmettelee vierestä, kun muut kaivaa kultaa, lyijyä, sinkkiä, kobolttia ym.
Olisi mukava tietää, mikä oikeastaan on Valtion intressi sille, että muut ryöväävät rauhassa maamme rikkauksia ja saastuttavat suuria alueita, korvauksen ollessa kuitenkin mitätön.
Miksi Suomi itse ei kaiva ja työllistä siinä samalla, sekä keräisi tulot omaan taskuunsa? - Anonyymi
Suomalaiset ilkkui etelä amerikan köyhiä maita ja niiden tyhmiä ahneita korruptoituneita johtajia
ja nyt ne tekee itse samaa.
EI OLISI KANNATTANUT MYYDÄ YHTEISTÄ OMAISUUTTA.
Oliko siihen lupa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400