Kuitenkin rakennetaan kirjasto.
https://www.viisykkonen.fi/uutiset/myöhässä-valmistuvan-kirjaston-hintalappu-alkaa-selvitä-–-konkurssi-toi-ison-lisälaskun
En itse asu kirkkonummella mutta kiinnostaa tälläiset talous-asiat kuitenkin.
Aikoinaan olen käyttänyt kirjasto kun oli vielä sitä aikaa jolloin internet ei oikein ollut vielä kovin hyvä tiedon lähde, piti se kirja hakea opin ja tiedon saantiin. Tästä on aikaa jo jopa 25 vuotta, niin se aika rientää huh.. kun viimeksi edes käynyt kirjaston sisällä.
Ei ole oikeasti minkäänlaista tarvetta, ehkäpä se kun en ole luku ihmisiä. Mieluummin kuuntelen kirjaa kuin luen, nämä äänikirjat onkin uusi vanha mielenkiintoinen tuttavuus, mitä nyt pari kirjaa kuunnellut.
Se siitä, minusta..
SIIS aikamoisia, hirmuinen rahamäärä kirjastoon?
Mun tajuntaan ei tälläinen uppoa ei sitten millään, ei siihen maalaisjärkeen että mikä on sen kirjaston tärkeytenä niin suuri nykyaikana.
Kirkkonummi talousvaikeuksissa mutta
4
92
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tällä talous kovin kuralla ole, ei edes tarvinnut veroäyriä korottaa. Vanha kirjasto oli huonossa kunnossa, oli pakko korjata. Täällä on virkeää sakkia ja käytämme kirjastoa muuhunkin kuin kirjojen lainaamiseen, yhdessä oloon ja kokoustamiseen, kaikenikäiset. Tiedäthän että myös äänikirjoja saa lainata kirjastosta. Piipahdapa oman kuntasi kirjastossa, elämä isonee.
- Anonyymi
Äänikirjat ja sähköiset digikirjat voi lainata netistä, ei tarvitse mennä kirjastoon. Ainakaan nyt kun on korona. Valikoima on jo nyt aika hyvä. Kannattaako tulevaisuudessa panostaa digikirjoihin eikä rakennuksen seiniin?
- Anonyymi
Aloittaja, menepä kirjastoon ja lue HS, siinä kerrotaan Kirkkonummen kirjaston saneerauksesta.
- Anonyymi
Kirjaston aluksi arvioitu budjetti paukkui rajusti, on vaikea nähdä että yksikään asiasta päättämässä ollut valtuutettu pystyy asiaa puhumaan parhain päin, eli oletan kaikkien olevan siitä samaa mieltä, että kohtuuton hinta kyseiselle projektille tuli.
Mitä sitten sillä rahalla sai? Uutta pintaa, lisää tilaa eri käyttötarkoituksiin ja ennen kaikkea "koko kunnan olohuoneen", johon isotkin porukat, perheet ja jopa kokonaiset suvut voivat kokoontua viettämään aikaa yhdessä hölisten, pulisten ja ehkä huutaenkin.
Jokainen voi sitten tykönään miettiä, olisiko samalla hinnalla voinut tehdä jotain muutakin, mutta kyllähän sitä rahaa on aina ollut, erästä näkyvää pitkän linjan paikallista poliitikkoa lainatakseni.
yt. Nimimerkki rahaa on aina ollut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881