75-80 vuotta sitten suhteellisen rajallinen määrä lääkäreitä ja pystystä metsästä koulutettu hoitohenkilöstö joutui ottamaan vastaan noin 200 000 sodassa haavoittunutta sotilasta. Vielä suurempi määrä koki erityyppisiä saurauksia joihin kuoli tuhansittain sotilaita. Hoitohenkilöstön pahimman kuormitusten aikana viikossa saattoi haavoittuneita tulla jopa 15 000. Ei ollut varaa ruikuttaa ja nillittää. Lääkärit leikkasivat vuorokausia yhteensoittoon pahiten haavoittuneita pervitiin voimalla.
Nössösukupolvi luhistuu pandemian edessä
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ennen syötiin kunnon ruokaa. Puhtaista jauhoista ruisleipää ja läskiä päälle.
Ei nää pastamössöt mihinkään pysty. - Anonyymi
Koko Suomesta halutaan tehdä sotamies Riitaojan kaltaisten tyyppien ruikuttaja-paratiisi. Enää ei saa ruikuttajia potkia perseille. Muistakaa mitä tapahtui kun Lehto antoi Riitaojalle keppiä suolla: voimia ruikuttajalla alkoikin yht äkkiä löytyä.
- Anonyymi
Ero sodan kokeneen sukupolven ja tämän pullamössösakin välillä on huikea. Mutta syyttävä sormi sojottaa suurten ikäluokkien ylikoulutettuihin pässien suuntaan. He opettivat ja paapoivat nykypolven ruikuttajiksi.
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-11657563
Omallapa laillanne leikitte, johon edes historiasta ei tule apua. - Anonyymi
Aloittaja ei snaijaa, että kyseessä on rikkaille rahanpumppaus pörsseihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883