Koronakriisin iltalypsy käy kuumana yrittäjäleirissä

Anonyymi

Kun uutiset koronarokotteesta tuli Amerikan vaalien jälkeen räjähti pörssit kovaan nousuun. Silti hallitus ja elinkeinoelämä puhuvat lamasta mitä pitää torjua.
Mitään lamaa ei ole ollut olemassakaan koko koronan aikana , pientä hiljentymistä. Hallitukset ovat pumpanneet tuhansia miljardeja yritysten kassaan veronmaksajien rahaa , kuten myös velkarahaa.
Nyt alkoi yrittäjien $ viimeinen taisto$ kerätä ilmaista rahaa valtioiden kassasta koska rokote tulee jo ensi kuussa ja lisätukea myös.
Yritysten pelko ilmaisen rahan loppumisesta on saanut median hyväksynnän ja väärää uutista lentää toimittajien suusta alvariin. Älkää uskoko mediaa , se huijaa tässä laman uutisoinnissa ja vie kansan rahat rikkaiden taskuun.

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ..Joko on Nevan rannalla lunta?

      • Anonyymi

        Meillä Helsingin sydämmessä ei ole koronan aiheuttamaa lamaa näkynyt. Kuriiri tuo lounaan ja palkka tulee tilille. Silloin harvoin kun toimistolla on tarve käydä , työnantaja tarjoaa ilmaisen pysäköinnin verovaroilla tuetulle rautaratsulle. Jos lamaa on jossain ei täällä keskustan konttorieissa. Taitaa olla tuo lama olla jossain Nevan rannalla tai sitä ei ole olemassakaan mikä on todennäköisin vaihtoehto.


    • Anonyymi

      EK vetäytyy neuvotteluista varmistaakseen paremmat asemat tulevaisuutta varten. Syyksi EK ilmoitti ehdotetun lain estävän maksamaan parempaa palkkaa työntekijöille.

    • Anonyymi

      Hätä ei koronatukien loppumisesta yrittäjille ole vielä ajankohtainen. Hallitus sopi jatkavansa yrittyksille maksettavia tukia edelleen vuonna 2021 vaikka rokotukset alkaisivat jo tänävuonna. Eläkeputki poistetaan ja työttömille uusia vaatimuksia työvelvollisuuden suuntaan. Kyllä hallitus on hyvin jakanut rahaa yrittäjille , jopa jo toimintansa ajat sitten lopettaneille. Yritystukia ei tarvitse palauttaa vaikka myönnetty aiheettomasti , toisin kuin sosiaalituet.

    • Anonyymi

      Tulonsiirrot köyhiltä rikkaille on nykyaikaa.

      Robin Hood, mikset sä jo tuu?

      • Anonyymi

        Heh heh, pitkä ränni päällä?


    • Anonyymi

      Onko valmiuslain väläyttelystä uudelleen käyttöön ja sen käyttöön oton tarkoitus saada koko kansa rokotettua vastoin ihmisten omaa itsemäärimis ja ottamaan rokotus heidän oman tahtonsa vastaisesti, valmiuslain nojalla?

      • Anonyymi

        Rokotus syytä määrätä pakolliseksi kaikille.
        Muuten ei tule yritystukeen loppua jos korona ei katoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rokotus syytä määrätä pakolliseksi kaikille.
        Muuten ei tule yritystukeen loppua jos korona ei katoa.

        Aina löytyy syy tukea yrittäjää verorahoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aina löytyy syy tukea yrittäjää verorahoilla.

        Markkinakommunismi on tuo yritystuki , oikea yritys elää omillaan ei verovaroilla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Markkinakommunismi on tuo yritystuki , oikea yritys elää omillaan ei verovaroilla

        Me muut tarvitsemme työpaikkoja.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      EU:n lainapaketit ovat kelvanneet heikosti – sadat miljardit eurot odottavat jäsenmaita, jotka toistaiseksi turvautuvat ensisijaisesti tukiin
      Yritysten todellinen rahantarve , siis kannattavuus on varsin vahvalla pohjalla koska lainaa ei tarvitse ottaa , ainoastaan ilmainen raha kelpaa , ja kenelle ei kelpaisi jos sitä kansalaisillekin jaettaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      154
      1776
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      324
      1450
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1089
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      965
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      908
    Aihe