Ei ole kysyntää

Anonyymi

Halusin perustaa franchising siivousyrityksen noin 15 vuotta sitten. Otin yhteyttä paikalliseen yritykseen joka haki yrittäjää. Yritys lupasi ottaa yhteyttä pääsiäisen jälkeen, kun ovat tutustuneet hakemukseeni.
Pääsiäinen tuli ja meni eikä mitään kuulunut. Soitin heille asiasta. Minulle vastattiin kohteliain sanankääntetin että en ole sopiva ehdokas yrityksen perustajaksi koska olen mies. Nainen ei osta siivouspalveluita mieheltä.
Lehdessä oli myöhemmin pieni uutinen kun uudeksi yrittäjäksi oli palkattu nainen..

1

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen kaksi kertaa pettynyt työnhaussa. Eka kerta oli kun hain yhtä virkaa mutta olivat juuri korjaamassa viraston tasa-arvo vääristymää joka johtui siitä, että oli liikaa miehiä virkamiehinä. En saanut paikkaa.
      Toinen sortaminen oli se kun hain kansainvälistä Suomen virkaa Brysseliin jossa kansainvälisessä projektissa työkielenä englanti. En hakiessa voinut osoittaa valtion virkamiheltä vaadittavaa ruotsinkielen taitoa joten en saanut paikkaa.
      Eli kyllä ne munat ovat joskus iso haitta okso på svenska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6458
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      139
      5338
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4293
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4039
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      35
      2882
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2849
    Aihe