Itämaisissa uskonnoissa, hindulaisuudessa, kundalini-kulteissa uskonnollinen guru asettaa kätensä (shaktipat) ihmisten päähän otsan alueelle siirtäen kundalinivoimaa ja energiaa rukoiltavaan ihmiseen, joka yleensä kaatuu voiman koskettamana taaksepäin. Kundalinivoiman vaikutuksia on suunnaton "rakkauden" kokemus, tunteiden liikutus, maahan kaatuminen taaksepäin, eläinten tavoin äänteleminen, hillitön ilo ja nauru, itkeminen, vapiseminen, nykiminen, kouristelu ja erilaisia pakkoliikkeitä. Edellä mainitut manifestaatiot (kundalinivoiman ilmenemismuodot) aktivoituvat ja aloittavat kundalinivoiman vaikutuksen ihmisessä näiden ilmiöiden kautta.
Totuus hellareista
Anonyymi
41<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Sellaiset temput kuuluvat hellareiden harjoittamaan okkultismiin. ( ks.google "shaktipat")
“tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä” (2. Tess 2:9).
Monissa uskonnoissa harrastetaan kätten päälle panemista siunaamistarkoituksesssa. Kaikissa kristillisissä kirkoissa siunataan siten papit ja työntekijät virkoihin. Sitä käytetään lapsia siunatessa, esirukoillessa yms. tilaisuuksissa. Tapa on tietenkin raamatusta peräisin.
Kosketus on sekä psykologiaa että biologiaa. Ystävällisellä kosketuksella on vahva vaikutus. Se voi toimia kiputilassa jopa placebona, koska se saa endorfiinit (=mielihyvähormonit) liikkeelle. Endorfiinit sitoutuvat elimistön opioidireseptoreihin, eli ovat tavallaan elimistön omia "morfiineneja". Vaikutus toki vaihtelee eri ihmisillä. Jos esim. pelkää tai vierastaa kosketusta, niin ei siinä endorfiineja pääse syntymään.
Hindulaisuudessa on juuri samalaista taikuutta kuin luterilaisuudessa, jossa uskotaan veden ihmeitätekevään voimaan. Sukeltamalla Ganges-virtaan saa synnit anteeksi tai ripottelemalla vettä vauvan otsalle tapahtuu samoin. Mantrat saattavat olla erilaisia mutta
usko taikaveteen on sama.
Olisikohan Luther ollut joskus hindu?
Tällä palstalla käsitellää helluntailaisten ihmetekoja.
Helluntailaiset ovat kuandaliinihenkien kohde kun niin helposti pääsevät sisälle vastaanottavaisiin helluntailaisiin. Kun ensin on hyljätty oikea oppi jota on lutherilaisuus sitten on hyväksytty kyselemättä onko henget Jumalasta niin ovat saaneet henget sisäänsä kätten kautta ja paljon on homoseksuaalisia ihmisiä helluntailaisuudessa. Helluntailaisuus korostaa ja ruokkii seksuaalisia ilmenemismuotoja joita eivät ole onnistuneet piilottaa maton alle. Kastealtaan vesi on kirousta jakavaa vettä.
Aloitushan koskee hindulaisuutta.
Kundaliini .
Jumala voi näyttää asioita opetustarkoituksessa omilleen, valituilleen.
Kerran Jumala johdatti minut helluntailaisten rukousjonoon. Edelläni ollut helluntailainen nainen romahti maahan selälleen saarnamiehen tekemällä nopealla kosketuksella naisen otsaan.
Sitten tuli minun vuoroni. Saarnamies ojenteli käsiään ja rukoili kielillä ja tönäisi nopeasti otsastani, mutta en kaatunut enkä edes horjahtanut yhtään mihinkään.
Kuulin selvällä äänellä Saatanan sanovan minulle: "Sinä et kaadu minun edessäni, koska sinä kuulut Jeesuksen pyhään papistoon."
Paholainen edellyttää seuraajaansa menemään maahan edessään.
"Tämän kaiken minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja kumarrat minua".
Aloitajalla on näköjään kokemusta kertomistaan henkivalloista.
Totta. Hänhän on riivaajien henkivaltojen vallassa.
Mitä vielä näemmenkään kunhan asiat etenee.
varmasti näemme ellei korona vie sitä ennen.
Käsien päälle laittaminen on Jumalan ilmoituksen mukaista, Joosua, Nuunin poika, oli täynnä viisauden henkeä, sillä Mooses oli pannut kätensä hänen päällensä.
he paastosivat ja rukoilivat ja panivat kätensä heidän päällensä ja laskivat heidät menemään.
Tämän maailman gurut saatavat matkia Raamatun tapahtumia.
Noilla tapauksilla ei ole mitään tekemistä helluntailaisten kaatotekniikoiden kanssa.
Kyllpäs me hellarit ollaankin teknisesti taitavia se aiheuttaa kateudenpuuskia valtavia
Ei kukaan kadehti harhaoppisia lahkolaisia.
Sodomiaa...kääk...
Näyt sinäkin niin tekevän kun noin innookkasti kommentoit. Hiki päässä vallan.
Parhami on "teknisesti pätevä"....heh.heh.
Jos tarkoitat Charles Fox Parham- nimistä hengenmiestä, niin siinä oli pätevä mies. Ei, ei, tarvitse toistaa samaa paskaryöppyä miljoonatta kertaa. Hän on sitä ja sitä ja sitä ja sitä, lisäksi hän on raiskannut vanhan mummonsa, ryöstänyt pankin, pissannut Martti-papin haudalle, käynyt Suomessa raiskaamassa kaikki lapset kolmeen kertaan, ja lopuksi yrittänyt murhata kaikki palstalle ”totuuksia” kirjoittavat.
Vuonna 1907 Parham pidätettiin syytettynä sodomiasta (hänellä oli luultavasti ollut seksuaalista kanssakäymistä erään nuoremman miehen kanssa). Häntä ei koskaan tuomittu tuomioistuimessa, mutta hänen maineensa oli vahingoittunut ja hän sai lähteä oman liikkeensä Apostolic Faith Movement (Apostolinen uskon liike) johdosta.
(Katso Dictionary of Pentecostal and Charismatic Movements
sekä Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Fox_Parham )
C.Parhamin katsotaan myös antaneen ääneen sanotun tukensa Ku Klux Klanille (hänestä tuli jäsen vuonna 1910 joidenkin kirjoittajien mukaan). Viimeiset vuotensa Parham omisti eskatologisille spekulaatioille. Hän kuoli vuonna 1929 55-vuotiaana. Tätä Charles Parhamia ovat Rick Joyner ja useat muut kutsuneet "todelliseksi hengelliseksi nykyisen helluntailiikkeen isäksi".
Mielenkiintoista. Todella. En ole kuullutkaan. Voisitko kopioida viestin vielä tuhat kertaa, ja mieluiten perätysten. Vieläkin on osin epäselvää tuo Rick Joynerin osuus.
Joku henki riivaa aloittajaa. Kukaan terve ei kirjoittele tänne saastaa 24/7.
Antikristuksen henki ja valhejuutalaisuus, siinäpä aloittajan motiivit.
Parhamilaiset eivät koskaan sano pahaa sanaa Muhammedista. Aika outoa.
Muhammettilaisuus ja anbaptistiset Mennoniitat (=helluntailaisia) alkoivat ristiretkensä samaan aikaan, olisko tuo se selitys siihen, miksei helluntailaiset eivät sano pahaa sanaa Muhammedista, mutta kiroavat ja herjaavat kristittyä Martti Lutheria päivittäin saamatta rauhaa sielulleen.
Voima tulee kundalinista eli hallitusta seksuaalivoimasta. Hallittuna on jumalallista ja hillittyä - hallitsemattomana aiheuttaa kaatumisia, kouristeluja ja mielenterveyden ongelmia.
Lääk.tri+Matti+Miettinen+totesi+väitöskirjassaan+tutkittuaan+satoja+helluntailaisia+psykologisilla+kokeilla,+että+heistä+vain+20%+oli+mieleltään+normaaleja.
Aika+hälyttävä+tieto.
Päivät+kun+kuluu+miettiessä+taivasta+ja+helvettiä+ja+illaat+laskellessa+montako+päivää+on+vielä+ylöstempaukseen.+Ja+pitäähän+ne+Joko+Pihon+sivutkin+käydä+lukemassa+joka+päivä.
Se+käy+ihmisen+terveyden+päälle+aivan+varmasti.
Tuo vauvakasteko aiheutti sinulle noita mielenterveysongelmia?
Sinun kannattaisi hakeutua hoitoon ennenkuin valkotakkiset vievät sinut väkisin. Silloin saatat kaatua ja kouristella.
Ja Trumpin puolesta pitää rukoilla ainakin kaksi tuntia päivässä, amerikanveljien toivomus.
Etkö saanut aikaa psykiatriseen hoitoon? Yritä huomenna uudestaan.
Se on varattu uudestikastajainttäjäeksyttäjlle joka näkee vauvoja joka paikassa
No nehän huoraa hirveesti lapsia huostaanotossa ....satanisteja jotka seksuaalista isebel henkeä . ( Mesopotania Babylon wikipedia).
Kaataminen on psykologinen efekti ja kuka tahansa pystyy sen tekemään koulutuksen jälkeen. Skepsiksen takavuosien hypnoosia harrastava puheenjohtajalla oli tapana demota tuota.
Toisen jalan "pidentäminen" on helppo taikatemppu, johon on kaksi konstia:
1) Henkilön jalkoja pidetään rukoiltaessa ensin hieman viistossa vartaloon nähden (jolloin toinen jalka ulottuu toista edemmäs), ja sitten rukouksen aikana viedään jalat aivan suoraksi eteen, niin toinen jalka näyttä kasvavan toiseen nähden.
2) Vaihtoehtoinen tapa on rukoilun alussa huomaamattomasti vetää "potilaalta" toinen kenkä hiukan irti kantapäästä, ja sitten rukouksen aikana hiljalleen työntää kenkä takaisin oikealle paikalleen, niin taas jalka näyttää kasvavan aivan silmissä toiseen nähden. Amerikkalaisten huijarisaarnaajien on todistettu käyttäneen molempia menetelmiä, mikä näkyy hidastetussa videokuvassa.
Ei toi mitään mutta kun väittää että jonkun jalat on eripituiset vaikka ei ole !
Aloituksen tekstissä ei puhuta yhtään mitään helluntailaisuudesta. Itämaisia uskontoja näyttää aloitsuksen teksti koskevan. Itämaiset uskonnot eivät julista Jeesusta.
Lahkolaiset mainitsevat ja hokevat Jeesuksen nimeä eksytystarkoituksessa.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Ylivainiokin valehteli parantuneensa ihmeellisesti sairaudesta, johon kuoli 61 vuotiaana äkisti Espanjassa. Paha äkkikuolema mainitaan Raamatussa niiden kohdalla, jotka valehtelivat luvatusta maasta.