Kansanterveyslaitoksen diktatuuri kaatuu Ruotsissa-kansa napisee...

Anonyymi

..Fuhrer Tegnel vain ei myönnä mitään. Pääministeri ohittaa kansanterveyslaitoksen ja politiikot ovat ottaneet kansanvallan taas itselleen.
Ruotsissa esimerkkiä, miten ei saa antaa valtion hallinnon "asiantuntijan" määrätä koko yhteiskuntaa. DDR koneisto on tuhoava voima.
Suomessa politikot käyttivät oman mieleisiänsä "asiantuntijoita" kun valinnavapauden mahdollisuus evättiin suomalaisilta. Ruotsissa koko kansa sai taudin ja kuolleisuus luvut tuhansissa.
Oikeudessakin ovat lautamiehet ja maalaisjärkeä mukana yhteiskunnallisten asioiden punitsemisessa. "Asiantuntijat" eivät saa ottaa kansalaisten, ihmisten, paikkaa kun päätetään asioista...

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä Ruotsin tapausta on varmaan tarpeen tutkia tulevaisuudessa monelta kannalta. Eräs seikka, joka varmasti vaikutti lopputulokseen oli se, ettei tämän SARS-2-viruksen kaikkia ominaisuuksia tunnettu, kun päätöksiä tehtiin. Asiantuntijalla ei siis ollutkaan riittävää tietoa, mutta hän ei itsekään ymmärtänyt tätä. Tuntemattoman kulkutaudin uhatessa olisi käsittääkseni turvallisinta ottaa kovat otteet käyttöön heti alkuunsa. Ne voivat osoittautua ylimitoitetuiksi, mutta vahinkoa ei juuri tule ihmishengissä mitattuna. Kiina tästä esimerkkinä, että SARS-2 oli kukistettavissa.

      Sitten Tegnelin toimet olisivat kuitenkin saattaneet olla pitkälle riittäviä, jos ihmiset olisivat toimineet täydellisesti. Vaan sitähän ihmiset eivät koskaa tee. Lopputuloksena oli Tegnelin aiheuttama inhimillinen katastrofi.

    • Anonyymi

      ..on suorastaan käsittämätöntä, että Tegnel saa olla vielä virassaan. Mies on ollut BBC:n ja CNN:n haastatteluissa, ikinä hän ei sano mitään mikä haittaisi omaa virasssa pysymistään. Mies on todellinen Ruotsin "Kekkonen",,,

      • Anonyymi

        On suorastaan käsittämätöntä, että poliittisesti virkanimitetty puoluekirjasuojatyöpaikka-lääkäri saa olla vielä virassaan!? ... Mun mielestä olis vielä käsittämätöntä, jos tollai sais fudut. Varsinkin kun hänen puolueensa on hallituksessakin.


    • Anonyymi

      ..kyllä Suomessakin oli "asiantuntijoita" jotka puhuivat tavallisesta flunssasta ja joukko immuniteetit saavuttamisesta, politiikkoja myöten.
      Hitlerin Saksassa ja Neuvostoliitossa yksi "asiantuntija" määräsi tahdin..

    • Anonyymi

      ""Asiantuntijat" eivät saa ottaa kansalaisten, ihmisten, paikkaa kun päätetään asioista..."

      Kyllä kansa tietää! Tietää asiantuntijoita paremmin senkin, miten tarttuvien tautienkin leviäminen estetään.

      • Anonyymi

        Siinä on vain yksi mutta, kun sitä kansan mielipidettä ei oteta huomioon.


    • Anonyymi

      ..no ei siitä ole kysymys vaan siitä mitä tehdään. Jos "asiantuntija" sanoo, että tauti saa levitä, kun se maksaa liikaa. Kun taas kansalainen sanoo, että joo, huomioidaan ihmiset ensiksi. tästä on kysmys. Mitä asioita "asiantuntija" painottaa ja onko hän edes oikeastaan asiantuntija . Eli DDR yhteiskunnat ovat siksi vaaralle alttiita.
      Esim. asiantuntijat sanoivat Japanissakin, että Ydinvoima on edullista ja turvallista, kun taas kansalainen halusi painottaa vaarallisuutta ja riskejä-sielläkin "asiantuntija" voitti.
      Eli joku pirun viisas onkin täysi typerys..

      • Anonyymi

        Tätä pohditaan tänäänkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      271
      4427
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3572
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1891
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1780
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1471
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1012
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      932
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      887
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      875
    Aihe