kahden maan välillä Suomen ja Ruotsin rajalla,kun
ei tiedetty että kumman maan hätäkeskuksen toimintaan se kuuluu.
Loukkaantunut joutui odottamaan apua n.2 tuntia
tämän sekoilun takia.
ei tiedetty että kumman maan hätäkeskuksen toimintaan se kuuluu.
Loukkaantunut joutui odottamaan apua n.2 tuntia
tämän sekoilun takia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaaduitko pyöräillessä, vai miten se tapahtui? Kuka sinut sitten löysi?
aito Late,vaan feikki.
mikään ole aitoa. Paitsi polkupyörä. Älä syyttele, kun mitään et tiedä. T:aito Late
feikki irti soita heti: Kuri täytyy olla.
nyt asiaan hyvät ystävät ja jättäkää tuo turha vinoilu.
mene asiaan äläkä hoopoile.
Osuit Jaakko oikeaan , se en todellakaan ollut minä , vaan perskärpänen joka veetuili sinulle!
Tuossa kännykkä hommassa on tosiaankin vinha perä, kun ajat Haaparannalta kappaleen matkaa eteläänpäin, saat kännykkääsi tekstiviestin jotta tervetuloa Ruotsiin, eli kännykkäsi vaihtuu automaattisesti nureanpuolen linjoille, sekaannustakin varmaan aiheuttaa !
Eikä ole pitkää aikaa kun Vaasan hälytys keskus lähetti ambulanssin kokonaan väärään kaupunkiin koska molemmissa oli saman niminen katu, viivästyksen vuoksi muistaakseni potilas kuoli .
tapauksessa potilas olis paleltunut kuoliaaksi
hankeen.
pölhöiltä virta, kännyköistä.
mutta sählättiin tässä muutenkin.
ongelmat johdu jotenkin siitä että hätäpuhelin keskukset keskitettiin,eli yks iso laajempaa aluetta varten?? Eli taas haetaan säästöjä..!
ongelma siinä,että puhelu tuli ensin Suomen puolen hälytyskeskukseen ja käännetty Ruotsin SOS-hätäkeskukseen Luulajaan.
sitä tyypillistä pompottelua...:(
1. puhelu ei "seikkaillut" vaan se tuli Suomeen Lapin hätäkeskukseen ja siirrettiin normaalin käytännön mukaan Luulajaan SOS-alarmeringin keskukseen. Kumpikin osapuoli tiesi, että avun hälyttäminen kuuluu Ruotsin puolelle.
2. Akku loppui puhelun aikana, joten pölvästien paika ei tullut selville
3. Apu hälytettiin sekä Ruotsista että Suomesta mutta, kun pölvästit oli jossain hetin kuusessa rinnealueiden ulkopuolella, niin niiden luo pääsy vei kauan.
4. Yhteenvetona se 2 tuntia tuli siitä, että ne pölvästit harjoitti itsetuhoista käyttäytymistään jossain kaukana, eivätkä olleet huolehtineet siitä, että akkua riittäisi. Ei käy sääliksi yhtään.
Ota asioista vähän selvää, ennenkuin rupeat huiteleen.
muutenkin tunnut olevan kiinnostunut näistä pelastustoimen jutuista oletko joku vepari ihan??
tuon kaiken mitä kirjoitat olen tiennyt,joten älä
suotta hauku väärää puuta.
Ainahan aiheelle pitää olla lyhyt avaus,joten jätin tietoisesti keskustelun avauksesta pois,koska ajattelin että jokaisen kommentin antajan hankittava itse lisätietoja tapahtuneeseen.