http://www.velkakello.fi/ Vertaamlla Velkakellon käyrää näkee milloin Suomen velanotto räjähti. Silloin Matti Vanhanen oli sattuman saattelemana 19.4.2017- 21.6.2010 pääministerinä, Anneli Jäätteenmäen telefaxlähettelyn ja siihen liittyvän valehtelunsa johdosta. Nyt Vanhanen on valtionvarainministerinä Katri Kulumin koulutussekoilun johdosta, jäleeen sattumalta.
Pääministerin homman tämä Matti jätti Nuorisosäätiösutkun johdosta, vaikka puhuikin mm. polvileikkaukseen menosta. Olisiko joku puolueen jäsen, joka uskaltaisi lyödä kanssani vetoa siitä, että minä sanon Matin lopettavan taas työnsä kesken kaiken.
Valtion velanoton alkaminen - Sattumapääminsteri
15
114
Vastaukset
- Anonyymi
Minä ainakin uskon, että vastuullisena ihmisenä Matti Vanhanen jatkaa tämän hallituksen loppuun saakka, hähän on paras mitä tehtävään on puolueesta löydetty.
- Anonyymi
No ei pitänyt paikkaansa. Katso aloituksen velkakellon tikitystä!
- Anonyymi
Matti Vanhanen ryvetti Suomen ja otti ENITEN VELKAA kuin kukaan toinen ministeri!
Suomi ottaa velkaa nyt huimaa vauhtia – Satasen seteleiksi pinottuna viime vuoden velka nousisi 39 kilometrin korkeuteen
MTV Uutiset
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomi-ottaa-velkaa-nyt-huimaa-vauhtia-satasen-seteleiksi-pinottuna-viime-vuoden-velka-nousisi-39-kilometrin-korkeuteen/8045992#gs.1y14ry
Julkaistu 24.01.2021 19:07
Valtio teki viime vuonna uuden Suomen ennätyksen velanotossa, kun valtiokonttori keräsi kansainvälisiltä markkinoilta peräti 39 miljardin euron velat.
Summan suuruutta kuvaa se, että tiiviisti päällekkäin aseteltuina sadan euron seteleinä siitä syntyisi 39 kilometriä korkea pino.
Kokonaan uutta velkaa valtio otti viime vuonna 18 miljardia ja 21 miljardia lainattiin vanhojen velkojen maksuun.
Tänä vuonna uutta velkaa arvioidaan otettavan 12 miljardia ja erääntyvien velkojen maksun jälkeen kokonaisvelanotto nousee 36 miljardiin. Vielä toissa vuonna koko velanotto oli 15 miljardia.
Valtiokonttorin pyörittämä lainaralli huimaa päätä, mutta korkotaso suosii Suomea.
– Elämme edelleen poikkeuksellisessa maailmassa, jossa yleinen korkotaso on hyvinkin alhainen. Tällä hetkellä Suomi ottaa lainaa markkinoilta alle nollakorolla, kertoo Valtiokonttorin finanssijohtaja Teppo Koivisto.
Velanotto ilman vastaavaa talouskasvua ei voi kuitenkaan jatkua loputtomiin.
– Kyllä velkaantuminen on ollut poikkeuksellisen voimakasta viime vuonna ja tulee olemaan myös tämän vuoden aikana ja tietysti tämä matala korkotaso on luonut tiettyä pelivaraa velkaantumiselle.
– Mutta vähänkin pitemmällä aikavälillä pitää kuitenkin muistaa, että lisävelasta voi olla myös haittaa tilanteessa jossa korkotaso lähtee nousemaan ja tämä voi sitten aika nopeastikin nostaa velanhoidon kustannuksia.
Nykyisten nollakorkojen aikaan hirmuinenkaan velanotto ei Suomea rasita, mutta jo yhden prosenttiyksikön koronnousu toisi Suomelle pelkästään tänä vuonna lähes 400 miljoonan euron lisämenot.
Valtiovarainministeriö onkin varoitellut liian velkaantumisen vaaroista ja tarpeesta saada Suomen talous ajoissa terveemmälle pohjalle. Valtion velka kasvaa tänä vuonna jo 136 miljardiin euroon eli lisävelkaa otetaan11 kilometriä korkea pino satasen seteleitä. - Anonyymi
Tilastoja valtionvelasta
Valtionvelan pidempi aikasarja löytyy Valtionvelka ja BKT -raportilta.
Raportit näyttävät oletusarvona tiedot tietyltä aikaväliltä, koko saatavilla olevaa tilastoa voi tarkastella vasemmalta Koko tilasto -painikkeesta. Koko tilasto -näkymästä voi myös valita halutun aikavälin. Tilastojen tarkemmat tiedot löytyvät kuvioiden oikeassa yläreunassa olevan Enemmän vaihtoehtoja -näppäimen (…) takaa. Tiedot voi myös sieltä siirtää Exceliin tai tallentaa csv-muotoon.
Jos tilastoupotus ei näy selaimellasi, katso Pikaohje Power BI -evästeistä.
Tilastot päivittyvät kuukausittain. Päivityksistä voi tilata sähköposti-ilmoituksen tilauslomakkeella (Valtionvelan tilastot) >
https://www.valtionvelka.fi/tilastot/tilastoja_valtionvelasta/#52899281 - Anonyymi
Egyptiin ei enää tarvitse mennä.
- Anonyymi
KYLLÄ VETOSI PITI PAIKKANSA.......taas vain sattumat jatkuvat
Matti Vanhanen jätti valtiovarainminesterin salkun, vaihtoi varmaan rahat omaan salkkuunsa ja lähti.
JATKUUKO SATTUMA NYT......että Sanna Marinin ja Markus Räikkösen eritahoille ulottuvat miljoonien velat ja konkurssit kuitataan nekin yhteiskunnan varoista, sattumaa, jos Sanna Marinkin lähtee.
Jäämme seuraamaan sattumia mielenkiinnolla, kuka vetoa lyö mistäkin onnistuneesti. - Anonyymi
Holkkipolven koko ura on ollut katastrofia katastrofin jälkeen.. Aina avioliittoa myöten ja ruususen unta. Nuorisosäätiö, pääministerinä munailu ja nyt sitten kostona koko suomelle järkyttävät velat.. Surkein politiikko Suomessa koskaan. Edes Väyrynen ei pääse lähelle, tosin Väyrynen ei koskaan ole ollut pääministeri ja jälki olisi voinut olla jopa pahempaa.
- Anonyymi
Tervo määritteli Vanhasen hyvin: mannerten välinen nahjus!
- Anonyymi
Vanhanen on nyt lopullisesti nolannut itsensä valtionvelan huononpana vartijana ja seuraavaksi nolaa Saarikko itsensä. Aho on nolannut itsensä jo kymmenet vuodet sitten ja häärää hämärissä nyt. Kepupuolue on ajanut Suomen lapset velkakiroukseen.
- Anonyymi
Valtionvelka lähestyy kiivaasti 130 000 000 000 miljardin euron tasoa.
- Anonyymi
Marinin ja Kiurun johdolla valtionvelka lisääntyy rajattomasti, sillä he eivät osaa asettaa kehyksiä.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/vakava-varoitus-sanna-marinin-hallituksen-talouslinjasta-tama-on-riski/00d5c1bf-7933-47f2-af1b-50b75434d095
Kiuruhan sanelee Marinille repliikit, joten Kiurun johdolla hallitus toimii.
- Anonyymi
Juuri niin siinä kävi:
- Matti Vanhanen jätti paskat muille lopettamalla keskeken kaiken
- Matti Vanhanen nosti jällee velkkäyrän uuteen nousuun. http://www.velkakello.fi/- Anonyymi
Marin kyllä hoitelee tuhotyön loppuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marin kyllä hoitelee tuhotyön loppuun.
Marin ja Kiuruhan sitä velkaa nostavat ennätyslukemiin, kun kehitysapu on tärkeämpi investointi heille (WTO:n sivuilla) kuin oman maan ja kansan kokonaisvaltainen hyvinvointi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marin ja Kiuruhan sitä velkaa nostavat ennätyslukemiin, kun kehitysapu on tärkeämpi investointi heille (WTO:n sivuilla) kuin oman maan ja kansan kokonaisvaltainen hyvinvointi.
No eikö siellä sitten ole valtionvarainministeri heitä vahtimassa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883