Onko hyväksyttävää miten kilpailukyky heikkenee maassa . Onko virkamiehet vai yritykset syyllisiä kun vienti ei vedä?
Traficom kilpaillutti huoltovarmuuslaivat ja Virolaiset voittivat koska ajavat kilpailukykyisellä miehistöllä , Virolaisilla.Italialainen valitti jo etukäteen oikeuteen häviöstään vedoten kalliisiin Suomalaisiin merimiehiin kuten myäs Suomalainen syyttää häviöstä valtavia palkkakuluja Suomalaisista merimiehistä.
Atria iloitsee kun huoltovarmuuslaivoille saadaan rahtia. Verovaroilla tuotettua lihaa viedään Kiinaan , kotimaassa yritetään saada lihanhinta nousuun. Atria myös maksaa 800 euroa jos emakosta jos ei tuota sikoja markkinoille, tällä koitetaan saada myös lihanhinta ylös. Kaiken tämän kustantaa veronmaksaka korkeina veroina.
Traficom kilpaillutti huoltovarmuuslaivat ja Virolaiset voittivat koska ajavat kilpailukykyisellä miehistöllä , Virolaisilla.Italialainen valitti jo etukäteen oikeuteen häviöstään vedoten kalliisiin Suomalaisiin merimiehiin kuten myäs Suomalainen syyttää häviöstä valtavia palkkakuluja Suomalaisista merimiehistä.
Atria iloitsee kun huoltovarmuuslaivoille saadaan rahtia. Verovaroilla tuotettua lihaa viedään Kiinaan , kotimaassa yritetään saada lihanhinta nousuun. Atria myös maksaa 800 euroa jos emakosta jos ei tuota sikoja markkinoille, tällä koitetaan saada myös lihanhinta ylös. Kaiken tämän kustantaa veronmaksaka korkeina veroina.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No kun pääministerillä muita kiireitä. Vai liekö karanteenissa?
BBC:n maailman arvovaltaisin nainen ei nyt tuollaiseen mitättömyyteen ehdi keskittyä. Promo-kuvauksia ja kaikkea kivempaa coktail-juhlia luvassa.
Uusia eroottisia alusasujakin pitää kokeilla seuraavia Vogue-kuvauksia varten.
Meillä on niin kiireinen pääministeri, ettei ole ehtinyt lomailla koko vuoteen, joulukuu menee niiden pitämiseen.
Näkyyhän se tuloksista.
No mitäs hyvää kahdenkyt jåajan on oikeistohallitus saanu y aikaan suomessa.
Suomessahan on ollut viimeiset kaskyt vuotta kokoomus tai keskusa hallitus.
Suurtyötömyys
Palkojen halpuu y us
Matu t ulva
Kelaraht kauppiaille matujen kautta kansa maksaa ite eisa kuin leipäjonosta ruokaa.
Tyypillinen+suomalainen+tilanne+,+kilpailukyvytön+yrityselämä+elää+veronmaksajien+kustannuksella.+Saksassa+sianliha+paljon+halvempaa+kuin+suomessa+vaikka+meillä+lähes+korkeimmat+maataloustuet+EU:ssa.+
Virkamieskunta+valittaa+resurssipulaa+jos+pitäisi+tehdä+jotain.Terveydenhoito+,+koulutus+,+lainsäädäntö+ovat+kuulemma+lähes+yhtä+väsyneitä+työhönsä+kuin+ammattisotilaat.Vaikka+meitä+hallinnoi++600+000+viranhaltijaa+jotka+elävät+veronmaksajien+kustannuksella+ei+väki+riitä+,+onko+tehottomuus+syynä+vai+huono+johtaminen.
Suomalaisen+merimiehen+palkka+on+100%+suurempi+kuin+Kreikkalaisen+ei+siis+mikään+ihme+kun+varustamot+vaatii+tukea+pärjätäkseen+kilpaikussa+markkinoilla.
Merenkulku+elää+veronmaksajien+rahoilla+pitkälti+ja+hallitus+taas+lupasi+lisää+rahaa+varustamoille.+Onko+järkeä+pitää+huoltovarmuuden+turvana+laivaa+minkä+miehistökustannukset+lähes+10+kertaa+suuremmat+kuin+Kreikkalaisella+NATO+maan+rahtilaivalla+mikä+kuljettaa+rahtia+,+ei+humalaisia+turisteja.
Nyt ei pitäisi sotilaan valittaa väsymystä kun töihin ei tarvitse enään lähteä , riittää kun makaa kotona ja nostaa palkkaa. Uusi ruotujärjestelmä on syntynyt ilman kalliita ruotutorppia. Kaikkonen kertoi lähes kaikkien sotilaiden saavan valita vapaasti missä haluaa tehdä töitä , mökillä , veneellä vai jossain muualla. Mitä jos tulee sota eikä pääse mökiltä pois , pidätetäänkö päivä pois palkasta?
Kohta kaikki julkisen sektorin työntekijät pääsee kotiin nukkumaan täydellä palkalla. Jo nyt lupa on Lintilän ja Kaikkosen ministeriöllä. Lääkärit toimivat jo etänä , milloin palomiehet pääsevät samaan.
Suomessa maksetaan aivan liikaa kotonanukkujille etätyöläisille joiden työpanos alhainen palkkaan nähden.
.
Unohdin yåtehottomat verottomat ja vastikkeettimat yritystuet
Ne vääristää kilpailun ja l u o t yöttömyyden kun ei travii työlistää
Herliineillä ja hintelöillä ei ole mitään yhteistä.
Kohta tyhjenee varuskunnat koska sotilaat saa palkan kotonaolosta ei työnteosta.
Koska kaikki virkamiehet pääsee kotiin nukkumaan täydellä palkalla?
NLY on huolissaan kun palkallisessa opiskelussa pitää tulla töihin sairaalaan ja tehdä työtä. Tämä ahdistaa opiskelijoita ja heikentää oppimistuloksia kertoo yhdistyksen puheenjohtaja.
Ei ihme jos taloudella menee huonosti.
Talouspolitiikka ei ole ollut kovin onnistunutta tuolla SDP.-pääministerin kaudella kun valtionvelka vain kasvaa ja aika suuriakin määriä...
Kysyjä: "Ministeri Marin, mitkä ovat hallituksen keinot selättää massatyöttömyysongelma?"
Marin: "Meillä on työryhmä, joka tekee selvitystyötä.... hetkinen, koronavilkku piippaa. Valitettavasti joudun poistumaan."
Kysyjä: "No mitä tähän sanoisi ministeri Ohisalo?"
Ohisalo: "Niin, työttömyyshän on ilmiö, joka johtuu monesta eri osatekijästä, esimerkiksi halusta ottaa työtä vastaan..........."
Vastuuministeri Harakka: " en kommentoi."
Harakka antoi tukea kymmeniä miljoonia laivan omistajille ja tällä työllisti merimiehiä.
Näin työllistetään kansaa valtion tuella ja saadaan Suomi nousuun.