Puistojen kulkureitit ovat siistinnäköisiä paperilla, mutta käytännössä kulkija vetää mutkat suoriksi. Toisinsanoen kuljetaan nurmikon kautta, johon tietysti tulee polku. Empiirinen tutkiminen olisi paikallaan, ennen viivojen vetämistä suunnittelussa. Eikö voitaisi ensin tehdä puisto ilman reittejä. Katsotaan mistä popula kulkee, reitti sen mukaan.
Vastaukset 27
- Anonyymi
Vanhat puistot on suunniteltu ja rakennettu aikanaan sujuviksi. Myöhemmin esim. bussipysäkkien sijainteja on muutettu ja ihmiset ovat alkaneet tehdä oikopolkuja. Esim. Sampolan eteet on myhemmässä vaiheessa rakennettu (aika outonnäköinen) taideteos, jota ihmiset ei vät jaksa kiertää kulkeakseen suunniteltua reittiä vaan oikaisevat nurmikon poikki päästäkseen Lähteenkadulle. Muutaman metrin vuoksi. Niin kuin muissakin puistoissa usein käy.
Posteljooninpuistossa ja Sorsapuistossa ihmiset eivät ole tehneet oikopolkuja.- Anonyymi
Hyviä huomioita. Puiston reittejä pitää uudistaa aikaajoin. Sampolan taideteos, sen voisi siirtää parkkipaikan viereen.
- Anonyymi
Nykyihminen on niin ajattelematon ja suoraviivainen, että sille ei kelpaa valmiiksi tehdyt kulkuväylät. Pitää päästä kulkemaan suorinta reittiä, ainakin nuoret näin tekevät. Tämä sama keskustelu putkahti esiin, kun jotkut haluavat lisää siltoja Tammerkosken yli. Niinkuin nykyiset väylät eivät riittäisi.
- Anonyymi
Jännästi yksi tekee kinttupolun, jota toiset uskollisesti seuraavat. Vanhemmatkin ihmiset. Kulkevat peräkanaa jonossa. Muilla kulkuväylillä sitten leveästi rinnakain. Vähän liiankin leveästi joskus niin, ettei pääse ohittamaan.
- Anonyymi
Kaikki niin tekevät.Se on luontainen tapa.
- Anonyymi
Sivistysmaissahan tehdään niin että kylvetään uuteen puistoon nurmikko ja katsotaan miten ihmiset kulkevat (suorinta/lyhyintä) tietä tietysti ja polkujen mukaan tehdään jalankulkuväylät.
- Anonyymi
Ihan esimerkkinä, missä???
- Anonyymi
Samaa olen katsellut, eikä pelkästään puistoissa.
- Anonyymi
Se ihmetyttää, että kuntoilijat, urheiluasuissa kävelevät ja hölkkäävät ihmisetkin käyttävät näitä oikopolkuja vaikka luulisi varsinkin heidän jaksavan kulkea parin metrin matkan oikealle kulkuväylälle.
- Anonyymi
Oikea kulkuväylä on se mistä ihminen kulkee luontaisesti. Ei turhia shikaaneja, ne kuuluvat maanteille.
- Anonyymi
Päättäjät eivät voi olla vastuussa asennevammaisista ihmisistä. Ihminen itse pitää olla vastuussa tekemisistään.
- Anonyymi
Onko väitetty muuta. Kyse on kulkuväylistä, joita ei käytetä suunnitteluvirheen vuoksi. Asenne on muuttumassa. Olen huomannut kulkiessa, että mutkia on suoritettu viralliselta taholta. Samalla on jätetty reitti myös vanhalla paikalla. Voi siis valita, eikö olekin hyvä asia.
- Anonyymi
Koska tässä maassa muka järkeä olisi käytetty?
- Anonyymi
Järki on rajallinen luonnonvara, sitä pitää säästää. Tyhmyyttä sen sijaan riittää rajattomasti, kuten Tampereen megaprojekteistakin huomaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Järki on rajallinen luonnonvara, sitä pitää säästää. Tyhmyyttä sen sijaan riittää rajattomasti, kuten Tampereen megaprojekteistakin huomaa!
Pekka Haavistokin menee oikopolkuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pekka Haavistokin menee oikopolkuja.
Nyt sitten, persu löysit uuden ihmiskohteen, johon olet tarttunut kuin takiainen.
- Anonyymi
Ja kulkee saranapuolelta.
- Anonyymi
Seuraavat onkin sitten heiluriovet .
- Anonyymi00024
Ketkä saavat sitten puistossa kulkea, tulee myös huomioida.
Kysy TM-toimitukselta: Onko puiston halki johtava jalkakäytävä tieliikennelain mukainen tie?
https://tekniikanmaailma.fi/jalkakaytava-tie-puiston-halki/ - Anonyymi00025
Asiaa sivuten... Suomalaiset eivät osaa edes jonottaa tukkimatta koko katua.
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000012170033.html- Anonyymi00028
Eivät näytä jonottavan koko katua tukkien. Hyvin näyttää ajoradan ajoneuvot pääsevän liikkumaan.
- Anonyymi00026
Polupyörä kerää ympärilleen toisia pyöriä magneetin tavoin.
Jätä pyörä vaikka keskelle autoparkkialuetta.
Ei aikaakasn kun pyöräsi ympärillä on tusinoittain pyöriä.- Anonyymi00029
Polkupyörä on laumaeläin.
- Anonyymi00027
Puistot tuhottava. T: Kokoomus
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom861183- 66919
- 58902
- 208902
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66886Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal228760Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70745Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72732- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35708Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S57633Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42568
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen171482- 18478
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12447Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9424- 20409
Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403