Vai että mamu nuoret jää vaille yhteiskunnan palveluita mutta kantikset saa. Olen kantis samoin moni tuntemani perhe, veroja maksetaan kuuliaisesti mutta paleveluita ei tunnu saavan. Kantikset saa usein huonompaa palvelua.
Paskapuhetta
Anonyymi
4<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valitettavasti näin on, harkinnanvaraisia tukia on maahanmuuttajien helpompi saada, samoin kouluissa on ns. Positiivisen diskriminaation rahaa, joka kohdennetaan maahanmuuttajiin.
Riippumatta siitä viitsivätkö itse tehdä mitään apua saa todella paljon. Lisäksi tuetaan heidän omia järjestöjään rahallisesti.
Silti he jaksavat ruikuttaa, mitään ei tehdä itse, vaan verovaroja pitäisi kuluttaa heihin lisää.
Eläinkunnassa tälläisillä, jotka kuluttavat toisten resursseja on aika ikävä nimitys.
Koettakaa suomi nuoret muistaa tämä, ennen sanoivat "suosi suomalaista ja potki pakolaista"
tiedätte miksi teitä syrjitään
Ite olen kokenut ja seurannut aitiopaikoilta kehitystä ja tilannetta, saanut seurata.
Kyllä se on se mamu joka aina on etusijalla.
Minut potaistiin pois ja mamu tialle.
Tilanteet vielä kärjistyy, lentää muukin kuin sanan säilä.
Maahanmuuttajilla on ohituskaista kaikille tukimuodoille, näin on meidän hyysäripäättäjät päättäneet. Kohta kansa ottaa oikeuden omiin käsiinsä, koska päättäjät ovat täysin ulkona tilanteesta.