Vale verkkokaupat varoitus.

Anonyymi

Taas on noita pankkikorttien tietoja kalastelevia "verkkokauppoja"pilvin pimein liikenteessä ihan fi päätteisenäkin. Kaikki luottokorttitiedot mitä naputtelette noihin menee saman tien jakoon ja korttisi vinkuu kunnolla sen jälkeen ja pitkään ellet kuoleta sitä ja silti niitä laskuja tuppaa tulemaan.
Jos olette tyhmiä ja luulette että lähes ilmaisilla hinnoilla saatte muuta kuin laskuja nipun on oma vikanne sori vaan. Googlettakaa nyt edes kauppa ennen mitään tilausta ja lukekaa myös mitä kirjoitettu.

4

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa myös kiertää verkkokaupat kaukaa, jotka eivät hyväksy luottokorttia maksuvälineeksi. Yleensä merkki siitä, ettei kauppa ole luotettava.

      Epärehelliset verkkokaupat voivat käyttää monia ”kivoja” kikkoja:
      1. Viallista tuotetta postitetaan aina uudelle asiakkaalle ja kun se palautetaan postitse, niin verkkokauppa väittää, ettei ole saanut palautusta.
      2. Jos joku tyhmä maksaa tilauksen etukäteeen, niin tilausta ei lähetetä.
      3. Firma ajetaan konkurssiin aina parin vuoden välein, kun verottaja ja muut pääsevät firman jäljille. Kaikki, joilla on saatavia jäävät nuolemaan näppejään, kun rahat on otettu firmasta ulos ja jäljellä on vain velkainen konkurssipesä. On todella vaikea näyttää toteen, että firma on toiminut tahallaan epärehellisesti - se voi vain sanoa, että logistiikka ja asiakaspalvelu olivat ihan sekaisin. Toki yrityksen pitää toimittaa ainakin osa tuotteista perille.

      • Anonyymi

        Minä olen aina saanut ulkomailta kaiken mitä tilasinkin.Ainoa asia mihin rupesin jo sivuilta katsomaan tarkemmin,että onko esim.vaatteiden koot aasialaista vai eurooppalaista kokoa,ja ne useimmiten kyllä löytyy jostain kohtaa sivuistoista,elikkä kannattaa ottaa 1 tai 2 numeroa isompi koko mikäli epäröi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen aina saanut ulkomailta kaiken mitä tilasinkin.Ainoa asia mihin rupesin jo sivuilta katsomaan tarkemmin,että onko esim.vaatteiden koot aasialaista vai eurooppalaista kokoa,ja ne useimmiten kyllä löytyy jostain kohtaa sivuistoista,elikkä kannattaa ottaa 1 tai 2 numeroa isompi koko mikäli epäröi.

        Kyseessä olikin suomalainen firma. Samat herrat olivat asialla ennenkin ja asuvat isoissa omakotitaloissa... Pistävät nettikauppoja pystyyn - tekevät tulosta kyseenalaisin keinoin ja ajavat parin vuoden jälkeen firman konkurssiin ennen kuin verottaja iskee päälle. Osa tilauksista toimitetaan - etenkin firman alkuvaiheessa, jottei rikollisuutta ole helppo näyttää toteen.

        Heillä oli Helsingissä käyntiosoite, minkä vuoksi erehdyin ostamaan ennakkomaksulla. Tavara piti löytyä suoraan varastosta. Luottokortti ei tietenkään kelvannut maksuvälineeksi, missä vaiheessa varoitus kellojen olisi pitänyt soida, mutta kun kaveri oli tilannut putiikista ja saanut tavaransa luulin, että firma olisi luotettava. Mutta ostaessani firma oli toiminnassaan siinä loppuvaiheessa, missä rahaa otetaan sisään, mutta tavaroita ei toimiteta.

        Soittelin asiasta kuluttajansuojaviranomaiselle ja he olivat voimattomia. He eivät voi pistää firmaa mustalle listalle, jollei valituksia tule sisään tarpeeksi ja tämänkin jälkeen he ottavat yhteyttä yritykseen ja antavat firmalle useita viikkoja valitukseen vastaamiseen. Ensin lähetetään tietenkin vain huomautus. Minulle sanottiin, ettei yritys ole vastannut kuluttajaviranomaisenkaan viesteihin ja kehottivat tekemään rikosilmoituksen poliisille petoksesta. Tein sen, mutten ole kuullut, miten tapauksessa kävi. Vuoden odottelun jälkeen soitin syyttäjälle ja hänellä oli tapaus pöydällä pinossa syyteharkinnassa. Asiakkaiden tappiot olivat pieniä, mutta kun rikosilmoituksen tekijöitä oli jokunen sata, niin syyttäjä pohti, että pitäis varmaan saada asiaa eteenpäin. Itselläni kyseessä oli 60 euron summa, joten en jaksanut seurata miten tuossa kävi. Veikkaan, ettei riittävää näyttöä pukareita vastaan löytynyt.... Ja homma jatkuu.


    • Anonyymi

      olen vuonna 2020 vingutellut aasialaisen VOVA yhtiöön,eipä ole tililtäni hävinnyt mittään ja tuotteet tuli viikossa ja olivat sellaisia mitä pitikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      309
      2851
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2787
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      50
      2385
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1464
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1162
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1146
    7. 58
      833
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      824
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      779
    10. 77
      764
    Aihe