Pelakuu ränkkiintyy talvella

Anonyymi

Ainoa paikka talvehtimiselle on asuinhuoneessa ikkunalla. Siinä se on liian lämpöisessä ja valoa niukalti. Varsi kasvaa pituutta ja lehdet kuivuvat alhaalta pois.
Keväällä olen ottanut latvoista pistokkaita.
Sitä kysyisin, että joskus olen leikannut syksyllä pelakuut alas, että olen jättänyt lyhyehköt karat. Niistähän se kohta alkaa versomaan. Usein vaan yhden verson, mutta jos parikin, niin yleensä niistä vain toinen lähtee kasvamaan ja toinen kuihtuu ennen kevättä. Ja se versokin ehtii kasvaa pituutta aivan liikaa kevääseen mennessä.
Toisinaan taas, kuten nytkin, annan niiden kesällisten kasvustojen olla leikkaamatta kevääseen.
Kumpiko tapa on järkevin?

0

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2395
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1367
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        72
        1160
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1107
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        78
        822
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        780
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        668
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        82
        660
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        23
        635
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        29
        608
      Aihe