Demokratian etu on se, että demokratiassa jossa valitaan säännöllisesti uusi hallitus, opitaan(valitettavasti enemmän tai vähemmän samoilla puolueilla on taipumuksena toistaa saman puolueen aiempia virheitä) edellisten hallitusten virheistä.
Diktaturiassa, jossa hallitusta tai byrokraatteja ei saa arvostella ja kritisoida, toistetaan samoja virheitä vuodesta toiseen eikä diktatuurin vallankahvassa olevat välttämättä miellä omia tekemisiään virheiksi.
Muutenkin jos diktaattorit tekevät virheitä (esim. Maon aikaiset nälkäkuolemat , 30-70 miljoonaa ihmistä kuoli nälkään Kiinassa kun Mao toteutti maatalouden uudistuksia ja toisinajattelijoiden vainoa) niin näistä informoidaan kansalle kuin nämä johtuisivat muusta syystä kuin huonosta johtajuudesta.
Kaikki diktatoriassa käännetään oikeamieliselle hallinnolle eduksi olevaksi propagandaksi, oli kyse sitten opposition teloittamisesta tai siitä että 40 miljoonaa ihmistä kuolee nälkään hallinnon vainon tai töppäilyjen takia.
Diktaattorimaisen hallinnon ei tarvitse oppia mitään kun on normaalia kansaa vainoavan poliisin ja armeijan suoma valta toteuttaa mitä tahansa typeryyksiä jota ei voi menettää ilman vallankaappausta
Demokratia vs. diktaturia
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708