Marttyyrikirkon ystävät ry onko Länsi-Kotkassa

Löytyykö tälle yhdistykselle toimintaa Länsi-Kotkassa, jos niin missä toimii? Saattaisi löytyä tuttuja persoonia joiden kanssa voisi samaistua aatteeseen vaikka yhdessä.
12197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä on samassa paikassa edelleen vaikka remontti on tulossa, niin evakkoon muutamaksi kuukaudeksi.

Äänestä
  • Yhdistyksen omaisuutta on takavarikoitu . Päätöksen toistaiseksi voimassa olevasta takavarikoinnista antoi pohjanmaan käräjäoikeus.
    Oikeus on määrännyt asiaan liittyvät asiakirjat toistaiseksi salaisiksi.

    Ystävällisesti Teidän Pastori Silli

    Äänestä

Karhuntorilla lasikontilla puhuivat varmana tietona että kirkon sakasti olisi jossain Räskissä.

Äänestä
  • Pastori Pyhimys jakaa sakastilla vertaistukea , sanoivat kuullensa Uunolta Ässällä.

    Äänestä

Miten voit sietää epävarmuutta nykyistä paremmin? Papin neuvo: älä tukahduta tunteitasi, vitutukseen voi kuolla.

Tilaa Pipliaseuran uutiskirje

Äänestä
  • Kuuluuko lintukodosta varastettu porinmatti?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko lintukodosta varastettu porinmatti?

    Takuuta ei anneta kuin woimatonkista ja kidutuspiheist.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Takuuta ei anneta kuin woimatonkista ja kidutuspiheist.

    oknse julmuri vapaaljalal??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    oknse julmuri vapaaljalal??

    Tilaa Pippeliseuran aviisi niin saat woimatonkeihin lisää momenttia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tilaa Pippeliseuran aviisi niin saat woimatonkeihin lisää momenttia.

    Pippelikerhon pastorilla on kyky ja halu pelleillä.

    Äänestä

  • Marttyyrikirkon ystävät Tiedote

    Pohjanmaan käräjäoikeus hylkäsi Marttyyrikirkon ystävät -yhdistystä ja kahta sen edustajaa vastaan nostetut syytteet.

    Syyttäjä katsoi yhdistyksen järjestäneen tarkoituksellisesti rahankeräyksen ilman siihen vaadittavaa lupaa. Oikeus katsoi kuitenkin, ettei kohteena ollut määrittelemätön yleisö, eikä keräyslupaa toimintaan tarvittu.

    Yhdistys keräsi vuosina 2014–2018 runsaat 2,5 miljoonaa euroa. Lahjoituksia saatiin muun muassa lähettämällä uutiskirje niille, jotka olivat tilanneet sen antamalla yhteystietonsa avoimissa tilaisuuksissa.

    Kirjeen mukana oli pankkisiirtolomake, ja syyttäjän mukaan kyseessä olikin vetoomus lahjoittamisen puolesta. Kirjeitä lähetettiin 5 400 ihmisille monta kertaa vuodessa. Noin 4 000 vastaanottajaa lahjoitti rahaa.

    Perusta oma kirkko niin saat syntisi anteeksi käräjäoikeudessa.

    Äänestä

Pohjanmaan kihlakunnansyyttäjä valittaa hovioikeuteen kokkolalaisen kristillisen yhdistyksen rahankeräysjutussa.

Pohjanmaan käräjäoikeus hylkäsi Marttyyrikirkon ystävät -yhdistystä ja kahta sen edustajaa vastaan nostetut syytteet rahankeräysrikoksesta joulukuussa.

Syyttäjän mukaan yhdistys keräsi 2,5 miljoonan euron varat ilman vaadittavaa rahankeräyslupaa. Lahjoituksia oli pyydetty yli 5 000 ihmiseltä kirjeitse. Käräjäoikeus kuitenkin katsoi, ettei yhdistys tarvinnut toimintaansa rahankeräyslupaa, koska kohteena ei ollut määrittelemätön yleisö.

Kihlakunnansyyttäjä Kosti Kurvinen perustelee valitustaan sillä, että käräjäoikeuden hylkäävä tuomio sekä perustelut rahankeräysluvan tarpeellisuudesta, teon tahallisuuden puutteesta ja luvan puuttumisesta ovat virheellisiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Löytyykö tälle yhdistykselle toimintaa Länsi-Kotkassa, jos niin missä toimii? Saattaisi löytyä tuttuja persoonia joiden kanssa voisi samaistua aatteeseen vaikka yhdessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu