uskonnot/uskomukset

Anonyymi

Jatkan kirjoittamistani. Pakonomainen tarve kirjoittaa mielenvirtojani. Voihan olla ettei kukaan vaivaudu lukemaan sepustuksiani. Ei sillä väliä. Pääasia että saan tyynnytettyä ylikiihottuneen mieleni. Ka

Nyt kerron ensimmäisen kerran omasta uskostani ja uskonnoista ylipäätää.

Olen ortodoksinen "askeetti" tietyllä tapaa. Vaikka asunkin susirajan takametsässä en täytä todellisten askeettien kriteerejä. Mieleni takoo jatkuvasti "Herra armahda" mantraa. En siihen enää pysty vaikuttamaan, se vain tulee.

Maapallo on täynnä erilaisia uskontoja/uskomuksia. Tunnistan noista monia. On kristinuskoa, on Mekkan päin kumartavia, on hinduja, on ovelta ovelle kulkevia/julistavia jehovalaisia. On helluntalaisia uudelleen kastettuja, ties mitä.

Ateistitkin ovat uskovia. Uskovat omaan maailmankatsomukseensa.

Satanistit ovat myös uskovaisia. Uskovat pahuuden voimiin.

On myös valtiollisia "uskovaisia". Vannovat arjalaisuuden nimeen, vannovat diktatuurinsa oikeutukseen, vannovat monikansalliseen rotujen sekoittumiseen, vannovat...

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ......... Ateistitkin ovat uskovia. Uskovat omaan maailmankatsomukseensa.......

      En ryhdy väittelemään uskonto sanan määrittelystä, mutta kristityn ja ateistin uskonto on kyllä eri planeetalta.

      Uskovainen, esimerkiksi kristitty, uskoo pyhään tarinaan, joka joskus on kirjoitettu, eikä se tarina sisällä mahdollisuutta muuttua, kun ihmiskunta kehittyy. Eli kristityt uskovat edelleen johonkin, mitä tapahtui kauan aikaa sitten jossakin pienessä kylässä ja siellä luotuihin tarinoihin.

      Ateisti, en käytä sanaa uskoo, katsoo maailmaa avoimin silmin, eikä ole lukittunut mihinkään vaan ymmärtää, että ihmiskunnan kehittyessä tieto ja ymmärrys lisääntyy.

      Uskontojen pyhät kirjoitukset sisältävät nykytiedon valossa jopa hupaisia totuuksia, mutta silti esimerkiksi raamatusta sanotaan että joka sana on totta. Kun itse olen sen lukenut, pidän sitä varsin sotkuisen teoksena. Pohdin lukiessani toisin perin, mikä siinä on totta. Raamatun historialliset kuvaukset ovat eräällä tavalla mielenkiintoisia. Tosin parempaa tietoa historiasta saa muista tieteellisistä julkaisuista.

      Mutta jokainen saa uskoa mihin vaan, kunhan ei riko lakia ja nyt en tarkoita uskontokuntien eri määräyksiä, joita he kutsuvat laiksi. Räsänen on tätä asiaa vienyt harmaalle vyöhykkeelle ja se on valitettavaa. Olemmehan kuitenkin yksi maailman vanhimmista ja parhaista demokratioista. Lapsia käy sääliksi, jos vanhemmat uskonnon avulla sulkevat pienten ihmisten silmät maailmalta.


      http://www.helsinki.fi/teol/kurssit/usk/01b_uskmaarit.shtml

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Uskonnon_määritelmä

      "Uskonto tarkoittaa uskoa ja siihen liittyvää pyhyyden kokemusta, joka on muotoutunut oppijärjestelmäksi ja ilmenee erilaisina (yhteisöllisinä) tapoina ja (palvonta)menoina.[1]"

      • Anonyymi

        "Uskovainen, esimerkiksi kristitty, uskoo pyhään tarinaan, joka joskus on kirjoitettu, eikä se tarina sisällä mahdollisuutta muuttua, kun ihmiskunta kehittyy." Raamattu on vaarallisen tuhoisa kirja puoskareiden käsissä olipa sitten kyse ns. uskovaisita tai ateisteista. Olkoonkin että tarina sinänsä ei muutu mutta ihminen toivottavasti kykenee muuttumaan - paremmaksi.

        "Ateisti, en käytä sanaa uskoo, katsoo maailmaa avoimin silmin, eikä ole lukittunut mihinkään vaan ymmärtää, että ihmiskunnan kehittyessä tieto ja ymmärrys lisääntyy." Näinhän minäkin teen.

        "Uskontojen pyhät kirjoitukset sisältävät nykytiedon valossa jopa hupaisia totuuksia, mutta silti esimerkiksi raamatusta sanotaan että joka sana on totta." Olenko minä noin sanonut?

        "Lapsia käy sääliksi, jos vanhemmat uskonnon avulla sulkevat pienten ihmisten silmät maailmalta." Minunkin käy sääliksi niitä syntymättömiä lapsia jotka äidin mielihalusta abortoidaan. Niitäkin lapsia jotka vanhempiensa uskonnon takia pakotetaan syömään vegaaniruokaa ja uskomaan suomalaisten lehmänpierujen ja metsähakkuiden tuhoavan ilmaston.


    • Anonyymi

      Typerin uskonto on ilmastonmuutoksen torjunta.
      Edes kuuluisa korona ei saanut päästöjä alas , Pariisinsopimuksesta puhumattakaan.
      Itämeri saastuu ja hallitus tukee saastuttavaa maataloutta monella miljardilla vuodessa. Meille valehdellaan että meriä suojellaan ja päästöjä vähennetään oikeasti.

    • Anonyymi

      Uskonto tarkoittaa oppia, jossa pitää vain uskoa johonkin, kun niin ovat samanhenkiset päättäneet. Analyyttinen järjenkäyttö ei heidän uskoaan hetkauta.

      Voit huoleti liittää Vihreät uskonlahkojesi joukkoon. Puheiden ja tekojensa perusteella se on aikanaan vaikuttaneen Taistolaisliikkeen henkinen työnjatkaja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe