Onko kukaan lukenut Urantia kirjaa.
Kuulemma koko opus pistää uusiksi ihmiskunnan käsitys maailman kaikkeudesta sekä uskomuksista yleensä.
Urantia...
8
1350
Vastaukset
- Anonyymi
Pistääkö tämä aloitus jotain uusiksi?
- Anonyymi
Olen lukenut urantian.Kieltämättä se on erittäin älykkäiden ihmisten kirjoittama selitysteos Raamatusta. Kaikki kuvatut olennot ,Jumala ,Hänen poikansa,enkelit. paratiisi ,henkinen jatkuva opiskelu kohti jumaluutta, maailmankaikkeuden rakenne, geologia, ovat uskottavasti perusteltuja. Mutta se ei ole pyhäkirja, kuten kirjoittajat rehellisesti tunnustavat. Eikä sitä lukiessa pysty tuntemaan Pyhän Hengen vaikutusta, kuten Raamattua lukiessa. Myös Jeesuksen sovitustyötä Golgatan ristillä, he eivät käsitä.
- Anonyymi
Yhtä huuhaata kuin muukin uskonnollinen kirjallisuus!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtä huuhaata kuin muukin uskonnollinen kirjallisuus!
samaa mieltä ,kautta aikojen uskonnoilla kansaa jallitettu ja naisia alistavia kaikki uskonnot islami kaikkein pahimmista päästä jota yritetään ujuttaa eurooppaankin....se on elvetistä
- Anonyymi
https://www.urantia.org/fi
Tässä vähän helpommin luettavana tiivistelmänä.- Anonyymi
Ajanhukkaa!
Jos tuohon uskoo, on kyllä vielä hörhömpi kuin keskiverto kristitty.
Enkelit ovat koko avaruuden evolutionaaristen ja tahdollisten ylösnousemusluotujen hoivaava henki -kumppaneita. He ovat myös sfäärien jumalallisista persoonallisuuksista koostuvien korkeampien olentojoukkojen virka- ja työtovereita. Kaikenluokkaiset enkelit ovat erillisiä persoonallisuuksia ja varsin yksilöllisiä. He osaavat kaikki antaa suuren arvon vaihtelunohjaajien palveluksille. Hoivaavat henget viettävät yhdessä avaruuden Sanansaattajajoukkojen kanssa kausia, jotka on omistettu lepäämiselle ja virkistäytymiselle. He ovat olemukseltaan sangen seurallisia, ja heidän ystävystymiskykynsä ylittää suuresti ihmisten vastaavan kyvyn.
Hohhoijaa!
- Anonyymi
Urantia on ufoharrastajien arvostama kirja.
Kyllä se avaa toisenlaisen näkökulman myös Raamatussa kuvatun Jeesuksen elämästä.
Se on niiden kirja jotka ovat tulleet maapallon elinpiiriin toisenlaisesta "maailmasta"
Ymmärrettävästi se herättää kielteisiä reaktioita "ainoan oikean ajattelutavan omaavissa mielissä".
Maailma ei romahtanut silloinkaan kun kaukoputki keksittiin.
Kuitenkaan kaukoputki ei pelastanut ihmistä, tuskin Urantiakaan. Maapallo tai linnunrata ei ole maailmankaikkeuden keskus.
Eikä Jeesus väittänyt että hänen verensä olisi maailman pelastus, ne on Paavalin juttuja ne verijutut
En väitä etteikö iltapala (ehtoollinen) olisi hyvä hetki muistella edesmeneitä ja kyllähän se syöminen siirtää nälkää olkaa hyvät vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841