Olen 1958 v. Syntynyt ja kysynkin että koska pääsee eläkkeelle siis ihan fakta tietoa?
Teen työkeikkoja rekryn kautta ja saan ansiosidonnaista.
Minä vuonna eläkkeelle?
5
176
Vastaukset
- Anonyymi
Faktatietona: vanhuuseläkkeesi alkaa sen kuukauden jälkeen, kun täytät 64 vuotta. Jos olet syntynyt esim. 10.6.1958, eläkkeesi alkaa juosta 1.7.2022. Ansiosidonnainen ja "rekry" - ei vaikutusta asiaan.
- Anonyymi
Täytyy muistaa ettei eläke ala juosta automaattisesti. Se pitää hakea eikä hakija saa olla tuolloin työsuhteessa. Eläkkeen myöntämisen jälkeen voi jälleen tehdä töitä ja näin saada pienen eläkkkeen päälle lisätienestiä.
- Anonyymi
Pitämättömät lomat pois niin saa työnteon lopettaa n.1,5kk ennen...Siihen loppuu yksi aikakausi ihmisen elämässä,saa vaan seurata ikkunasta kun ihmiset kiiruhtaa töihin aamuisin.
- Anonyymi
Toivotaan, että vuonna 1958 syntyneet pääsevät 64-vuotiaana alin vanhuuseläkkeelle.
Tämä Suomi on mennyt hyvinvoinnissa huonosti.
Ennen kaikki oli toisin. - Anonyymi
Voit aloittaa jo ottamaan osittaista varhennettua vanhuuseälkettä, jos haluat, kun olet täyttänyt 61. Sitä voi ottaa 25 tai 50 %. Voit sen lisäksi saada ansiosidonnaista 65 vuotiaaksi asti. OVEa ei tarvitse sen kummemmin ilmoitella liitolle tai työnantajille, se on vain sinun ja eläkeyhtiösi välinen asia. Kokoeläkkeellä ei tietenkään saa ansiosidonnaista. Ja osittainen varhennettu tietysti jonkin verran vähentää eläkettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2932646Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001399- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831251Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991215Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75976Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807