Epilepsiahälytin

Huolestunut isä

4

4149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epileptikko itse

      Minulla ei ole kokemusta laitteesta, mutta kokeilisin mielelläni koska minulla on sama ongelma kuin tyttärellänne. Mieheni ei herää kohtauksiini ja olisi hyvä tietää kuinka monta kohtausta saan yössä, vaikka olisivat lieviäkin. Verkkoklinikan epilepsia-palstalla voisi lasten vanhemmilla olla kenties kokemusta, miksei aikuisillakin.

    • pms68

      ei hälytä ellei kohtauksen aikana kramppaa ainakin jostain päin sillä reagoi liikkeeseen. aika tyyriitäkin ovat, mutta saisiko lainaan esim terpparilta tai epiliitosta?

    • epileptikon äiti

      pojalleni on hankittu mainitunlainen hälytin.tietoja tästä laitteesta sain epilepsia liitosta.sen hinta on 500e,anoin tätä neurolokin ja omalääkärin kautta,mutta ei oleapuväline,eisaanut terveyskeskuksen apu väline puolelta.poikani on jo miehen iässä lastenkohdalla voi olla eriasia.kannattaa kysellä.pojallani on joskus öisin sellaisia kohtauksia hänlähtee ulos ihan vähissä vaatteissa,eikä muista missä on,nyt hälytin soi kun hän nousee vuoteesta,ja on noin metrin päässä.hänellä on aika usein rajuja kohtauksia,olen itse jo vuosimallia 34.nukahdan illalla lääkkeellä.mutta korvaamaton laite pitää heräämisestäni huolen.suosittelen lämpimästi, on hintansa väärti.

    • Anonyymi

      Nostan tämän tlös, koska mietin samoja asioita. Olen aikuinen, yksin asuva epileptikko. Kohtaukswt pääasiassa öisin, ovat tällä hetkellä tiheitä.

      Onko kellään kokemusta/tietoa myönnetäänkö epilepsian takia nuorelle esim noita turvarannekkeita julkiselta puolelta? Olen kohtausten jälkeen melko tööt, eli ranneke tms oisi kätevämpi kuin kännykkä avun hälyttämiseen.

      Kellään kokemusta asiasta, miten toimittu muiden kohdalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4539
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      163
      3488
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      61
      2827
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      148
      2776
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2664
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1791
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1332
    Aihe