Mannerheim-ristin ritari Tuomas Gerdt on poissa

"Tuomas Gerdt – kiitämme kaikesta ja me muistamme" -Iltalehti

1 - Näin laskettiin juurevinta suomalaisuutta maan poveen - viimeinen iltahuuto oli koettu ja tasavallan presidentti Sauli Niinistö, armeijan ylipäällikkönä, arvostaen suomalaista uhrautuvaisuutta ja sinnikkyyttä katsoi kansalliseksi velvollisuudekseen saapua kunnioittamaan viimeisen Mannerheim ristinritarin hautaan laskua.

Tilaisuus oli juhlavasti arvokas. Moni aivan tavallinen suomalainen halusi olla näkemässä tämän viimeisen matkan - näin eräs merkittävä aikakausi oli päättynyt, vaikka sotiemme veteraaneja on yhä Elossa, todistamassa suomalaisuutta, sen keskinäistä voimaa ja yhteenkuuluvuutta, kun niin ylivoimainen vihollinen kävi päällemme - erityisesti Talvisodassa.

Tuomas Gerdt oli vaatimaton, tunnusti aseveljeyden väkevän keskinäisvoiman ja siellä jossain oltiin yhtä, ja kaveria ei jätetty, edes kuollettavasti haavoittuneena - tähän Gerdt antoi oman vahvan panoksensa, kuten tuhannet muutkin.

Tuomas oli viimeinen - juuri heistä, joista toinen Mannerheim ristinritari - Suomen sinivalkoinen ääni - jälkaväen kenraali Adolf Ehrnrooth aina puhui - "Suomi on hyvä maa, ja sitä parhaiten puolustaa suomalainen itse".

Isäni, joka oli myös Savonlinnassa Oy Wilh. Scahauman Ab' n palveluksessa puhui Mannerheim ristinritarista kunnioitavin sanankääntein - Gerdt oli esimerkkinä työtovereille, myös tehtaalla, miten hommat tehdään yhdessä. Rintaman ja juoksuhautojen yhteenkuuluvuus toimi myös tehdassalissa.

Suomen kansa herkistyy näissä tilanteissa - olemme ylpeitä omalla vaatimattomalla tavalla veteraaneistamme. Aina ei näin ollut, ei 1950- eikä vielä -60-luvuilla. Moni rintamaveteraani meni hautaan unohdettuna, jopa hyljeksittynä.

Vasta nuoremmat sukupolvet oivalsivat sen suuren työn mitä maatalojen ja kaupunkien miehet olivat tehneet, kun Suomi säilytti itsenäisyytensä - kahteen kertaan.

Iltahuuto on ohi - jäljellä on muisto ritareista, joita oli kaikista sotilasarvoista >


.
HS: "MANNERHEIM-RISTIN RITARI TUOMAS GERDT LASKETTIIN HAUDAN LEPOON"
~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007648097.html -




.
Iltahuuto on ohi - jäljellä on muisto ritareista, joita oli kaikista sotilasarvoista

2 - Suomen marsalkka C.G.E. Mannerheim oli halunnut tehdä suuren ja kauaskantoisen työn - tuolla ritariristikunnan perustamisella marsalkkamme yhdisti kansaa - olihan juuri hän ollut valkoisena punaisia vastaan vuonna 1918 - nyt jo tunnetuin tapahtumin ja lopputuloksin. Juuri Jatkosodan aikana Mannerheim halusi jotain sellaista mikä kosketti koko kansaa. Näin syntyi erikoislaatuinen kunniamerkki - se korkein mahdollinen.


Rintamilla ei katsottu arvoa, vaan tekoja

-näin Mannerheim varmaan tässä ylimmässä tunnustusmuodossa halusi tapahtuvan. Vajaat 200 suomalaista sai sen tunnustuksen. Voisimme olla varmoja, ettei kaikkia sen ansaitsevia palkittu, ei huomattu tai koettu. Suomen mies oli tehtävänsä mukainen - lopputulos sen todisti väkevästi. Meidät tunnustettiin kaikkialla maailmassa.

Nyt Lappeenranta sai kunnian saattaa Tuomas Gerdt hautaan, huomaavaisesti ja juuri sillä pidättyvyydellä miten Gerdt itse eli pitkän ja ansiokkaan elämänsä.

Suomalaiset reunustivat saattoreittiä - oli aika jättää jäähyväiset sellaiselle urhoollisuudelle, jolla Suomi ja suomalaiset selviytyvät tänäänkin. Hieno oppi-isä sinnikkyydestä on nyt poissa, mutta vahva muisto elää ja velvoittaa meitä jatkossakin.

Emme saa antaa muiston haalistua, se on meille kauniisti velvoittava viesti huomiselle, kun joudumme jälleen vaikeuksien eteen -nyt ei sotana, vaan tapahtumina, joille myöskin voimme tehdä jotain.
Armeijassa komennetaan arvotilanteissa:

"Lakki - päästä", jolloin sotilas ottaa asennon ja paljastaa päänsä arvostuksena jostain, ja tässä se oli Tuomas Gerdtin jäähyväismatka - se viimeinen matka, viimeinen viesti kansakunnalle, mitä voidaan tehdä, kun aito tosi on kyseessä.

Veteraani on poissa - iltahuuto tapahtui nyt viimeisen kerran. e


...
19166

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isänmaallinen kirjoitus. Nyt minuutin hiljaisuus.

      • Anonyymi

        Trollin isänmaa on äiti Venäjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9188
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4821
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      106
      2166
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe