Isoja ovat pienen kaupungin murheet

Anonyymi

5

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      5 kyssää on iso juttuu hangossa saihan hanko itselleen (toki demarien avustuksella) aikaan yli 500000e laskun aiheena roskikseen menevät lääkkeet
      T:turtapalli

    • Anonyymi

      Hangonkylän vierasvenesataman hoitopalvelut 2020 -tarjouspyyntö asiakirjassa on mm. seuraavaa: Palvelun tuottajan palkkio muodostuu kokonaisuudessaan satamamaksuista, jotka hän itse perii. Sopimuksen kestoaika on ollut 1.6.-31.8.2020. Ja täällä on koko dokumentti: http://www.hanko.fi/city/djulkaisu/kokous/20204063-21-1.PDF

      Satamamaksun maksamisesta kieltäytyminen oli tapahtunut jo 23.-24.8.2018. Jos kaupungin kanssa tehty palvelusopimus oli tuolloin saman sisältöinen kuin nyt v. 2020, niin se 50 euron satamamaksu olisi siis ollut pois hoitopalvelun tuottajan kassasta ja tuloista.

      Kaupunginjohtajan käyttäytymistä asiassa voi vain oudoksua. Yhdenvertaisen kohtelun nimissä hänen yhteystietonsa pitää julkaista kaikissa vierasvenesatamissa.

      Kansliapäällikkö Tallqvistin laatima kaupunginhallituksen vastine on tosi hienoa verbaalista ilotulitusta. Toivon, että siihen ei sisälly asiavirhettä ("Lopuksi voidaan todeta, että 50 €:n maksusaatava on suoritettu kaupungille, joten
      taloudellista vahinkoa kaupungille ei ole syntynyt.").

      Kaiketi vuoden 2018 vierasvenesataman hoitoon liittyvää fakta-aineistoa löytyy jostain netin syövereistä.

    • Anonyymi

      Toivottavasti Oikeuskanslerivirastolla on tärkeämpiä tehtävia kun RN:n valituksia 50 Eur:sta. Mutta, nekin on hoidettava, lain mukaisesti ja jokunen muu asia saa odottaa.

      • Anonyymi

        Valituksia ei tarvita, kun ei ole valitettavaa.

        Maccarin tapaus on esimerkki polittiisesta ajojahdista, joka tuli kalliiksi hankolaisille. Tehtaanniemen show on ollut poliittinen draama, jonka loppunäytös on vielä esittämättä.
        Kaupungin velkaantuminen ja korkea veroäyri ovat poliittisen päätöksenteon ymmärtämättömyyttä.

        Ei tällaisia enää.

        Kaksikymmentä sitoutumatonta valtuustoon ja suhteessa hallitukseen ja lautakuntiin, niin saadaan asiat oikealle tolalle. Politiikka ja asioiden hoitaminen ovat kaksi eri asiaa. Me emme tarvitse Hangossa poliittista ohjausta päättäessämme asioista.


    • Anonyymi

      Mikä juttu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5721
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      2995
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2635
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2321
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2073
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      2026
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1736
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1315
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1227
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1143
    Aihe