Autohuolto Havukainen

Anonyymi

Olkaa tarkkana kun viette autoa kyseiseen korjaamoon että hinta-arvio on sama kuin laskussa koska minulle tuli ylimääräinen 15% lisä koska laki sallii 15% lisäyksen alkuperäiseen sovittuun hintaan. Ja ottakaa korjaustarjous aina kirjallisena sähköpostiin.

4

2479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä vie,toista kertaa.

    • Anonyymi

      On näitä tapauksia muuallakin.Enpä viitsi erästä autokorjaamoa mainita nimellä.Vein Järvenpäässä sinne autoni ,jotta AC ilmastointia täytetään kylmäaineella.Autokorjaamosta sain tuttavalta tietää,että olisi hyvä ja korjaamolla tiettäkseni hyvä maine.

      Täyttö oli noin alle 80e ja lisäaineesta veloitetaan jos tarvis.No niin.Kylmäainetta oli ollut jäljellä vain vähän enää,joten joutuivat täyttämään paljon ja hinta oli lähes puolet lisää.Olivat mitanneet ,ettei vuoda järjestelmä. Sanoi,että on tullut asiakkaita ihmettelemään aiemmin, miksi niin nopeasti AC toiminta heikkeni ja sanoi,että johtuu siitä,että jossakin pieni vuoto ja pitää mita jollakin typpi aineella,jotta näkyy pienet vuodot ja jos minulla jotain tällaista ilmenee niin sitten pitää mitalla typpiaineella.Kysyin mitä olisi maksanut jos olisi heti mitattu kun siinä vaiheessa kun kuulin,että järjestelmä oli ollut melkein tyhjä niin maalaisjärkikin sanoi,että täytyy siellä olla vuoto ja olisi kannattanut heti mita kunnolla sellaisella aineella,joka näyttää vuodon. Korjaamon työntekijä sanoi,ettei nyt mennä asioiden edelle.
      Eipä siinä mitää, mutta kun 2 päivää viilensi ja sitten ei enää viilentänyt vaan puhalsi taas lämmintä ja AC ei kylmentänyt enää.Ei voi olla ihan pieni vuoto ollut jos kahdessa päivässä tyhjenee uudet aineet pihalle.
      Luin sitten netistä,että jos selkeästi kylmäainetta on hävinnyt niin ehdottomasti pitää mitata typellä ja etsittävä vuoto ja edesvastuutonta täytää jos paljon ainetta hävinnyt järjestelmästä. Tämän tasoinen autohuoltamon "ammattitaito" kyllä tulee tosi kalliiksi asiakkaalle.Ei kyllä oikein tiedä mihin voisi auton viedä korjattavaksi tai huoltoon,ettei joudu maksamaan huijauksesta tai ammattitaidottomuudesta .

    • Anonyymi

      Minulla ollut jo monta vuotta ihan asiallista liiketoimintaa firman autojen kanssa

    • Anonyymi

      höh, 15% on tonnista 150 € joten ihan se ja sama.
      + kuitista varmaan näkyy ne "ylimääräiset" työt ja osat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1832
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1328
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      209
      1239
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1115
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      913
    6. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      64
      903
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      884
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      826
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      793
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      790
    Aihe