Olkaa tarkkana kun viette autoa kyseiseen korjaamoon että hinta-arvio on sama kuin laskussa koska minulle tuli ylimääräinen 15% lisä koska laki sallii 15% lisäyksen alkuperäiseen sovittuun hintaan. Ja ottakaa korjaustarjous aina kirjallisena sähköpostiin.
Autohuolto Havukainen
2
1923
Vastaukset
- Anonyymi
Älä vie,toista kertaa.
- Anonyymi
On näitä tapauksia muuallakin.Enpä viitsi erästä autokorjaamoa mainita nimellä.Vein Järvenpäässä sinne autoni ,jotta AC ilmastointia täytetään kylmäaineella.Autokorjaamosta sain tuttavalta tietää,että olisi hyvä ja korjaamolla tiettäkseni hyvä maine.
Täyttö oli noin alle 80e ja lisäaineesta veloitetaan jos tarvis.No niin.Kylmäainetta oli ollut jäljellä vain vähän enää,joten joutuivat täyttämään paljon ja hinta oli lähes puolet lisää.Olivat mitanneet ,ettei vuoda järjestelmä. Sanoi,että on tullut asiakkaita ihmettelemään aiemmin, miksi niin nopeasti AC toiminta heikkeni ja sanoi,että johtuu siitä,että jossakin pieni vuoto ja pitää mita jollakin typpi aineella,jotta näkyy pienet vuodot ja jos minulla jotain tällaista ilmenee niin sitten pitää mitalla typpiaineella.Kysyin mitä olisi maksanut jos olisi heti mitattu kun siinä vaiheessa kun kuulin,että järjestelmä oli ollut melkein tyhjä niin maalaisjärkikin sanoi,että täytyy siellä olla vuoto ja olisi kannattanut heti mita kunnolla sellaisella aineella,joka näyttää vuodon. Korjaamon työntekijä sanoi,ettei nyt mennä asioiden edelle.
Eipä siinä mitää, mutta kun 2 päivää viilensi ja sitten ei enää viilentänyt vaan puhalsi taas lämmintä ja AC ei kylmentänyt enää.Ei voi olla ihan pieni vuoto ollut jos kahdessa päivässä tyhjenee uudet aineet pihalle.
Luin sitten netistä,että jos selkeästi kylmäainetta on hävinnyt niin ehdottomasti pitää mitata typellä ja etsittävä vuoto ja edesvastuutonta täytää jos paljon ainetta hävinnyt järjestelmästä. Tämän tasoinen autohuoltamon "ammattitaito" kyllä tulee tosi kalliiksi asiakkaalle.Ei kyllä oikein tiedä mihin voisi auton viedä korjattavaksi tai huoltoon,ettei joudu maksamaan huijauksesta tai ammattitaidottomuudesta .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102513- 842201
- 561717
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai601703- 1571613
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461506Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1541501- 1181270
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261206