Rippileirillä homovihaa

Laittaisitko lapsesi rippileirille jossa opetetaan vihaamaan homoja ja mamuja? Kirkkoon kuulumaton huhtasaari etsii lapselleen sellaista. Lähinnä tulee mieleen päivi räsäsen ukon ryttylän leirit, mutta sielläkin kai ennen konfirmaatiota kastetaan . Luther -kirkko, kai nekin lapsikasteen vaatii ennen konfirmaatiota.
Voihan tietysti riparin käydä vaikkei konfirmaatioon mene eikä äiti anna kastaa ja pitää silti rippijuhlat?
580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sehän on sitte terve paikka missä opetetaan oikein mikä on väärää haureutta ja Jumalan tahdon vastaista!

Äänestä

Naimalupa vain lisääntymiskykyisille ja -haluisille!

Äänestä

Eikö homoille voisi olla oma leiri kun eivät pidä raamatun opeista. Homoista suurin osa kuitenkin siirtyy aikuisena hävittäjälentäjiksi, niin siinä olisi myös kaveriporukkakin valmiina.

Äänestä

Mitään eillistä leiriä ei tarvita. Ihmisten pitää oppia tulemaan toimeen kaikenlaisten kanssaihmisten kesken. Ei mitään lokeroitumista.

Äänestä

Eikös rippileirin opetusten pidä perustua Raamattuun?

En ole alan asiantuntija mutta muistaakseni Raamatussa puhutaan lähimmäisenrakkaudesta ja sanotaan jotenkin niin että rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi, pätee tietysti kaikkiin ihmisiin - MYÖS HOMOIHIN!

Mutta se on kokonaan toinen asia että hyväksyykö RAAMATTU ihmisten kaikki teot!

Joku voisi ajatella että tässä on jokin ristiriita MUTTA ei suinkaan ole. Sillä ajattele vaikka omaa lastasi, jos nyt sattuisi niin ikävä tilanne että hän aiheuttaisi jonkun ihmisen kuoleman (mitä kukaan ei tietenkään voi hyväksyä) niin kyllä sinä äitinä ja/tai isänä silti lastasi rakastaisit VAIKKA et hänen tekoaan hyväksyisikään!

Eli, kyllä evlut rippikoulun pitää nojata tiukasti raamatun sanomaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Laittaisitko lapsesi rippileirille jossa opetetaan vihaamaan homoja ja mamuja? Kirkkoon kuulumaton huhtasaari etsii lapselleen sellaista. Lähinnä tulee mieleen päivi räsäsen ukon ryttylän leirit, mutta sielläkin kai ennen konfirmaatiota kastetaan . Luther -kirkko, kai nekin lapsikasteen vaatii ennen konfirmaatiota.
Voihan tietysti riparin käydä vaikkei konfirmaatioon mene eikä äiti anna kastaa ja pitää silti rippijuhlat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu