sotilaita 1944. Sitten hän korkea-arvoisimpana rintamakomentajana koki loppunsa Ihantalassa.
Einar Vihma teloitti omia
Anonyymi
14451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Wiki: Mannerheim kirjoitti myöhemmin muistelmissaan:
»Viimeinen Itä-Karjalasta siirretyistä yksiköistä eli 6. divisioona, komentajanaan urhea kenraalimajuri Vihma, joka näissä taisteluissa kaatui sankarina, saapui paikalle ajoissa ehtiäkseen vakauttaa puolustuksen Ihantalan luona.»
Liekö ollut varomaton.
Naapurin puolella karkurit ammuttiin armotta.
Samoin vangiksi antautuneet, jos palasivat.
Tuntemattomassa sotilaassa ollut teloitus tapahtui todellisuudessa 2./JR 9:ssä Goran taistelujen aikana joulukuussa 1941. Kymmeniä sotilaita lähti karkuun, mutta heidät saatiin kiinni.
Kiinni jääneille ilmoitettiin, että jos he palaavat takaisin yksikköönsä, niin asia unohdetaan. Ne ketkä kieltäytyvät palaamasta joutuvat sotaoikeuteen. Siellä ainoa mahdollinen tuomio pakenemisesta vihollisen edestä on kuolemantuomio.
Lopulta vain kaksi jatkoi kieltäytymistä. Sotamiehet Toivo M. ja korpraali Voitto A. Sotaoikeuden edessä molemmille annettiin vielä kerran mahdollisuus palata yksikköönsä, molemmat kuitenkin kieltäytyivät. Kuultuaan, että kuolemantuomio pannaan täytäntöön heti, eikä siitä voi valittaa, molemmat peruivat kieltäytymisen.
Heidät teloitettiin ampumalla 20.12.1941 Baranissa.
Hienosti tehty. Punikeille vaan kuulaa kalloihin.
Aikansa halla-ahoja.
Goran taisteluihin liittyen pikaoikeus tuomisti Baranissa kaksi 2./JR 9:n miestä kuolemaan 20.12.1941, sillänämä kieltäytyivät palaamasta yksikköönsä etulinjaan, Goraan. Tuomitut, Voitto Veikko Ahomäki ( s.16.3.1915 Ilmajoki ) ja Toivo Iisakki Mäkelä ( s. 25.6.1917 Ilmajoki ). Tuomitut teloitettiin ampumalla samana päivänä Baranin kylän eteläreunalla, maantien varressa virtaavan puron, Noidanojan, uomassa.
https://www.sotahistoriallisetkohteet.fi/app/sights/view/-/id/514/country/9/area/85/
Oho -molemmat tästä pitäjästä, eipä ollut paapan kanssa noista puhetta.....................
Kotona pilossa kurkkivat lahtarit olisivat joutaneet itse etulinjaan puolustamaan rikkauksiaan, mutta sen sijaan lahtarit teloittivat köyhiä jotka eivät halunneet uhrata henkeään lahareiden suuromaisuuksia puolustaakseen.
Vieläkin voisi kostaa noiden lahtareiden jälkeläisille, jotka nyt kiristävät köyhää työväestöä ottamaan vaarallisen rokotteen, jota lahtarit eivät itse ota.
Mitäs läksi?
Vihma oli yksi niistä maanpettureista ja sotarikollisista. Vapaussota-myytti on aikaa sitten kumottu. Vihma oli samanlainen roisto kuin oli esim Hans Kalm.
Tappoi kuitenkin paljon punikkeja, joka nostaa miehen arvoa huomattavasti.
Termille tieteellinen marxismi-leninismi rohjetaan jo nauraa vapautuneesti.
-keksivätkö sosialismin tiedemiehet vai poliitikot, toimittaja kysyi mummolta
-poliitikot, mummo vastasi oitis
-mistä tiedät, toimittaja tivasi
-tiedemiehet olisivat kokeillet ensin rotilla, mummo jatkoi
"tiedemiehet olisivat kokeillet ensin rotilla"
-
Siis ensin olisi testattu kokoomusäänestäjillä