Toteaa ampumahiihtäjä tähti Dorothea Wierer ja huokaa helpotuksesta kun pääsee pois. Samaa mieltä siellä vuoden asuneena enkä voisi kuvitella enää itseäni takaisin.
Kontiolahti on todella outo paikka
139
2113
Vastaukset
- Anonyymi
Sielläpäin on talvella kylmää ja pimeää, kesäisin syöpäläisiä, kylmää ja valoisaa.
- Anonyymi
Kontiolahdella ei nyt viihdy kukaan ja kunnanjohtajakim hakee kovaa vauhtia pois.
Näin on. Viimeisen 20 vuoden aikaan yksikään kunnanjohtajaksi valittu ei ole ehtinyt pinnallisestikaan perehtymään tehtäväänsä. Pukutelineenä vaan on käyty näyttäytymässä. Kontiolahdella kun on viisaita kunnallisneuvoksia päättämässä! Itse en lukeudu siihen kahvikerhoon enää ainakaan. Voi jumaliste, miten kaksinaamaisia on tullut nähtyä jopa omasta lähisuvusta. Teennäinen perseen nuoleminen, niin ei voi muuta kuin nauraa tälle maalaispaikkakunnalle. Mitäs se norjalainen ampumahiihtäjänainen sanoi? No mitäpäs hän. On tottunut lumimyrskyihin, kun sanoinkin, että kovimman lumimyrskyn olen kokenut Norjassa. Niinhän se on. On täällä Suomessakin + Hokkaido, Japan aivan mieletön massa tulee lunta, että jos et tiedä kuinka selviydytään, niin henki lähtee ja aivan varmasti! Vastoittain läksi jere Penttilä ja nykyinen kunnanjohtaja hakee uutta paikkaa, Annu Räsänen läksi Kontioloikata pois, enkä tilinpäätöksen auditoineena ihmettele yhtään: lakkauttamispäätöstä ja konkurssihakemusta esitin jo tarkastuslautakunnassa. Kontioloikka Oy. Ei tule toimimaan koskaan: Omavaraisuus aste vain 17% 2021. Kunnallinenen yhtiö kuntalain mukaisesti selvitys- ja lakkauttamistilaan, jos omavaraisuus on alle 50%.
- Anonyymi
Vieläköhän ne vanhat iänikuiset ampumahiihtopuolueen jäärät asettuvat ehdokkaiksi kuntavaaleissa.
Wiererkin totesi norjalaisten tavoin että ampumahiihto ei ole mikään vetovoimatekijä kunnalle vaikka nimenomaan ne vanhat jäärät niin uskottelevat tahaa stadionille syytäessään.- Anonyymi
piti oleman ärrä tuon teen sijaan
- Anonyymi
Ei se mitään, tuoärrän puute oli puutteista pienin.
IBU yms suitsutti Kontiolahtea ja muutenkin kisat meni huipusti, varmaan harmittaaa.
Kontiolahti osoitti taitonsa vaikeissa olosuhteissa. - Anonyymi
Eihän ampumahiidossa ole mitään valittamista vaan tuo kustannuspuoli on.
Kyllä kait IBU:n miehet ja naiset on tyytyväisiä kun on saaneet täydenylöspidon- Anonyymi
Elä sinä huolehdi kustannuksista, IBU takasi kisat etukäteen. Ei Kontu olisi kisoja järjestänyt, jos ei olisi saanut takuita etukäteen. Viime keväänä nämä neuvottelut käytiin vasta kisojen jälkeen, kun yleisön pääsy evättiin vasta kisojen jo alkaessa. Sen verran on opittu.
- Anonyymi
Kisojen järjestäminen näin tautisena aikana ei ainakaan lisää ampumahiihdon suosiota paikallisten keskuudessa.
- Anonyymi
Kyllä minä tykkäsin kovasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minä tykkäsin kovasti.
Sinäpä et olekaan kaikki...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinäpä et olekaan kaikki...
No oun kuitennii puolet ja tykkäs se toinennii puoli tuosta Dorotea Wiineristä kun on peräti heleposti katottavav näkönen nainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No oun kuitennii puolet ja tykkäs se toinennii puoli tuosta Dorotea Wiineristä kun on peräti heleposti katottavav näkönen nainen.
Ka niin, senhän tietää jotta jos katottavan naisen täällä näkee niin ulkomailtahan se on tullu....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ka niin, senhän tietää jotta jos katottavan naisen täällä näkee niin ulkomailtahan se on tullu....
Jo tokkiisa niitä täkäläisii ihan vuan ulukomailla käyneitä eli vain pistäytynneitähii silimä kahtoo mieluusti. Ja myö huonompi näköset muitahhii.
Anonyymi kirjoitti:
Ka niin, senhän tietää jotta jos katottavan naisen täällä näkee niin ulkomailtahan se on tullu....
Minäkö se tuon? Mishiku, Tokyo. Jos Mishiku tulee tänne, niin Kontiolahti - Joensuu päät kääntyvät. Ei v.... JAL lentoemäntä. Niin no. todennäköisesti ei tule. Töissähän me yhdessä oltiin ja koettiin parina tehtävissä jopa terrorismin torjuntaa, huumausaineiden salakuljetus, mitä muuta? Tullaamatonta tavaraa. Paperittomia ja käännytettäviä pakolaisia. Voi vittu, että niitä oli paljon, ja joka lentokentällä. Helsinki - Vantaa vartijat taluttivat rivissä niitä. Mitäs tarjoilijanaiselle sanoin? "Minä en mene paimentamaan itse tuota laumaa. Käskyt saavat nuo vartijat. Mä otan nyt bissen ja burgerin."
- Anonyymi
On yksi hyväpuoli, jos et kelpaa muualle töihin niin kontiolahdelta. löytyy suojatyöpaikka.
Pommisuojakin täytyy itse kaivaa ja betonilla vuorata + Vähintään 20mm panssarilevyt. Kamina sisään ja agrekaatti, ja irtoaurinkopaneeli + kenttäakku ja muut vermeet.
- Anonyymi
Kontiolahdella talot kalliita, mikä lienee syy.
- Anonyymi
No eipä ihme, kun jo omat kuntalaisetkin on jo samaamieltä, tehdään järjettömiä päätöksiä veronmaksajienrahoilla. Ja eikä siinä kaikki, kun huhut kertovat että kunnan varoja olisi käytetty johtoportaan omiintarkoituksiin.
- Anonyymi
Elä usko huhuja!
- Anonyymi
Kun on joskus asunut kontiolahdessa, ei ikinä halua sinne takaisin.
- Anonyymi
48 vuota olen asunut muualta muuttaneena. Kunta on muuttunut tavan ihmiselle hyvin huonoksi vaihtoehdoksi olla pitempään paikkakunnalla. Poliitikot ja lahkolaiset junailevat omia asioitaan ja pyssyintoilijat mukana..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
48 vuota olen asunut muualta muuttaneena. Kunta on muuttunut tavan ihmiselle hyvin huonoksi vaihtoehdoksi olla pitempään paikkakunnalla. Poliitikot ja lahkolaiset junailevat omia asioitaan ja pyssyintoilijat mukana..
Totta.
Kontiolahti on muutaman valtaapitävän oma leikkikenttä, jossa he tekevät mitä tahtovat kuntalaisten piikkiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta.
Kontiolahti on muutaman valtaapitävän oma leikkikenttä, jossa he tekevät mitä tahtovat kuntalaisten piikkiin.Kannattaa muuttaa pois, vaikka Rääkkylään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa muuttaa pois, vaikka Rääkkylään.
Toisin ajattelijat karkotetaan...? Kunnon stalin-meininki... 🤣😂👌
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisin ajattelijat karkotetaan...? Kunnon stalin-meininki... 🤣😂👌
Ei karkoiteta, ihan ite voi päättää missä asuu.
Are you stupid or something? Voi v...... Pariisin ja Bangkokin komennuksen katkaisin jo Onttolan lentokentällä. Ei minun moka jos matkapäivärahat eivät tule silloin kun pyydetään ja ajoissa. Vuoden vaihteen olisin mielelläni viettänyt kyllä Bangkok ja Phuket + Pattaya. Ei muuta, mutta Kontiolahdella kuulee jatkuvasti ihan täysin idiootteja juttuja. Sitten olevinaan ei ymmärretä maailman arkipäiväisiä asioita. Todella sulkeutunutta väestöä. Viisaammat eivät jaksa tai ehdi toisten asioista olla yhtään kiinnostuneita jos ei tontille hyökätä kotirauhaa rikkoen.
- Anonyymi
Kurkku-Romppanen on taas aktivoitunut keskustelupalstalla? Sen mitä niitä sinun kirjoituksia näin niin taisivat huijata sinulta vaan passikuvat eikä mitään komennusta mahtanut olla edes olemassa….
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kurkku-Romppanen on taas aktivoitunut keskustelupalstalla? Sen mitä niitä sinun kirjoituksia näin niin taisivat huijata sinulta vaan passikuvat eikä mitään komennusta mahtanut olla edes olemassa….
Matkamies menee nähtävästi diplomaattina ja eteenkin salaisena agenttina seuraavaksi erittäin vaaralliselle matkalle muukalaisten luokse ulkoavaruuteen. Yhteyksiä on kuulemma otettu jo, :D
Mites meni muuten suhteet omien sukulaisten kanssa? Joko on kansainvälinen markkinatuomioistuin palaveeraamassa ja jakamassa tuomioita? :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matkamies menee nähtävästi diplomaattina ja eteenkin salaisena agenttina seuraavaksi erittäin vaaralliselle matkalle muukalaisten luokse ulkoavaruuteen. Yhteyksiä on kuulemma otettu jo, :D
Mites meni muuten suhteet omien sukulaisten kanssa? Joko on kansainvälinen markkinatuomioistuin palaveeraamassa ja jakamassa tuomioita? :DVastapuolen omaisuus ei siinä hommassa riitä. :)
Pakko se on uskoa. Vähä- älyisten joukkoon ei kannata liittyä. Eihän siitä muuta tule kuin ainaista tappelua ja selkään antoa. Poliisille taas mielenkiintoisia tehtäviä... Kukahan seuraavana oikeasti tipahtaa? Minä en jumaliste lentolippuja esimerkiksi tänne ainakaan kuvaa. persettä voin kuvata vaikka ripulipaskan heittävältä.
- Anonyymi
Ainahan se poliisi tutkii ja koskaan ei mitään tapahdu koska ei ole rikosta mitä tutkia :) nämä kaikki on sinun omia julkisia kertomuksia.
- Anonyymi
En epäile yhtään ettetkö tykkäis paskaa kuvata. Ota siis selfie itsestäsi. Noi uloste jututhan on sulle tuttuja jo pöntön hajottamisesta lähtien. Otitko kuvan kun ammuit koirasikin sisällä talossas? Mahto äiti olla ylpee.
Pitääkö nauraa vai itkeä? Molempia olen yrittänyt yhtäaikaa, niin ei se oikein onnistu. Tarpeeksi kovat kännit kun vetää, niin vuorotellen tulee molemmat. Lääkärit: "Hengelläsi leikit!" Entäs sitten? Parempi kuolla iloisena kuin surullisena jossain hiton sängyn pohjalla housuun paskoen ja oksentaen. En ikinä halua nähdä sitä vitun hyysäämistä jossain letkuissa, vaikka on se hetkellisesti tullut koettua. Jos siinä tilanteessa vaikka tankoon olisi oma paino laitettu, niin suorille käsille kevyesti olisi lähtenyt.
Mitäs siellä kommentoidaan henkilökohtaisen vastuun asioita? Kuka kantaa vastuun esimerkiksi vanhuuden sairaasta ja häiriintyneestä koirasta, että ei tee vahinkoa ympäristölle? Metsästysrikos tulee kyseeseen, jos annetaan vapaana vaan juoksennella sairaana, luonnevikaisena aiheuttaen turvallisuusriskin. Se on omistajan velvollisuus tehdä lopettamispäätös! Entäs sairaat omaiset? Se on rankka paikka nähdä kun lähtee laitoshoitoon kykenemättömänä selviytymään kotiolosuhteissa minkään avustuksen turvin. Kokekaa vittu sama ja tulkaa sitten kuittailemaan + kuinka moni teistä on toiminut ensipelastustehtävissä tietäen, että nyt taas pelastettiin henki? Kertokaas kuulkaa perkele! Sitten tulkaa äänittelemään? Tai riehujat kaduilla ja monissa muissakin paikoissa. Montako olette vetäneet pakettiin? Te äänittelijät tuskin juuri ketään, kunhan lässytätte! Paskahousuja koko änkyttävä sakki, tai jotain hiton piripäitä. Loppuikovat jo kamat? Hommataan lisää! Voin avustaa asiassa.
- Anonyymi
Missä se olikaan se kurkun paikka sinun mielestä kun saat kommentoijan kiinni? Joka kerta kun kunnalle on joku työpaikka auki lähetän muistutuksena noita sinun kirjoituksia päättäjille että näkevät millainen mies saattaa paikkaa hakea.
Anonyymi kirjoitti:
Missä se olikaan se kurkun paikka sinun mielestä kun saat kommentoijan kiinni? Joka kerta kun kunnalle on joku työpaikka auki lähetän muistutuksena noita sinun kirjoituksia päättäjille että näkevät millainen mies saattaa paikkaa hakea.
Anonyymi. Nimetön paska. Niin. olenko muka viimeaikoina Kontiolahden kunnalle mihinkään tehtävään ollut hakemassa? En ainakaan 20 vuoteen, enkä hae. 2011 viimeksi, ja se oli Puolustusvoimat. Kunta, Laiturin työtoiminta. Tulin ryöstetyksi siellä. Voi v... voin suoraan sanoa, että sen jätkän kun näen, niin turaan tulee ja kunnolla!
Pidä sinä turpasi kiinni, jos siihen edes pystyt! Minä en ole Kontiolahden kunnalle enää hakemassa yhtään mihinkään, enkä lähde edes, vaikka kohtuullinen palkka maksettaisi. Ei pätkääkään kiinnosta tämä vittuiluilmapiiri. Niin, kuka siellä anonyymin takana oikein huutelee? Sano kuule suoraan, että kuka olet ja tule naamatusten puhumaan asiat suoraksi. Ei taida kantti riittää. Paskanna housuusi sitten. Voi v.... että sinun säälittävää naamaasi vituttaa jopa katsella kaupan jonossa. Turpa kiinni ollaan ihmisten kesken ja täällä nimettömänä oksennetaan kaikkea paskaa. Voiko minusta sanoa samaa ylipäätänsä missäpäin maailmaa? Ei voi. Poikkeustilanteita on ollut kyllä, mutta keskustelun asioiden ratkaisemiseksi olen aina avannut kyllä kertoen tärkeimmät tosiasiat. Siitä minua ei ainakaan voi syyttöö. Siinä on kulkaa järjestäytyneen rikollisuuden laajoja tutkintatapauksiakin takana. Hengen uhalla ja lähes tappamisoikeudella (License to Kill) niitä tehdään. Ja siinä ei epäillä, että onko laki takana vai ei!
- Anonyymi
Titityy titityy….. On taas jutuissa vihtajärven lisää niin paljon että jos sen ottaa pois jää huulet vain heilumaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Titityy titityy….. On taas jutuissa vihtajärven lisää niin paljon että jos sen ottaa pois jää huulet vain heilumaan.
Nyt se haluaa jo tappaa ihmisiä .Suunnittelee jo ja voi omien sanojensa mukaan tapahtuakin.
Vielä tuollaisella ihmisellä on asekin kotonaan eikä poliisit ole sitä hakeneet pois.
Otin kuvakaappaukset hänen julkisesta kirjoituksestaan jotta todisteet löytyy kyllä.
- Anonyymi
Nyt puhutaan jo vakavasta henkeen ja terveyteen kohdistuvasta rikoksesta, toivotaan että mies saa apua.
- Anonyymi
Suomi, maailman onnellisin maa jossa ei terveydenhuolto toteudu ennenkuin jotain tapahtuu.
- Anonyymi
Laitoin Poliisille nettivihjeen. Tolainen uhkaus pitää jo ottaa vakavasti.
- Anonyymi
Poliisi on käynyt yöllä hakemassa aseet ja panokset pois, katkeraa on tilitys. Kuvittelee vielä että väärästä ilmiannosta nostaa syytteen :D tuskin se poliisi noiden kirjoitusten jälkeen huvikseen käy niitä aseita pois hakemassa, ihan oikein toimittu ja hyvä me jotka asiasta vinkattiin.
- Anonyymi
Hyvän teon teit
- Anonyymi
Kyllä, tuskin saa enää tämän jälkeen koskaan omistaa luvallista asetta mikä on kaikkien kannalta hyvä kun mielialat vaihtelee tuon tuosta kirjoitusten perusteella.
Kyllä pitää ihmisen mieli olla sekaisin kun uhkailee tuolla tavalla netissä tappamisella ja aseiden vieminen on hänen mielestään niiden vika jotka poliisille asiasta ilmoittivat? Tässä sen näkee että mies ei ota mitään vastuuta tekemisistään vaan aina syy löytyy muista, peiliin sietäisi katsoa. - Anonyymi
Nyt olisi aika viedä mies tahdosta riippumattomaan hoitoon kun yöllä oli kirjoittanut että suolaa poliisi partion pihalleen eikä tunnu missään tai kuinka asevarikolle murtautuminen on helppoa.
Kuvakaappaukset otin yöllistä kirjoituksista todisteeksi ja kirjoitukset on nyt näköjään poistettu.
Jos poliisin suolaus merkitsee äärimmäistä väkivaltaa niin sehän tarkoittaa murhan suunnittelua.- Anonyymi
Ei ollu pokkaa sillä sanoa poliisille suoraan mitä on mielessä, siellä se on ovella änkyttänyt löysät housussa kun poliisi on aseet vienyt. Olisi mies vain noudattanut omaa neuvoaan ja pitänyt turpansa kiinni niin olisi vielä aseetkin tallessa. Mies ei pysy sanojensa takana kun on julkaisunkin mennyt raukka poistamaan.
Perätön ilmianto. Tosin julkisesti kun sanoo jotain, niin ei huumoria aina kannata laskea. Pöytäkeskusteluissa se nyt on tulkittavissakin, että tuo oli sellainen kuvauksellinen ilmaus. Mutta. Mistäs sodat syttyvät? No vallitsevassa tilanteessa on juuri yhden miehen uhoamisesta kyse. Paljonkohan tuo on tähän mennessä maksanut? Ainakin Naisystävä kersantin hengen! Olen puhunut ja nyt saa lässyttää niin paljon kuin jaksaa! Toinen naisystäväni tuli pelastettua runsaasta kuukautisverenvuodosta. Tämä perätön ilmianto tutkitaan kyllä, että voi varautua ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Neljä konstaapelia? No on ollut poliisilla harrastuspäivä. Eiköhän se tarkoitus tiedetä: Reserviläisammunta ja metsästys. Jos ja kun olen mitaliampuja, niin oleellista näyttöähän on. Minua on uhattu järjestäytyneen rikollisuuden puitteissa. Mitä tekee poliisi? Minulta hakee kiväärin pois. Päinvastoin: Minullehan pitäisi tuoda rynnäkköaseita ja joukkue komennettavaksi.
- Anonyymi
Etkö sinä vieläkään älyä että on ihan oma vikasi kun kirjoittelet tuollaista nettiin ja sulta haetaan aseet pois? Pelkästään sinun oma vika ei kenenkään muun ja tuossa ilmiannossa ei ollut mitään perätöntä, tuskin saat luvallisia aseita enää koskaan ja se on meidän kaikkien turvallisuuden vuoksi erittäin hyvä asia.
- Anonyymi
On omat tuomarit ja poliisit, virkamiehistä ja viranhaltijoista puhumattakaan, tällä mainituilla, ainakin Kontiolahdella kovaa vauhtia kasvavalla kansanryhmällä, lestadiolais-liikkeellä. Siksi ei tarvitse ihmettellä jos lessupoliisi heitä arvostelevan ovelle ilmestyy. (ymmärrän myös jos kyseessä on oikeaa vihaa ja uhkaa, mutta tuskin on ollut)
(tuomioistuimissa, poliisissa, viranhaltijoissa ja virkamiehissä tulisi olla vain tavallisia neutraaleja ihmisiä. Ei ääriuskovaisiin lahkoihin ja tai sukuihin kuuluvia. On huomattu etteivät he voi tai uskalla olla omiaan myötäilemättä tai omiaan tuomita. Ja jos tuomitaan ei tuomio kauaa vanhene kun jo vapaalla ollaan --> Kontiolahden Tekninen johtaja A.A. sai viisi vuotta lapsiin sekaantumisesta ja istui vain kaksi vuotta. Tervetuloa kotiin! Lahkossa annetaan synnit anteeksi)
Tosiasiassa lahkon kasvua pitää yllä paitsi ääriuskovaisten sukujen (rajoittuneet säännöt ja omat lait) ja sukujen johtajien sitoutuminen ja jälkikasvun pakottaminen lahkon systeemiin, niin lahkojen valtaa ja kasvua tukee myös lahkoista mitään tietämättömät hyväuskoiset ja sokeat suomalaiset tavalliset ihmiset.
Kontiolahdella Leastadiolaisten bisnesveturina toimii sukuyritys nimeltänsä Masteryhtiöt.
Kontiolahdesta tullut Masteryhtiöstä fyysisesti riippuvainen . Nykyisellään Masteryhtiöt hyötyy kuntabisneksistä niin että rahaa tulee ovista ja ikkunoista, joka näkyy mm. Masteryhtiön alaisuuteen syntyvien pikkufirmojen määrällä. Lahko toimii pitkälti omalla väellä joille pitää löytyä töitä, jolloin kokeillaan vaikka eri aloille perustettavia alitoimijoita. Tällä hetkellä kasvussa mm. kiinteistöhoitobisnes, asunto- ja autokauppa. Käytännössä lestadiolaistovereille riittää valinnanvaraa siten ettei ulkopuolisilta tarvitse mitään tuotteita tai palveluja ostaa.
Juuri puhutaan radiossa Joensuun seudun maakaupoista ja mm. Mertalammen alueesta jonka rannalla sijaitseva leirintä-alue on jo pitkään ollut lestadiolaisen suvun hallinnassa tai omistuksessa.
Lestadiolaisrahalla on tehty Itä-Suomessa paljon maakauppoja ja petetty härskisti hyväuskoisia pitkään myös toisaalla.
Masteryhtiöt sai hallintaansa Huhmarin loma- ja kurssikeskuksen uskottelemalla myyjälle kehittävänsä Huhmarin toimintaa edelleen. Olivat ujuttaneet toverinsa pesänjakajaksi ja loppu on synkkää ja harmaata historiaa. Käytännön kaupoista huolehti Masteryhtiön alifirma nimeltänsä Huoltolinkki Oy joka alueen parturoinnin jälkeen pilkkoi alueen ja myi lomakeskuksen keskeisen osan espoolaiselle Sivo palvelut Oy:a pyörittävälle Nikolai Kalinille.
On varmaa ettei kylpylä ravintolatoimintaa, kuin ei myöskään kurssikeskustoimintaa Huhmarissa enää nähdä. Tapauksen kärsijöinä ovat; Huhmaria kylpylänä ja tanssipaikkanaan käyttäneet lähiseutulaiset, Huhmaria kurssi- ja koulutuspaikkana käyttäneet järjestöt (sadat tuhannet ihmiset) sekä Höytiäisen ja Pohjois-Karjalan kalastusmatkailu ja matkailu yleensä.
Tapaus kertoo Masteryhtiön ja lestadiolaisliikemiesten toiminnan periaatteista, mutta se ei tunnu esim. Kontiolahden kuntaa hetkauttavan?
Kyseistä toimintaa voisi verrata vaikka siihen että uskottelemalla jatkavansa ja kehittävänsä toimintaa Masteryhtiö saisi ostettua vaikka Hotel Julien,
Kaupan jälkeen toteuttaisivat sen mitä heidän raamatussaan lukee ja minkä olivat muiden lahkon johtajien kanssa sopineet: koska viihteelliset kokoontumiset, kokoontumispaikat ja niiden ylläpito ei kuulu ääriuskovaisen lahkon yritystoiminnan, käyttäytymissääntöjen ja lakien piiriin on kyseisen toiminnnan loputtava ensitilassa kaupanteon jälkeen.
Tapahtuu jotain järkyttävää kuten Huhmarissa tapahtui. Vuosikymmenien työ vedetään vessanpytystä alas, puut parturoidaan, hotelli joko puretaaan tai muutetaan asuin- ja edustustiloiksi. Alkon tuotteiden myynti loppuu. Tanssimista tai muutakaan syntistä toimintaa ei enää sallita. Kaikki toiminta mihin liittyy alkon tuotteilla piristetyt kokoontumiset on pyrittävä lopettamaan heti kun siihen tarjoutuu mahdolisuus. Sama koskee myös holittomia nuorten musiikkitapahtumia, lukuunottamatta Cospel ja muita hengellisen musiikin tapahtumia.
Seurannassa on Kontiolahden entisen varuskunta-alueen matkailulle hyväksytyn erittäin matkailupotentiaalisen Kontiorannan alueen kohtalo.
Joidenkin Kontiolahtelaisten matkailun puolta pitävien tahojen ja valtaa pitävien lestadiolaismyönteisten riita on estänyt jo vuosia kaiken matkailualuerakentamisen alueella joka on matkailulle varattu??
Huhmariin ei ole enää karavaanareilla asiaa. Karavaanareita ei haluta myöskään Kontiorannalle? Minkäänlaisia helposti käynnistettäviä matkailun avauksia ei Kontiolahdelta ole kuulunut?
Miksi kunnan hallinnossa vaikuttavat lestadiolaiset olisivat kehityksen esteenä, koska kun tiedetään kesäjuhlien valtaisat asuntovaunu- ja asunto-automeret, niin luulisi että lestadiolaiset ovat karavaanarikansaa.
Pahoin pelkään että tässäkin "Kontiolahden matkailun kehittämisessä" suurimpana ja kattavana jarruna toimii Masteryhtiö ja heidän periaatteet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On omat tuomarit ja poliisit, virkamiehistä ja viranhaltijoista puhumattakaan, tällä mainituilla, ainakin Kontiolahdella kovaa vauhtia kasvavalla kansanryhmällä, lestadiolais-liikkeellä. Siksi ei tarvitse ihmettellä jos lessupoliisi heitä arvostelevan ovelle ilmestyy. (ymmärrän myös jos kyseessä on oikeaa vihaa ja uhkaa, mutta tuskin on ollut)
(tuomioistuimissa, poliisissa, viranhaltijoissa ja virkamiehissä tulisi olla vain tavallisia neutraaleja ihmisiä. Ei ääriuskovaisiin lahkoihin ja tai sukuihin kuuluvia. On huomattu etteivät he voi tai uskalla olla omiaan myötäilemättä tai omiaan tuomita. Ja jos tuomitaan ei tuomio kauaa vanhene kun jo vapaalla ollaan --> Kontiolahden Tekninen johtaja A.A. sai viisi vuotta lapsiin sekaantumisesta ja istui vain kaksi vuotta. Tervetuloa kotiin! Lahkossa annetaan synnit anteeksi)
Tosiasiassa lahkon kasvua pitää yllä paitsi ääriuskovaisten sukujen (rajoittuneet säännöt ja omat lait) ja sukujen johtajien sitoutuminen ja jälkikasvun pakottaminen lahkon systeemiin, niin lahkojen valtaa ja kasvua tukee myös lahkoista mitään tietämättömät hyväuskoiset ja sokeat suomalaiset tavalliset ihmiset.
Kontiolahdella Leastadiolaisten bisnesveturina toimii sukuyritys nimeltänsä Masteryhtiöt.
Kontiolahdesta tullut Masteryhtiöstä fyysisesti riippuvainen . Nykyisellään Masteryhtiöt hyötyy kuntabisneksistä niin että rahaa tulee ovista ja ikkunoista, joka näkyy mm. Masteryhtiön alaisuuteen syntyvien pikkufirmojen määrällä. Lahko toimii pitkälti omalla väellä joille pitää löytyä töitä, jolloin kokeillaan vaikka eri aloille perustettavia alitoimijoita. Tällä hetkellä kasvussa mm. kiinteistöhoitobisnes, asunto- ja autokauppa. Käytännössä lestadiolaistovereille riittää valinnanvaraa siten ettei ulkopuolisilta tarvitse mitään tuotteita tai palveluja ostaa.
Juuri puhutaan radiossa Joensuun seudun maakaupoista ja mm. Mertalammen alueesta jonka rannalla sijaitseva leirintä-alue on jo pitkään ollut lestadiolaisen suvun hallinnassa tai omistuksessa.
Lestadiolaisrahalla on tehty Itä-Suomessa paljon maakauppoja ja petetty härskisti hyväuskoisia pitkään myös toisaalla.
Masteryhtiöt sai hallintaansa Huhmarin loma- ja kurssikeskuksen uskottelemalla myyjälle kehittävänsä Huhmarin toimintaa edelleen. Olivat ujuttaneet toverinsa pesänjakajaksi ja loppu on synkkää ja harmaata historiaa. Käytännön kaupoista huolehti Masteryhtiön alifirma nimeltänsä Huoltolinkki Oy joka alueen parturoinnin jälkeen pilkkoi alueen ja myi lomakeskuksen keskeisen osan espoolaiselle Sivo palvelut Oy:a pyörittävälle Nikolai Kalinille.
On varmaa ettei kylpylä ravintolatoimintaa, kuin ei myöskään kurssikeskustoimintaa Huhmarissa enää nähdä. Tapauksen kärsijöinä ovat; Huhmaria kylpylänä ja tanssipaikkanaan käyttäneet lähiseutulaiset, Huhmaria kurssi- ja koulutuspaikkana käyttäneet järjestöt (sadat tuhannet ihmiset) sekä Höytiäisen ja Pohjois-Karjalan kalastusmatkailu ja matkailu yleensä.
Tapaus kertoo Masteryhtiön ja lestadiolaisliikemiesten toiminnan periaatteista, mutta se ei tunnu esim. Kontiolahden kuntaa hetkauttavan?
Kyseistä toimintaa voisi verrata vaikka siihen että uskottelemalla jatkavansa ja kehittävänsä toimintaa Masteryhtiö saisi ostettua vaikka Hotel Julien,
Kaupan jälkeen toteuttaisivat sen mitä heidän raamatussaan lukee ja minkä olivat muiden lahkon johtajien kanssa sopineet: koska viihteelliset kokoontumiset, kokoontumispaikat ja niiden ylläpito ei kuulu ääriuskovaisen lahkon yritystoiminnan, käyttäytymissääntöjen ja lakien piiriin on kyseisen toiminnnan loputtava ensitilassa kaupanteon jälkeen.
Tapahtuu jotain järkyttävää kuten Huhmarissa tapahtui. Vuosikymmenien työ vedetään vessanpytystä alas, puut parturoidaan, hotelli joko puretaaan tai muutetaan asuin- ja edustustiloiksi. Alkon tuotteiden myynti loppuu. Tanssimista tai muutakaan syntistä toimintaa ei enää sallita. Kaikki toiminta mihin liittyy alkon tuotteilla piristetyt kokoontumiset on pyrittävä lopettamaan heti kun siihen tarjoutuu mahdolisuus. Sama koskee myös holittomia nuorten musiikkitapahtumia, lukuunottamatta Cospel ja muita hengellisen musiikin tapahtumia.
Seurannassa on Kontiolahden entisen varuskunta-alueen matkailulle hyväksytyn erittäin matkailupotentiaalisen Kontiorannan alueen kohtalo.
Joidenkin Kontiolahtelaisten matkailun puolta pitävien tahojen ja valtaa pitävien lestadiolaismyönteisten riita on estänyt jo vuosia kaiken matkailualuerakentamisen alueella joka on matkailulle varattu??
Huhmariin ei ole enää karavaanareilla asiaa. Karavaanareita ei haluta myöskään Kontiorannalle? Minkäänlaisia helposti käynnistettäviä matkailun avauksia ei Kontiolahdelta ole kuulunut?
Miksi kunnan hallinnossa vaikuttavat lestadiolaiset olisivat kehityksen esteenä, koska kun tiedetään kesäjuhlien valtaisat asuntovaunu- ja asunto-automeret, niin luulisi että lestadiolaiset ovat karavaanarikansaa.
Pahoin pelkään että tässäkin "Kontiolahden matkailun kehittämisessä" suurimpana ja kattavana jarruna toimii Masteryhtiö ja heidän periaatteet.Erittäin hyvä kirjoitus. Tälle aiheelle voisi olla ihan oma aloituksensa.
Muistutan vielä oikeusprosessista. Perätön ilmianto + laiton uhkaus. Perättömään lausumaan voi syyllistyä tuomioistuimessa tai viranomaismenettelyssä.
Tuomioistuimessa perättömään lausumaan syyllistyy, jos todistaja, asiantuntija tai muu henkilö valan tai vakuutuksen nojalla antaa väärän tiedon asiassa tai ilman laillista syytä salaa siihen kuuluvan seikan. Sama koskee myös silloin, kun henkilöä kuullaan hänen henkilökohtaisesti läsnä olematta käyttäen videoneuvottelua, puhelinta tai muuta teknistä tiedonvälitystapaa.
Perättömästä lausumasta tuomioistuimessa tuomitaan vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi. Moneen eri rikokseen sisältyy uhkauksen käyttäminen. Erityisesti henkeen ja terveyteen kohdistuvissa rikoksissa kohdistetaan rikoksen uhriin myös uhkaus. Rikoslaki asettaa laittoman uhkauksen erikseen rangaistavaksi teoksi, kun esimerkiksi uhataan väkivallalla, mutta pahoinpitelyä ei toteuteta. Säännöksellä suojataan ihmisten turvallisuudentunnetta henkilön ja omaisuuden suhteen.
Laittomasta uhkauksesta tuomitaan se, joka nostaa aseen toista vastaan tai muulla tavoin uhkaa toista rikoksella sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy omasta tai toisen puolesta pelätä henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa. Laittomasta uhkauksesta tuomitaan, jos muusta rikoksesta ei tuomita ankarampaa rangaistusta. Siten esimerkiksi henkilö, joka uhkaa toista pahoinpitelyllä ja toteuttaakin tämän uhkauksen, tuomitaan pelkästään pahoinpitelystä.
Laittoman uhkauksen täyttymisen kriteerit
Laittoman uhkauksen tunnusmerkistö edellyttää aseen nostamista toista vastaan tai muunlaista rikoksella uhkaamista. Uhkauksella tekijä saa aikaan pelon tunteen. Ase, jolla uhkaus toteutetaan, voi olla esimerkiksi ampuma-ase, valepistooli tai starttipistooli. Rikos, jolla uhataan, tulee olla henkilökohtaiseen turvallisuuteen tai omaisuuteen kohdistuva, kuten esimerkiksi tappouhkaus, uhkaus tuhopoltosta tai pahoinpitelystä. Esimerkiksi uhkaus verovilpin paljastamisesta ei täytä laittoman uhkauksen tunnusmerkistöä.
Rangaistavuus ei edellytä sitä, että rikos, jolla uhataan, kohdistuisi uhattuun henkilöön. Uhkaus voi kohdistua muuhunkin henkilöön, jonka uhattu on sellaisessa suhteessa, että hänellä on perusteltu syy pelätä toisen turvallisuuden tai omaisuuden puolesta. Kyse voi olla esimerkiksi uhkaus uhatun puolison pahoinpitelemisestä. Täysin uhattuun nähden ulkopuoliseen kohdistettu uhkaus ei täytä laittoman uhkauksen tunnusmerkistöä.
Olenko minä syyllistynyt laittomaan uhkaukseen? Poliisipartion todistaessa en. Varotoimenpiteenä aseiden varastointi poliisilaitoksella. Minä en tehtävällä ollessa välttämättä olisi toiminut noin.Niin no, aseiden haltuunotto on toimenpide tehtävällä. Sitähän ei voi kiistääkään, tai voi. Ilmoitin partiolle, että oikeudellinen tutkinta käynnistyy vasta nyt toimenpiteen myötäkin. Siitä alkaa löytyä syvempääkin tavaraa, josta pasahtaa tuomioita.- Anonyymi
Varastointi koko loppu elämän ajan hyvin todennäköisesti :)
Tapahtumaketjun seikat huomioon ottaen. Delivery Agent. Kersantti / talouskapteeni. Sotilasvirkamies 3. luokka. Lennonjohtoaliupseeri, Lentoyhtiöt, Cabin Grew. Kunnanjohtajan varahenkilö. Mitä muuta? Minä en tee enää mitään tässä maailmassa. Naisystävä jos pitää hyvänä, niin ehkä jotain keksitään.
- Anonyymi
Jaa, minä luulin että ihan kenraalikuntaa...
Mikä se mielikuvitus tässä nyt on? Voi lapset! Iskä ei nyt oikein jaksa. Iskä alkaa jo ikääntyä. Kokekaa itse se sama tie. Ette voi! Ei ole mahdollista. Samaa seikkailua maailmalla ei tule kokemaan kukaan muu kuin minä! Tietäkää se!
Seuraava toimenpide: Poistakaa minut reservistä vaarallisena taistelunjohtajana. Tehkää! Tämä on käsky! Mitä vittua Te minut koulutitte siihen tehtävään? Ja montako olen itse kouluttanut? Tuhansia! Yksikin änkyttävä kontiolahtelainen: Tapahtuu eikä meinaa. Johonkin järjestykseen se täytyy saada tämäkin kylä. Poliisit, kuka vittu ne hälytti. Olikos minulla hätä? No ei.
- Anonyymi
Ei ne huvikseen sinulta niitä aseita vieneet :) kaikille parempi niin, nyt on kaikilla paljon turvallisempaa. Taitaa harmittaa aika lailla ? Kannattaa seuraavalla kerralla miettiä että mitä sitä kirjoittelee, niitä aseita tuskin näet enää koskaan.
- Anonyymi
Mitä taistelua se reservin kessu johtaa ryhmänjohtajan pätevyydellä?
Sotilasarvo on merkki pätevyydestä, ei kersantin pätevyydellä kummoista johtamisvastuuta saa.
Asekauppahan menee niin maailmalla, että et itse tarvitse ostaa edes. Sulle annetaan käteen, kun osaat käyttää.
Tänä on selvä! näinollen pyydän vapautuksen reservin asepalveluksesta + eläkepaperit vetämään vaaralliseksi todettuna henkilönä. Menikö tämä oikein? Johan tässä sairaseläkkeelle joutaa. Luvat viedään mitättömin perustein? Voi vittu, jos joku lässyttäjä saa poliisit liikkeelle, niin sanonko, mitä sitten. Ihan lässyn lässyn poliisipartio.Kuka siinä komensi ja ketä? "Voidaanko me tulla kylään ja viedä sulta käsiaseet? " Voi vittu! No siksi kai teidät on käsketty tänne? Ja kuka käski? Onko ihan korkeakin upseeri? Tuskin on. Joku fucking alokas / jääkäri.
- Anonyymi
Millä tavalla kenenkään sotilasarvo liittyy siihen että sinä kerrot julkisesti että haluat tappaa pari ja että isku on jo suunnitteilla? Kukaan jolla on vähänkään älliä ei kirjoittele tuollaisia asioita julkisesti. Hyvä vaan että aseesi vietiin, ritsaa kummoisempaa asetta ei tuollaiselle pidä luovuttaa.
Kiittäkää, älkää tuomitko. Teillä on oikeus kiittää, mutta ei oikeutta tuomita. Jos tuomitsette, niin karman kohtalo kostaa sen Teille. Ja se on totta! Millä perusteella poliisi takavarikoi aseeni? Kysyin partiolta, että mikä on peruste ja toimivalta yleensä? Minä kai sitä korkeampi upseeri olen. No viekää hitto varastoon! Sama kai tuo on. Sielläpähän ovat tallessa.
- Anonyymi
Siellä varastossa ne tuleekin olemaan etkä tule niitä enää koskaan takaisin saamaan :) kaikille on parasta että et omista etkä tule omistamaan aseita. Ymmärrät sen varmasti myöhemmin itsekin.
Minä en jaksa enää Kontiolahti. Miksi minun pitäisi edelleen pitää huolta, kun olen jo yli 20 vuotta maailmalla töissä ollut, Ei, en jaksa, Ja minunhan se täytyy syntymäpaikkani hoitaa. Mökki meni jo. Viimeisinä vuosinahsn asuin siellä, sitten Lontoo, Amsterdam, Tokyo. Joutaisin kuolla jo, En halua elää enää. Poikkeus; Naisystävä. Haluan elää hänen vuoksi, Ja mitä maailmanlaajusia busineksiä meillä on? Täytyy kusipäiden kuullessa pitää hiljaisuus, <näinhän se menee + maailmalla ole vaiti, aina!"
Tutkinnan tässä vaiheessa. Mikä tutkinta? Ihan selvä tapaus totean ja viittaan seuraavaan lainkohtaan, joka todistetaan tarkemmin. Ja siihen kuluu sitten vation rahaa, ja paljon. Kaikki lainkohdat kun on viranomaismenettelynä käyty läpi, niin iso sirkushan tässä on. Mä vedän sitten tullin, Puolustusvoimat ja kunnat + valtio siihen mukaan. Case eit ule olemaan helppo. Rahaa palaa ja aivan vitusti. Sillä rahalla työllistetäisiin ainakin 10 henkilöä ammattikoulutuksineen. Niin: Virkamiehen väkivaltainen vastustaminen
Virkamiehen väkivaltainen vastustaminen on Suomen rikoslaissa rangaistavaksi säädetty teko, josta voi seurata vankeutta vähintään neljä kuukautta ja enintään neljä vuotta. Virkamiehen väkivaltaiseen vastustamiseen syyllistyy, jos käyttää tai uhkaa käyttää väkivaltaa virkatehtävää suorittavaa virkamiestä kohtaan tai kostaa väkivalloin virkamiehen tekemän virkatoimen hänelle tai hänen lähimmäiselleen. Tekoon voi syyllistyä myös, jos käyttää väkivaltaa ulkopuolista henkilöä kohtaan tarkoituksenaan estää jonkin virkatehtävän suorittaminen.[1] Esimerkiksi sivullinen, jonka poliisi on määrännyt avustamaan rikollisen kiinni ottamisessa, nauttii samaa suojaa kuin poliisi itse.[2] Teon lievempiä muotoja ovat virkamiehen vastustaminen ja haitanteko virkamiehelle.
Virkamiehellä tarkoitetaan työntekijää, joka on virkasuhteessa tai siihen rinnastettavassa palvelussuhteessa julkisyhteisöön eli esimerkiksi valtioon, kuntaan tai seurakuntaan, sekä luottamustehtäviä hoitavia ihmisiä, kuten kunnanvaltuutettuja ja kansanedustajia. Virkamieheksi katsotaan myös palvelusta toimittava sotilas sekä ulkomaalainen virkamies, joka hoitaa Suomessa lainmukaista takaa-ajo- tai muuta sellaista tehtävää.[3] Virkamiehiä suojaisivat myös tavanomaiset pahoinpitelyä koskevat säännökset, mutta niiden ohella on katsottu tarpeelliseksi säätää erityisiä säännöksiä, koska viranomaiset usein joutuvat konfliktiin virkatehtävän hoitamista vastustavien ihmisten kanssa.[4] Virkamiehen väkivaltaisen vastustamisen rangaistavuudella pyritään suojaamaan perustuslain 7 §:ssä säädettyä oikeutta elämään ja henkilökohtaiseen koskemattomuuteen.Onko kysyttävää? Jos ei, niin "Taakse poistu!" Neljä konstaapelia taloon tunkeutuen. Mitäs sanoin. Se on kuulkaa kotirauhan rikkominen ja kentällä "taakse poistu!" Saakelin konstaapelit mulle nyt tulette partiota tekemään. No viekää nyt varastolle nuo patit ja kivääri, jos niin mieli hyväksi tulee. Sieltähän ne sitten löytyvät kai? Sekään ei ole varmaa. Poistakaa itseasiassa minut koko reservistä. En jaksa enää palvella lähes 50-v. Ihan minulle on sama, vaikka poistetaankin reservistä. Eipähän ole palveluvelvoitetta. En kyllä minään haittana koskaan ole sitä kokenut, päinvastoin aktiivi ja ammattisotilas myös.
EVP. Erossa Vakinaisesta Palveluksesta. ei tarkoita täyttä vapautusta, vaan reservissäkin on oltava palvelusvastuussa. Väärä ilmianto ja viranomaisen vastustaminen. No, katsotaas se läpi + syylliset istuimeen vastaamaan tekosista. Siinäpä ne pikkuasiat. Isot asiat myöhemmin.
Lässyn lässyn koko Kontiolahti! Tiedättekö, mitä olette thneet ja poliisi on perättömästi lähtenyt siihen mukaan, Rikollisorganisaation järjestäytynyttä haitantekoa. Ja jos jaksan, niin todistetaan käräjä- ja tuomio-oikeudessa. Korkein oikeus vielä mieluiten, Voi v.. jaksatte vielä 50.v miestä kiusata! Hävetkää. Olen elämän jo nähnyt. Ennyt sano. Ikäeroista kun puhutaan, niin tyttökaverini on 25-v nuorempi. Ystävyydestä puhutaan. Parisuhde? No vanhempana en ihan niin ajattele, vaikka ei se nyt hankala asia ole, Miten siihen suhtautuu?
OMG, mitä junttikieltä. Eihän tätä ymmärrä edes syntyperäinen Kontiolahtelainen, vai onko maailma totuttanut jo ihan eri kanavalle? Ei siinä; mieluumin olisin vaikka San Fransiscossa kuin luminen ja pakkas . Kontiolahti. Mikä täällä kiinnostaa? Ei yhtään mikään.
Tällä perusteellako voin ilmoittaa eron reservistä? 2008 komensivat kouluttajakurssille Haminaan kun ilmoitin kunnallisesta varautumismennettelystä johtavana viranhaltijana. No mitäs, ihan mielellään palvelin RUK:ssa sen toimistohomman sijaan. Juuri kun ampumavuoroja olin kellarilta varaamassa, niin mikä hitön juttu tämä nyt on, että aseet takavarikoidaan ihan perusteetta. Jos olen sanonut jotain tuohtunutta, niin en ole tarkoittanut kyllä. Sanoin poliisipartiollekin, että minua on toistuvasti uhkailtu ja kyse on todella hengenvaarasta ja laittomasta uhkauksesta. Todisteita on ja paljon.
Ai niin. Tärkeämpi asia ensin: naisystävä. Ei nämä huhujutut todellakaan ohita naisystävää.
Mikä vitun anonyymi-apina siellä huutelee? Tule kuule puhumaan naamatusten ihan milloin vaan. Tämä on käsky, ei kehoitus.
Mitä? Omista tekemisistä vastuun ottaminen? Hei vittu jos on johtanut kuntaa ja pataljoonaa, valtioita useita, EU maailman talous, niin tullaanko vielä kysymään omasta vasuunottamisesta? Rahat tiskiin, kiitos. Ei näy eikä kuulu!
- Anonyymi
Tuskin enää sinulle antavat edes asetta käteen.
Eihän anonyymin sanalla ole mitään juridista painorvoa! Sanokaa omalla mimellänne ja vastatkaa teistanne! Ei me jakseta joka nonyymun nimiä ottaa selville! ja sitten yksi ruikuttaja. Voiko hävettämämpää olla? Ei voi. Säälipisteitä? No kiva.
- Anonyymi
Nallipyssyyn riittää luvat vielä.
Mitä oli kerrottaxaa Kobtiokahti? Olen johtanut Euroopan suurinta kaupunki, London, Warsow, takkikka Maailnan suurinta kauounkia Tokyo, Onko kysytävää. Jos ei oale, niin "taakse poistu"
- Anonyymi
Juu ihan varmasti olet ja kuulunut japanin mafiaan :D
Tashalle, tytäspuoleni Ja minulle ette lässytä yhtään! Onko selvä? Jos ei ole, niin vakitusoikeutta ei ole, Perätöm ilnianto mukaanlikien poliisi partiob virheellisesti hökyttäminen TODISTAJIA on, Neljö konstaapelia minä tietebkin ja. Ainakib 10 ihmistä,
Mitä äsken sanoin? Tiivistettynä rikossyyte perättömästä lausumasta, Turha poliisib hälytys , aiheetob aseideb tajacarikoibti, Nitö viekä? Tästä tulee aika iso oikeusprosessi, Seb takaab Korvausvaatimukset, yhteensä aibakin 30 000 euria
- Anonyymi
Näyttäs olevan taas juoppohulluus iskenyt. Tai eihän siihen nähtävästi tarvitse edes juopotella.
- Anonyymi
Hyvä että veivät sinun aseet pois, on sen verran harhaiset jutut.
- Anonyymi
Turvallisempaa on kun tietää ettei ole asetta eikä autoa.
Niin mitä oli pennut vittuilemista? Tiedättekö te jumalauta, että kenen kanssa puhutte? Ette. Pitääkö opettaa?
- Anonyymi
Noudata vain omaa ohjettasi ja pidä turpasi kiinni jos osaat.
Lässyn lässyn. Jennin käyn kohta kaveriksi, niin saatte meiltä molemmilta tult, että riittä, ja jebbi on rankka nainen, Ei mikään lässyttäjä, sen tiedän! Jennin kanssa on koettu koko Pohjois-Karjalan maasto. Ja se kertoo paljon. Mitä? Ajolupani ja lentolupani, niin mitä helvettiä se teille kuuluu? Pitäkää huolta omista asioistanne ja tuijottakaa TV:tä ajankuluksenne!
- Anonyymi
Taitaa harmittaa kun aseet vietiin pois? Mitä se sinusta kertoo että sinulta joudutaan aseet viemään kun uhkailet julkisesti että haluaisit tappaa pari ihmistä ja että isku on suunnitteilla ja voi toteutua? Toivottavasti et enää koskaan saa ritsaa parempaa asetta haltuusi.
Se on rikossyyte. 3 vuotta vankeutta.En peu syytettä.Sitten istutte. Todistusaineisto on varma, ja vakava rikos: prätön ilmianto. todistajina neljä konstaapelia. Jos ja kun he puoltavat tutkimuksellisesti lausontoani, niin tuomio tulee.
- Anonyymi
Jos joku kirjoittaa nettiin aikovansa tehdä vakavan henkeen ja terveyteen liittyvän rikoksen on kansalaisvelvollisuus ilmoittaa siitä viranomaisille. Silloin ei todellakaan ole kyse mistään väärästä ilmiannosta. Ainoa syyllinen tässä olet sinä ja poliisi toimi oikein kun vei sinulta aseet pois. Toivottavasti et saa niitä enää takaisin niin on kaikille parempi.
Vittuilkaahan minulle, niin tiedätte ketkä johtavat Kobtioolahtea ja Maailmaa. Teistä kukaan ei ole kiertänyt maailmaa yhtä paljon, ette te ole lennonjohtajia. Toki tunnen heidät kaikki tässä ajassa, Se on minun ammatti talouden ohella.
- Anonyymi
Et se lennonjohtaja ole sinäkään. Sait yhden työmahdollisuuden olla kuriirina, mutta senkin mokasit. Jos olet yhden kerran vuosia sitten käynyt Japanissa, tehden välilaskun jossain euroopassa, ei tee sinusta mitään maailmaa nähnyttä maailmankansalaista. Jo perus 4 henkinen normaali perhekkin matkustaa sinua enemmän lomillaan. Ei tarvitse käydä kun pari reissua vaikka Thaikuissa, niin matkapäiviä tulee jo tuplasti enemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et se lennonjohtaja ole sinäkään. Sait yhden työmahdollisuuden olla kuriirina, mutta senkin mokasit. Jos olet yhden kerran vuosia sitten käynyt Japanissa, tehden välilaskun jossain euroopassa, ei tee sinusta mitään maailmaa nähnyttä maailmankansalaista. Jo perus 4 henkinen normaali perhekkin matkustaa sinua enemmän lomillaan. Ei tarvitse käydä kun pari reissua vaikka Thaikuissa, niin matkapäiviä tulee jo tuplasti enemmän.
Näinkö tuo poistuu Joensuuta pidemmälle enää.
Anonyymi kirjoitti:
Et se lennonjohtaja ole sinäkään. Sait yhden työmahdollisuuden olla kuriirina, mutta senkin mokasit. Jos olet yhden kerran vuosia sitten käynyt Japanissa, tehden välilaskun jossain euroopassa, ei tee sinusta mitään maailmaa nähnyttä maailmankansalaista. Jo perus 4 henkinen normaali perhekkin matkustaa sinua enemmän lomillaan. Ei tarvitse käydä kun pari reissua vaikka Thaikuissa, niin matkapäiviä tulee jo tuplasti enemmän.
Palvelustodistusta ei voi tälle palstalle liittää tiedostona.
- Anonyymi
Maailmantalouden johtaja on taas aktivoitunut tarinan kerronnassa, lentokentällä on jälleen isketty 3000€ kouraan ja sitä on sitten ihmetelty ihan porukassa. Beelle puhutaan ihan niin kun oltais parempiakin kavereita vaan ei vastausta kuulu :D Bangkok kutsuu taas mutta onko kyse tupla huijauksesta?
- Anonyymi
Muukalaiset laskeutumassa ja sota heitä vastaan alkamassa. Sakeaksi käy tarinat.
- Anonyymi
Yli sata suhdetta ja keskustellut Englannin kuninkaan kanssa.
Nyt kyllä elää omassa mielikuvitus maailmassaan - Anonyymi
Tossavainen kertoo, että hiihto ja koko elämä maistuu tällä hetkellä kurjalta. Edes paluu kotiin Vuokattiin ei houkuta.
– Sekin on niin masentava paikka, kun ei siellä voi tehdä mitään muuta kuin hiihtää. Ja kun hiihto menee ihan päin persettä, siellä on niin ikävä olla.
EI OO HELEPPOO ELEE VUOKATISSAKAAN! No tässä on tosi faktaa Kontiolahden Pyytivaarasta. Juorutkaa nyt oikeista surma-asioista. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011035807.html?fbclid=IwY2xjawIcPgNleHRuA2FlbQIxMQABHZgumcHXUivi9-1wJRdBdrQ3lD8bqZJuqnZqNQMklrIws7PXw8D5vXrAbQ_aem_hvkSadoHzK8y_Q28_kM6Wg
- Anonyymi
Sinä tietysti selvitit tilanteen erikoisjoukkojen kanssa?
Minä olen mieto ja konsultoiva henkilö. Muistakaa se. Ja yhteistyökyvyssä tuskin on moittimista. Anonyyminä en ikinä kirjoita, vaan otan henkilökohtaisen vastuun, kuten aikuisen ihmisen tulee tehdä! Painakaa se nuppiinne.
- Anonyymi
Lanttuvikainen sinä vain olet kirjoituksiesi perusteella.
- Anonyymi
Tämän viestiketjun aloittaja kuuluu niihin tyhjänpäiväisiin rottiin jotka valehtelevat ja vääristelevät asioita täysin oman mielen mukaisesti ja vastoin totuutta. Dorothea Wiererin maininta Kontiolahden "outoudesta" liittyy täysin muihin asioihin:
Millaisena paikkana pidät Kontiolahtea? – Tämä on todella outo paikka, koska Italiassa ei ole tällaisia kohteita, jossa on aina näin pimeää. Myös stadionin valot ovat vaikeita meille, Wierer vastasi. No näin se on. Jos et ole Kontiolahdelta syntyisin, niin varmasti kantapäät kääntyvät ja äkkiä, jos ei käänny alkuperäiselläkin aina joskus. Muistan tuon Dorothean kommentin. No, mitäs? Täällä on tällaista. Sapporossakaan ei ole hurmaavampaa. Lunta aivan tajuttomasti_ metri ei todellakaan riitä. EI nyt ole kuva tallessa bussista. Se tie. Bussin katon yli vielä pari metriä lunta! Aivan uskomaton näky. No miksi minua pommitetaan täällä? Kukaan ei varmasti ole tukemassa! Ja siis kavereiden tukea juuri tarvitsen. Ei. Ihan eri leireissä jo ollaan. Vuodet ja eri maisemat ovat tehneet tehtävänsä.
- Anonyymi
Tämä on anonyymi palsta jos et ole vielä huomannut niin ei täällä tarvitse esiintyä omalla nimellä vaikka kuinka ruikutat.
Edellisiin spekulointeihin, jotka ovat aivan casen ulkopuolisia, totean, että tutkinnan kesken ollessa on tiedoksiantokielto. Tämän asian ovat vaan urkkineet sillä perusteella ja omia kuvitelmiansa tehneet henkilöt, jotka vaan ovat kuulleet, että aseeni on poliisilaitoksella. En saa kertoa edes, kuinka pitkä hallussapitomääräys on. Case on laajempi. Juuri täälläkin nimettömänä kirjoittelua tarkkaillaan + IP:t anonymeiden takaa voidaan paikantaa. Se anonyymi ei todellakaan ole mikään pakopaikka! Muistan muutamia kertoja kun puhelimesta kuunneltiin, vaikka mitään puhelua ei ollut edes päällä. +puhelin paikannetaan aina, paitsi tietyt vanhemmat mallit. Selllainen on minulla tuossa laukussa. Lontoossa juuri siksi annettiin, että liikkeitä ei pysty paikantamaan + toisen henkilön ostama Pre Paid -liittymä. Te olette ihan pihalla näistä kuvioista. Japanissa Samsung -puhelimeni meni tehdasasetustilaan. Tiedän, miksi. Käytin WiFiä sen jäleen pelkästään. Toinen vaihtoehto: vuokraliittymä, mutta en tarvinnut juuri mihinkään. Pre Paidin saa joka kaupasta.
Mitäs sanon. On aika kiva olla Kontiolahden ja Helsingin vihatuin mies. En sano. Helsingissä keskustassa naisten kanssa on kivaa kyllä ollut lähes aina. Mutta stadissa juuri kuulen sitä päin naamaa vittuilua. Ja mistähän johtuu? Joku hiton lehti oli julkaissut 2019 uutisen, että olin vankilaan menossa 7 vuodeksi Saksaan. No jos lentoemännän ja tullipäällikön kanssa iloisena siinä tarkistetaan laukkuja, niin eiköhän se ole työtehtävä. Kai nyt suomalainen vähä-älyinen paparazzin se nyt täytyy ymmärtää. Luuletteko, että tullipäällikkö Frankfurtissa iloisena tervehtii: "Hallo, Tommi! Kommen Sie hier, bitte. Wie was es in Japan?" Minnekä ne minun Kontiolahden kouluaikojen terävimmät ystävät ovat hävinneet? Suurin osa muuttanut ihan muualle. Sitten tänne jää valikoitu hönö -sakki.
Niin tuossa kaupassa oli Helsingistä pari stadin kundia, ja huvitti oikein, kuinka stadilaisia sitä ollaankaan. Olen itsekin asunut, niin enpä ole noin stadilaisia juuri tavannut. Jos nyt vaikka sanon tyttöystäväni pari vuotta sitten, Riga, niin ihan normaalisti ja ystävällisestihän hän puhui. Ei tuolleen lesosti, "Me ollaan stadista." No niin olen espoolainen minäkin kyllä ollut, Leppävaara, London, Tokyo, Amsterdam, Frankfurt, Wien, Paris, Lyon, Göteborg, Copenhagen, Oslo ja Suomen Lappia alapuolinen alue kauttaaltaan., että vaikka landella ollaankin, niin löytyy täältä jokunen maailman seikkailija kyllä. Juuri satuitte törmäämään yhteen, kas kummaa.
reissumies_vm75 kirjoitti:
Niin tuossa kaupassa oli Helsingistä pari stadin kundia, ja huvitti oikein, kuinka stadilaisia sitä ollaankaan. Olen itsekin asunut, niin enpä ole noin stadilaisia juuri tavannut. Jos nyt vaikka sanon tyttöystäväni pari vuotta sitten, Riga, niin ihan normaalisti ja ystävällisestihän hän puhui. Ei tuolleen lesosti, "Me ollaan stadista." No niin olen espoolainen minäkin kyllä ollut, Leppävaara, London, Tokyo, Amsterdam, Frankfurt, Wien, Paris, Lyon, Göteborg, Copenhagen, Oslo ja Suomen Lappia alapuolinen alue kauttaaltaan., että vaikka landella ollaankin, niin löytyy täältä jokunen maailman seikkailija kyllä. Juuri satuitte törmäämään yhteen, kas kummaa.
Riga sitäpaitsi on sekä Suomen että Egyptin kansalainen. Upea nainen, vaikka... no en kerro. Riga on ihan kiva ja minua kohtaan ainakin huolehtivainen. Hän tiesi, että tullessani Ranskasta rahaakin löytyy. Bussiterminaalin edestä bongasi heti: "Hei Tommi! Tule kyytiin mun luo." -"Ai jaa. Tulit minua vastaan. No kiva."
No, mitä tässä on koettu, niin lähetin pyynnön asepalveluksesta vapauttamiseksi Pohjois-Karjalan Aluekeskukseen:
Tervehdys!
Uhkaavan käyttäytymiseni vuoksi uhaten järjestäytyneitä rikollisorganisaatioita aseellisen hyökkäyksen suunnittelusta poliisi on takavarikoinut ampuma-aseeni, metsästys, perinneammunta, RES -toiminta.
Asiaan liittyy myös taistelulajien voimankäytön harkitsemattomuus toisia kohtaan, jotka ovat ärsyttäneet.
Tällä nojalla itselleni ja toisille vaaralliseksi henkilöksi todettuna pyydän vapautusta asepalveluksesta. Lääkärinlausuntoja mielenterveydestäni voi luvallani kysyä Siun Sote:n rekisteristä. Syvä masennus, ahdistuneisuus, paniikkihäiriö ja psykoottiset oireet.
Minua on järjestelmällisesti ärsytetty ja todisteet löytyvät välittömästi mm. suomi24 / Kontiolahti keskustelupalstalta.
Ilmoitti: Kersantti Romppanen- Anonyymi
En usko että erikoismiestä vapautetaan. Aseisiin ja lähitaisteluun erikoistunutta tarvitaan kyllä etulinjassa.
Anonyymi kirjoitti:
En usko että erikoismiestä vapautetaan. Aseisiin ja lähitaisteluun erikoistunutta tarvitaan kyllä etulinjassa.
Niin, no täytän 50-v tänä vuonna, vaikka oma nostoväki-ikä on 60-v. Kunnallisena viranhaltijana voisi ilmoittaa itsensä kunnalliseen varautumismenettelyyn. Se tarkoittaa siis väestönsuojelullisia varautumistehtäviä. Nostoväkihän muutenkin kriisiaikana toimii juuri niissä + vanhemmat reserviläisetkin. Aluetoimiston vastaus tietenkin on, että ei poisteta vielä, vaikka miten päässä viiraa. Juuri armottomat ja mitään pelkäämättömäthän ovat mainiota kenttämateriaalia.
Anonyymi kirjoitti:
En usko että erikoismiestä vapautetaan. Aseisiin ja lähitaisteluun erikoistunutta tarvitaan kyllä etulinjassa.
Ei... tuo on reservin arvo. Palvelukseen kutsuttaessa olen talousupseeri: joko Talous Ylil tai kokemukseen perustuen suoraan Kpt. Res Kers + KTM + LuK. Takana suoritettu kouluttajakurssi 16, RUK ja osa TK7. Nimittämistä ei haittaa TK:n keskeytys. Yleisarvosanaksi keskeytyksestä huolimatta Evl kuitenkin antoi 4/5.
reissumies_vm75 kirjoitti:
Ei... tuo on reservin arvo. Palvelukseen kutsuttaessa olen talousupseeri: joko Talous Ylil tai kokemukseen perustuen suoraan Kpt. Res Kers KTM LuK. Takana suoritettu kouluttajakurssi 16, RUK ja osa TK7. Nimittämistä ei haittaa TK:n keskeytys. Yleisarvosanaksi keskeytyksestä huolimatta Evl kuitenkin antoi 4/5.
Tässä Wikipedian tieto. tarkempi tieto viitteenä: "Sotilaan käsikirja, viimeisin painos." https://fi.wikipedia.org/wiki/Erikoisupseeri
- Anonyymi
reissumies_vm75 kirjoitti:
Ei... tuo on reservin arvo. Palvelukseen kutsuttaessa olen talousupseeri: joko Talous Ylil tai kokemukseen perustuen suoraan Kpt. Res Kers KTM LuK. Takana suoritettu kouluttajakurssi 16, RUK ja osa TK7. Nimittämistä ei haittaa TK:n keskeytys. Yleisarvosanaksi keskeytyksestä huolimatta Evl kuitenkin antoi 4/5.
Vau. Jos sota tulisi niin olisit äkkiä kenraalikunnassa...
- Anonyymi
reissumies_vm75 kirjoitti:
Ei... tuo on reservin arvo. Palvelukseen kutsuttaessa olen talousupseeri: joko Talous Ylil tai kokemukseen perustuen suoraan Kpt. Res Kers KTM LuK. Takana suoritettu kouluttajakurssi 16, RUK ja osa TK7. Nimittämistä ei haittaa TK:n keskeytys. Yleisarvosanaksi keskeytyksestä huolimatta Evl kuitenkin antoi 4/5.
Ei sinua enää mihinkään palvelukseen kutsuta, vaaraksi muille kun aseetkin vietiin pois.
Sinähän oikein itse kerjäät sitä että sinulle vastataan ikävästi, noudata vain sitä omaa ohjettasi ja pidä turpasi kiinni niin kukaan ei puhu tai kirjoita sinusta mitään tänne.
- Anonyymi
Ketään ei oikeasti kiinnosta nuo sinun juttusi.
Liioiteltuja ja sepitettyjä juttuja taasNo miksi helvetissä sitten luet minun juttuja? On se aikaraja minullakin, että paskaan ei jaksa keskittyä. En minä ketään häiriköi ainakaan tahallisesti. Jos vittuillaan, niin puolustan itseäni sekä läheisiäni. Sehän on sama kuin suututettu koira: Puree kun purraan, ja en tarkoita nyt PS Purraa.
Jos ette vielä tiedä, niin Poliisi myös seuraa tätä keskustelua. Sekä myös Puolustusvoimat.
- Anonyymi
Ja fbi ja Supo ja Interpol, bobbyt ja kuninkaallisten feikkiprofiilit :D
Anonyymi kirjoitti:
Ja fbi ja Supo ja Interpol, bobbyt ja kuninkaallisten feikkiprofiilit :D
Lässyn lässyn. Eikö ole tekemistä?
reissumies_vm75 kirjoitti:
Lässyn lässyn. Eikö ole tekemistä?
FBI on the USA. En ole USA:ssa lennoilla ollut kyllä. kerran oli reittinä mm. JFK, New York myös. En ottanut sitä lentoa. Sao Paulo, Brazil oli kohde, välilento JFK kautta.
- Anonyymi
Kukaan muu ei usko nuita sinun juttujasi mutta hyvä kun itse uskot omiin tarinoihisi.
Tehän nyt ette usko edes, että reikä tulee hankeen kun siihen kusee! Ja leivällä nälkä lähtee. Teiltä se ei lähde silläkään, vitun susilauma! Toisten pankkikortti kyllä osataan varastaa naulakosta. Minä ajattelin, että eihän nyt Kontiolahdella kukaan mitään varasta toimintapajan naulakosta. Väärässä olin! Se vitun narkkarijätkä. Ei pelkällä sanomisella selviä, kunhan nähdään. Se on vaikka vähissä erin alettava kukkaroa kaivelemaan.
- Anonyymi
reissumies_vm75 kirjoitti:
Tehän nyt ette usko edes, että reikä tulee hankeen kun siihen kusee! Ja leivällä nälkä lähtee. Teiltä se ei lähde silläkään, vitun susilauma! Toisten pankkikortti kyllä osataan varastaa naulakosta. Minä ajattelin, että eihän nyt Kontiolahdella kukaan mitään varasta toimintapajan naulakosta. Väärässä olin! Se vitun narkkarijätkä. Ei pelkällä sanomisella selviä, kunhan nähdään. Se on vaikka vähissä erin alettava kukkaroa kaivelemaan.
Turvallisuusalan erikoismies ja jättää lompakon povariin naulakkoon?
Nyt ei kyllä ammattitaito oikein vakuuta...
Kuten RTS Networks Finland Henkilöstöpäällikkö palaverin henkilöstölle piti kesällä 1999: "Rakkikoirat räkyttävät lehdistössä ja KISS FM -radiokanavalla, mutta meidän sirkus se vaan kulkee, ja tiedotusvastuu yrityksen hallituksella, että muu henkilöstö vaitiolovelvollisuus ehdoton oikeusprosessin käsittelyn uhalla. Jatketaas nyt vaan töitä, ihan kuin mitään ei olisi sattunutkaan." Enempää ei ole lupa kertoa. Sille minä en mahda yhtään mitään, jos joidenkin ihmisten elämänkokemus on erittäin suppea ja rajoittuu omalle pihamaalle + joku työmaakoppi jossain pusikossa. Ja termarista kahvia ja makkaraleipiä + jogurtti ja banaani öljyiset haalarit päällä. Ei siinä mitään, tärkeää duunia! Niin sitä uran alkuaikoina vielä miksikään valmistumattomana joutui itsekin painamaan + nuorena jaksoi. Vaikka vinguttaa moottorisahaa helteessä paarmojen keskellä ryteikössä. Uskosta minä juttelen pyhäpäivinä ehkä. Tapana on osallistua itsenäisyyspäivän kirkkoon ja seppeleenlaskuun, hautajaisiin ja häihin + sukulaisten ristiäisiin. Montakohan arkkua on tullut kannettua. Tilaava yhtiö kysyi, että tuletko kantamaan Janea Australia, Perth? En! Ei luonne ehkä anna periksi. 32-v, Jane, kirjanpitäjä, kuolinpaikka Hong Kong. 2019. RIP.
Hyvä, että ette usko ja kuvitteluksi todistatte. Eipähän tarvitse selvityksiä tehdä, että oliko se nyt neuvottelu, oletko yrittäjä, maksetaanko palkkaa tai luontaisetuja? Missä olit ja milloin? Teette itseasiassa minulle aika ison palveluksen + ampuma-aserikkeestä varmasti vapautus asepalveluksesta loppuiäksi: "Eihän minulle uskalla aseita luovuttaa! Entinen ammunnanjohtaja res mm." Tässähän on jo todistetut perusteet työkyvyttömyyseläkkeeseenkin. Ei kun tosistetusti paperit vetämään. Miehellä on psyyke romahtanut täysin, ja todistettavasi satojen ihmisten todistamana. Takaatteko nimellänne tämän todistuksen, että en ole enää työkykyinen? Kiitän, jos puollatte lausuntoa.
No se siitä. On tässä nyt kuitenkin tasonsa verran ystävällisiäkin kavereita. Kiva oli nähdä pitkästä aikaa yksi tuttu nainen täällä. Missään nimessä tällä palstalla en kerro, että kuka. Luottamus pitää kavereiden kesken olla. Niin, ei siinä, että jos nähdään hyvän päivän juttuja keskustelemassa. niinhän ihmisten täytyy keskenään kuulumisia vaihtaa ja olla kohteliaita. Sitten täällä kirjoittelevat kaiken myrkyttäjät, jotka lietsovat huonoa ilmapiiriä. Mistä kiristää? Apua pitää hakea, ja se ei ole ollenkaan häpeä. Jos tuntuu pahalta, niin ne asiat on keskusteltava läpi ammattilaisten kanssa. Traumoja on hankala parantaa, omakohtaisesti tiedän sen. Siinä ystävät ovat äkkiä entisiä ystäviä. Ja tämä on totta.
Ukrainalainen naiskersantti / ambulanssi sai yhteyden! Aivan ihana kuulla, että on hengissä! Olen todella iloinen kuullessani hänestä.
Silti. Ei hyvältä kuullosta. Rauhanturvaajille on nyt tekemisen paikka. En kommentoi muuta neuvotteluihin kuin mitä Presidentti Stubb asiasta lausui viime viikolla. Hänen kommenttinsa voitte nähdä eri tiedotusvälineissä. Hätäradiovalmius päälle vaan joka taloudessa. Ja varautukaa puita ja varavirtaa ja muonaa vähintään kahden viikon varasto. Vaatteita kerrospukeutumiseen ja perheiden suojaamisen varalle + puhdasta vettä myös kanistereihin. Ensiapuvälineitä. Lääkkeitä... tarpeen mukaan.
- Anonyymi
Milloin ne sinun tuntemasi humanoidit tulevat maapallolle lentävillä lautasillaan ja pysäyttävät sodan? Kerroithan että olet ollut myös heihin yhteydessä asian tiimoilta :D
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3182923Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301293PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741089
- 701030