Moni suomalainen ei aijo ottaa koronapiikkiä

Useimpi näistä Perussuomalaisia, miksi?
26<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Persut on tunnetusti salaliittoteorioihin uskovaa porukkaa, joten ei ihme, että he uskovat rokotteiden olevan joku vasurien juoni. Jotkut jopa luulevat, että rokotteen mukana siirettäisiin elimistöön mikrosiruja, joilla vasemmisto voisi vakoilla heitä. Nyt Jussin pitäisi ilmoittaa ottavansa heti rokotteen, kun se on mahdollista. Hänen esimerkki voisi viedä järkeä peruspersun päähän.

Äänestä
  • Kommarit on tunnetusti vapautta ja yksilönvapauksia polkevia fasisteja. Sun toiminta vaan vahvistaa tätä käsitystä kommunisteista

    Äänestä

  • muisteleppa sikainfulelnssan sivuvaikutteita ja miten niissä hiljettiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommarit on tunnetusti vapautta ja yksilönvapauksia polkevia fasisteja. Sun toiminta vaan vahvistaa tätä käsitystä kommunisteista

    on kapitalismia ottaa koronarokote, koska ahkerat lääkärit ja lääketehtaat tienaavat sillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    muisteleppa sikainfulelnssan sivuvaikutteita ja miten niissä hiljettiin.

    En tunne ketään kuka olisi saanut sivuvaikutuksia sukainfluenssa rokotteesta, mutta tunsin 2 koronaan kuollutta ja tiedän 7 muuta koronaan kuollutta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommarit on tunnetusti vapautta ja yksilönvapauksia polkevia fasisteja. Sun toiminta vaan vahvistaa tätä käsitystä kommunisteista

    Pelkäätkö, että rokote tekee sinusta kommunistin? Ei luulisi olevan sitä pelkoa noin jyrkälle fasistille, kuin sinä olet.

    Kuinkas esim. 5G? Syy koronaan ja kommarien salajuoni sekin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommarit on tunnetusti vapautta ja yksilönvapauksia polkevia fasisteja. Sun toiminta vaan vahvistaa tätä käsitystä kommunisteista

    Rokotteesta kieltäytyvä kapitalisti maksaa itse sairaalahoitonsa.

    Äänestä

Mitä se sulle kuuluu? Kuka sä luulet olevas?

Äänestä

Liian vähän tutkimusta, ei selvää tietoa tuloksista ja ennen ihmisille hyväksymätön RNA-rokote, siinä se pääpiirteittäin. Se tuskin on liitoksissa niinkään Perussuomalaisiin, vaan lähinnä niitä, jotka ajattelevat hiukan enemmin kuin pelkkiä valtamedian otsikkoja, ja kysyvät miksi.

Äänestä
  • Kyllähän rokotetta testataan ensilinjassa hoitohenkilökunnalla. Sen pohjalta sitten teen ainakin itse päätöksen.

    Äänestä

  • Lähinnä nämä ”enemmin ajattelevat” hakevat vahvistusta luuloilleen katsomalla YouTuben videoita, joissa tietämättömät esittelevät amatöörimäisiä näkemyksiään. Perussuomalaisista sen verran, että tämän päivän MOT:n ohjelmassa kaksi persua (jäseniä) esittelivät rokotevastaisuuttaan.

    Äänestä

Tää on yksilönvapaus kysymys. Perussuomalaiset vastustaa rokotteen pakollisuutta.

Äänestä
  • Rokotus ei vakavien sairauksien osalta ole yksilönvapauskysymyksiä järjestäytyneessä yhteiskunnassa. Jos näin olisi, olisi loogista pitää esim. maanpuolustusvelvollisuuden ja huumausainen käytön rankaisemisen sotivan yksilönvapautta vastaan.

    Yksilönvapautena voidaan asiaa pitää siltä kannalta, että rokottamaton aikuinen esim. kuolee koronaan rasittamatta asialla sairaanhoitoa. Eli jos saa sairastamaan koronaa punkkaansa tuli mitä tuli. Lisäehtona on se, että sairastunut eristäytyy niin, ettei hän ehdi sairastuttaa muita. Muiden tartuttaminen oman välinpitämättömyyden vuoksi ei liene eettisesti kovin perusteltua.

    Se on ymmärrettävää, että ihmiset ovat huolissaan rokotteen mahdollisista vaaroista. Yleensä näissä rokotteissa hyötyjen ja haittojen suhde taitaa olla kuitenkin 99-1 eli korkeintaan prosentissa tulee haittoja ja lähes kaikissa tapauksissa hyötyjä. Jos haitta sattuu omalle kohdalle, se on tietty katastofi. Näin on sotatilanteessakin. Jos osuma sattuu omalle kohdalle , se on tietty huono juttu. Suomalaiset lähtivät tästä huolimatta aikoinaan taistelemaan isänmaan vapauden puolesta, vaikka siinä haittojen osuus oli huomattavasti suurempi kuin näissä rokotteissa.

    Äänestä

Nämä ihmiset, jotka perustelevat rokotteen hylkäämistä, eivät käsitä, että todennäköisyys kuolla koronaan, on miljoona kertaa suurempi, kuin saada jokin vakava seuraus rokotteesta. He eivät myöskään muista, että rokottamattomana he ovat potentiaalisia taudin levittäjiä.

Äänestä

Rokotuskattavuus laskee samaa tahtia kuin populististen puolueiden kannatus nousee, tästä on ihan tutkittua tietoa: https://academic.oup.com/eurpub/article/29/3/512/5364298

Tutkimukseen viittaava artikkeli suomeksi: https://www.lskl.fi/verkkouutiset/rokotevastaisuus-leviaa-siella-missa-populismikin/

Populistit ovat siis kirjaimellisesti hengenvaarallista porukkaa. Rokottamattomuus ei ole riski vain rokotteista kieltäytyville, vaan myös heille, jotka eivät lääketieteellisistä syistä voi ottaa rokotetta, he tarvitsevat laumasuojaa. Usein syy siihen, ettei voi rokottaa, on immuniteettipuutos esim. vakavan sairauden takia. Luulisi populistinkin tajuavan, mitä virustartunta vakavasti sairaalle voi tarkoittaa.

Äänestä
  • Populistit ja hurahtaneet eivät monasti kykene ajattelemaan asioiden syy-seuraussuhteita, perusteita tai vaikutuksia. Rokotusriskiä pohditaan vain omalta kannalta miettimättä niitä kaikki vaiktuksia, joita toit tuossa esille. Osa on hurahtanut kaikenlaisiin salaliittoteorioihin eli rokotukseen on ympätty ihmisiä kontrolloitavia mikrosiruja yms. potaskaa.

    Osa ihmisistä on herkemmin manipuloitavissa kuin se toinen osa, joka pyrkii ohjaamaan elämäänsä järkiperäisesti. Nämä ovat usein hyvin tunneperäisiä ja impulsiivisia ihmisiä. Heitä tapaa herätysliikkeissa ja ääriliikkeissä. He eivät tolkun keskitien ihmisiä, vaan edustavat ääriajattelua. Osa heistä on pahoja, suurin osa pelkästään tyhmiä.

    Äänestä

Pitäisikö tulevaisuudessa rokotteesta kieltäytyjien koronahoidot maksattaa saurastuneilla, jos jäävät henkiin.

Äänestä
  • Ehdottomasti!

    Äänestä

Salaliittoihin+uskovia+ja+vastuuttomia+nuo+rokotevastaiset.+Persuja+näkyy+olevan+joukossa+paljon.+Ehkä+vastaisuus+vähenisi+jos+Venäjän+lääkettä+olisi+tarjolla.+Sehän+on+lähes+100%+tehokasta,+ilman+sivuvaikutuksia.

Äänestä
  • Voisi koulutus auttaa. Persut kyllä sahaavat jalkaansa ajamalla laadukkaampaa koulutusta, sivistys lisää lähdekriittisyyttä, tieteen arvostusta ja medialukutaitoa.

    Äänestä

Rokotevastaisuus on perussuomalaisille temppu pysyä julkisuudessa, jos terveysviranomaiset olisivat kieltäneet ottamasta rokotusta, niin perussuomalaiset olisivat rokotteen jostain varastaneet ja piikittäneet itseään ja toisiaan.

Äänestä
  • Törkeää poliittista kikkailua ihmisten terveydellä. Ihan natsimeininkiä.

    Äänestä

Ps on isänmaallinen ja ajattelee vanhusten
pärjäämistä.Hesan vihreet pelottelee viranomaisia ja puhuu seinähulluja.

Äänestä

Ketä persuja ohjelmassa oli?

Äänestä
  • Mm Aila Leppäkoski PS kunnallisvaaliehdokas.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Useimpi näistä Perussuomalaisia, miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu