Vierumäen vuoden 1918 joukkohaudan kaivuutyöt on saatu päätökseen. Kahdesta joukkohaudasta paljastui yhteensä 50 vainajaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11679586
Aiemmin vainajien määrästä on ollut arvioita, jotka olivat selvästi yläkanttiin.
https://yle.fi/uutiset/3-11679586
Aiemmin vainajien määrästä on ollut arvioita, jotka olivat selvästi yläkanttiin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä ei olisi sosialidemokraattien mukaan ”yläkanttiin”. Omia murhatöitä vaan piilotellaan. Miksi piti alkaa se murhaaminen heti kapinan kynnyksellä? Joku kohtuus sentään?
Vuoden 1918 vapaussodassa punaiset jäivät tappiolle ja he yrittävät hyödyntää tätä tappioasetelmaa, koska sodassa lyötyinä he eivät päässeet toteuttamaan yhteiskunnassa omia moraalittomia suunnitelmiaan täysimääräisesti generalissimo Josef Stalinin esimerkin mukaan. Punaiset yrittävät vain uskotella olevansa jotain sellaista, mikä ei ole totta todellisessa elämässä.
2020-luvulla voisimme jo tutkia vuoden 1918 tapahtumia ilman valkoisten kiiltokuvia ja punaisten marttyyritarinoita. Rumia juttujahan siellä tapahtui molemmin puolin. Itseään kunnioittavan oikean historiantutkijan ei pitäisi jämähtää kummankaan juoksuhautoihin.
Oli tainnut valkoisten komentaja käydä vain apukoulua, numerot oli opetettu, mutta ei sitä, mitä ne tarkoittavat :D
Heinolan miehittäneitä valkoisten joukkoja komentanut Georg Londén laski taistelua seuranneena päivänä 208 kaatunutta punaista.
Vierumäelle 1949 pystytetyssä muistokivessä puhutaan noin 300 vainajasta:
»Tämän muistokiven läheisyydessä lepää v:den 1918 kansalaissodassa vakaumuksensa puolesta kaatuneita ja teloitettuja, noin 300 Suomen kansalaista.»
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_punaisten_muistomerkeistä_Suomessa#/media/Tiedosto:Punaisten_muistomerkki_Heinola_Vierumäki.JPG
Nyt löytyi tasan 50.
Oliko nyt tarkoitus vanha muistokivi epätotta sisältävänä hävittää vai varustaa uudella selittävällä tekstillä:
"Mutta by the way, vuonna 2020 tarkastuslaskennassa haudattuja löytyi 50"?
Kaikki suurmiespatsaat ja muistomerkit ovat omalla tavallaan valheellisia tai perustuvat vähintäänsäkin valikoivaan historiakäsitykseen.
Jatkosodan jälkeen kansandemokraatit pystyttivät paljon vuoden 1918 tapahtumien hautamuistomerkkejä, jotka ovat aatteellisempia kuin moni muistomerkin alle haudatusta oli.
Kaatuneiden tuore luku saattaa hyvinkin olla ollut suurempi kuin paikalta nyt löydettävien vainajien määrä.
Omaiset parhaansa mukaan noutivat perheen vainajia taistelupaikoilta ja haudattivat kunnan hautausmaahan.
Näin mm. Joensuun Siilaisilla, jossa metsässä sijaitsevassa punaisten joukkohaudan muistomerkissä on 28 nimeä, mutta takuuvarmasti nämä kaikki eivät siellä enää lepää, vaan muutama tiedetään 1918 loppupuolella siirretyn oikeille hautausmaille. Ei tarkelleen tiedetä moniko ja ketkä mainituista. Auki kaivuussa voisi tulla vastaavia yllätyksiä kuin Vierumäellä vainajien määrän suhteen.