Nyt otti orhraleipä, kävi kalpaten ja kylmät.
Onko jodiatabletit hallussa? Kaasunaamari filttereineen saatavilla? Onko mitään enää tehtävissä?
Olemme tuhoon tuomittuja! Lähtö tuli ja noutaja myös.
https://www.hs.fi/talous/art-2000007673832.html
Hallitsematon tilanne.
12
101
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa opetella lukemaan, niin säästyy tuollaisilta kauhuskenaarioilta. Tai tietysti jos oma elämä on liian tylsää, niin voihan siihen etsiä lisää jännitystä tekemällä harhaisia tulkintoja satunnaisista uutisista. Jos sitä kaipaat, niin voin suositella keksimään uhkakuvia myös uutisesta "Kaksi sai yliherkkyysreaktion koronarokotteesta".
Spoiler alert:
Kaikki rokotteet aiheuttavat silloin tällöin allergisille ihmisille yliherkkyysreakioita.
Spoiler alert päättyy.
Ja aloitukseen liittyen:
Minkäänlaista vuotoa Olkiluodossa ei ole tapahtunut eikä ole missään vaiheessa ollut riskinä tapahtua, koska Suomessa STUK ei anna rakentaa ydinvoimalaa, joka toimii aikapommina. Olkiluodon voimalassa kaasuputkesta vuoti vesihöyryä rakennuksen sisälle, ja siihen varotoimena koko reaktori ajetaan alas selvitys- ja korjaustöiden ajaksi.- Anonyymi
Juu, ei kannata ikinä reagoida mihinkään mitenkään.
https://www.hs.fi/talous/art-2000007673832.html
- Anonyymi
Eihän tuossa mitään kummallista sinänsä ollut, lähes sama kuin turpiinin pikasulku. Höyry vain piti dumpata muualle kuin lauhduttimiin. Häiriö tosin on kiusallinen, meinaan jos syytä ei varmasti löydetä.
- Anonyymi
Aloittajan kannattaa vaihtaa uudet alushousut. Kiertoveden tukkeutunutta suodatinta vaihdetaan, eikä housunvaihtajalta sähköt lopu , vaikkei aurinkoenergiaa varavoimana ole.
- Anonyymi
Ei siellä mitään suodatinta vaihdeta, vaan ydinvoimalan yksikkö on alipaineistettu, eikä sinne ketään päästetä, koska säteilyarvot korkeat.
Siellä ovat höyryputket rikkoutuneet.
Ei todellista tilannetta kerrota kansalle, siellä on vakavampi katastrofi käynnissä
Stuk ja TWO syöttää kansalle väärää tietoa.
"STUK:n pääjohtaja Petteri Tiippana kuvasi iltapäivän tiedotustilaisuudessa tapahtumaa suomalaisittain poikkeukselliseksi ydinlaitostapahtumaksi."
Jaa, että vaan ydinlaitostapahtuma, eikä mikään onnettomuus.
Näin asioita vähätellään ja vääristellään.
- Anonyymi
Kaikki hajoaa joskus. Pitää vaihtaa uutta tilalle tarpeeksi ajoissa. Mikään tekele ei kestä ikuisesti.
- Anonyymi
Ydinvoimaloiden turvallisuudelle tärkeissä laitteissa on se vaatimus että niissä ei saa olla ohjelmoitua automaatiota. Se tekee uusinnat hankaliksi, kun nykyisin ohjelmoitua kamaa on lähes joka murikassa.
- Anonyymi
Erikoista muuten, että STUKin sivuilla olevassa säteilykartassa säteilyä on paljon enemmän Loviisan kuin Olkiluodon lähistöllä tällä hetkellä. Olkiluodon kohdan mittauspiste tosin "on huollossa" ollut jo monta päivää, mutta katsoinkin seuraavaksi lähimmät mittauspisteet.
- Anonyymi
Siellä on vesivahingon siivoustalkoot menossa.
- Anonyymi
Minkä vesivahingon?
- Anonyymi
https://www.stuk.fi/aiheet/sateily-ymparistossa/sateilytilanne-tanaan
Ei syytä huoleen. Olkiluodossa on yhtä vähän säteilyä kuin esimerkiksi Helsingissä. - Anonyymi
Erikoista, että Lapissa ei ole erikoisen korkeita lukuja, vaikka 60-luvun alun Tsar Bomban laskeumaa kai sinne tuli. Poromiehistähän mitattiin tuolloin säteilyarvoja, mutta muuten asiasta oltiin hissukseen. Lapista kotoisin ollut kehitysvamma-alalla työskennellyt tuttuni tosin sanoi muistavansa, että kehitysvammaisuus lisääntyi 60-luvulla Lapissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4362420Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122199Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012- 153895
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41888- 56849
- 79835