Haaviston ansiosta moni Suomalainen

maksaa todella kovia sähkölaskuja...unohtuiko tämä?
15<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei olla unohdettu, päinvastoin, tutkimassa ollaan...
Mites niiden "hallintarekisterien" kanssa oikein menikään??

Wink wink 😡

1Äänestä

Mitä aloitus kertoo aloittajasta, onko tuo Suomalainen tarkoitus ymmärtää sukunimenä vai onko aloituksen tekijä jälleen joku kouluja käymätön ?

1Äänestä
  • No kai se Suomalainenkin kärsii Haaviston sähkökupruista yhtälailla kuin joku Virtanenkin, eikö vain?

    2Äänestä

  • Se oli ihan vain vihernazin triggeröimiseksi laitettu "virhe". 🤣

    Äänestä

Ja erityisen hirmuisia, jahka huulipunahallituksen sähköautoilun lisäysvisiot toteutuu, pörssisähkö huomioi aina kulutuspiikit ja sitten kulutus voi nousta niin suureksi. että tuotanto ja tuonti ei riitä vastaamaan kysyntää?

Maksamme tässä muka oikeusvaltiossa kuluttajina kahta veroa sähkössä, hinnan nousu on aina etu tuhlailevalle valtiolle kun samalla verot nousee laskussa= sähkövero ja alv.

Haavisto oli Vapaavuoren kanssa ratkaisevasti päätöksellään nostamassa sähkön hintaa kohtuuttomaksi ja lisää nousua, jahka punaviher ja muut huuhelot saavat sähköautot "myytyä":(

Äänestä

Sähköverkon+yksityistämisestä+aloitteen+teki+Kokoomus,+joka+jatkuvalla+valehtelulla+ja+kiristämisellä+sai+Haaviston+ja+muut+suostumaan,+paitsi+Arhinmäen.+Samoin+hallintarekisteristä+teki+aloitteen+ja+ajoi+läpi+Kokoomus+jatkuvilla+valheillaan,+joista+yksi+oli+kun+Stubb+valehteli+90+%+asiantutnijoista+kannattaneen+rekisteriä,+vaikka+90+%+vastusti+sitä.Haaviston+pääanisiona+yhdessä+Kokoomuksen+ja+vasemmistopuolueiden+kanssa+ollut+maan+täyttämien+terroristeilla+ja+lastenraiskaajamuslimeilla.Eli,+pysytäänpä+fakotissa+siitä+miten+on+Kokoomus+asioihin+vaikuttanut+ja+miten+Haavisto.

Äänestä
  • Eikös nyhverökin ole hyvinkin tietoinen ja perillä siitä hallintarekisterin salailusta ja myös esim. niistä Panaman ja muiden veroparatiisien tileistä?

    Eihän demokraattisessa maassa pitäisi olla mitään salattavaa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös nyhverökin ole hyvinkin tietoinen ja perillä siitä hallintarekisterin salailusta ja myös esim. niistä Panaman ja muiden veroparatiisien tileistä?

    Eihän demokraattisessa maassa pitäisi olla mitään salattavaa?

    Varmaan on tietoinen kuten suuri osa poliitikoista. On silti eria asia olla tietoinen rikollisuudesta, kuin että itse sitä pyörittää. Haaviston rikollisuus on pakkomatutus suomalaisten turvallisuudesta ja oikeuksista piittaamatta. Kokoomuksen rikollisuus on sama matutus orjatyömarkkinoiden saamiseksi, sekä kaikenlainen kansalta varastaminen itselle ja lahjuksia jakaville muille rikollisille. Tämä on Kokoomukselle kaikkien tärkeintä.

    Äänestä

Sähköverkon omistajat tekevät hinnoittelustaan itsenäisiä päätöksiä.
Suomessa on noin 80 sähköverkkoyhtiötä, nämä hinnoittelevat siirron aivan itse.
Caruna ei edes ole Suomen kallein sähkön siirtäjä.

Äänestä

Verkon myynnillä ei ole mitään yhteyttä siirtohintaan.
Enimmäishinnoittelusta on päättänyt energiavirasto.

Äänestä
  • Enegiavirasto lienee konjakkipullokäyttöinen mutta on vikaa laisäädännössäkin.

    Yhtiölainaporsaanreikä virallisesti tukittiin EVL 14§:n muutoksella mutta jätettiin muissa maissa tuntematon porsaanreikä.
    Kalliit yhtiölainat sallitaan jos emoyhtiö on yhtä velkaantunut kuin kallista lainaa ottava

    Tarkoitaa että emoyhtiö pitää velkaannuttaa tarpeettomilla lainoilla.

    Äänestä

Ai siitä syystäkö olisi perustuslakivaliokunnan pitänyt tehdä ankarampi lausunto Haaviston asiassa?

Äänestä

Australian ja Kanadan eläkesijoitusyhtiöt kiittävät ja kumartavat

Näistä on yli 70 sähkönjakeluyhtiötä ottanut oppia kuluttajien riistämisessä.
Kunnanisien pitäisi kilpailuttaa sähkönjakelu ja sähköverkon ylläpito

Äänestä

Sateenkaarimiehenä Haavisto epäilemättä harrastaa myös hävittäjälentämistä, mikä tietenkin tapahtuu verorahoilla.

Äänestä

Tunnustetaan tosiasiat:
Kukaan siellä politiikassa ei ole ajamassa kenenkään suomalaisen etua, eikä ole ollut pitkään aikaan. John Adams oli oikeassa. Valta on kahmittu jo aikoja sitten rahaeliitin palvelukseen. Poliitikot ovat näyttelijöitä, jotka ylläpitävät illuusiota demokratiasta vaikka ajaessaan räikeästi suomalaisten etujen vastaisia asioita kuten Haavisto. Täysin ostettu 'mies'. Vaalitkaan tuskin ovat rehellisiä enää, kuten rapakon takana on nähty.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

maksaa todella kovia sähkölaskuja...unohtuiko tämä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu