Tim Shoe Elina H -verkkokaupasta

Anonyymi

Marraskuun alussa Facebookissa mainostettiin Tim Shoe -kenkiä. Kauppa oli Elina H. Googlasin Elina H -sivut, päädyin sivulle Elina Helsinki: https://h-elina.com/collections/all
Siellä oli kuvia muutamista tuotteista hintoineen, nopeasti katsottuna vaikutti luotettavalta. Tilasin kengät 18.11.2020. Hinta 29,99 euroa. Maksoin luottokortilla. Vieläkään ei kengät ole tullut.

Laitoin meilillä kyselyn tilausvahvistuksessa annettuun osoitteeseen.
Vastausta ei ole tullut 10.12.2020. Elina H -sivulta hain osoitteen ja laitoin sinne kyselyn 9.12.2020, tietävätkö tilauksesta jotain. Ei mennyt perille.

Tarkemmin katseltuna Elina H -sivustolla on huonosti käännettyä kieltä ja muita epäloogisuuksia. Epäilen että kyseessä on huijaus. Varmuudeksi suljin pankkikorttini tänään 10.12.2020.

Tyhmäpä olin. Kivat kengät, suinpäin vaan tilaamaan, sen tarkemmin kauppaan tutustumatta. Onko kukaan törmännyt?

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyskuun alussa tilasin tarjouksesta ensimmäiset kenkäsi saat 10 e tarjouksen. Ei kuulunut mitään eikä kengät tulleet perille. soitin kuluttaja-asiamiehelle ja hän tutki asiaa paremmin,kun sinne ei tosiaan saanut edes yhteyttä mihinkään numeroon,s-postiin tai muuhunkaan. Neuvo oli että on huijaussivusto ja heidän oikeudet loppuu siihen,mitä he asiakkaalle kertoo ja asiakkaan kannattaa tehdä itse rikosilmoitus poliisille. Minä menetin sitten sen kympin. Ei iso raha,mutta jos vaikka tuhat ihmistä tilaa,niin sehän on jo isompi raha "firmalle" se

    • Anonyymi

      Mulle kävi sama juttu. Ei mitään kenkiä tullut. En ole korttia sulkenut vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe