Mikä näissä sähkönsiirtoyhtiöissä on ihmeellistä, kun niitä suojellaan? Lintilä nikottelee, että ei niitä hinnankorotuksia voi estää ja Vanhanen ei eilen Eduskunnassa osannut sanoa veronkierrosta mitään muuta kuin, että sitä tapahtuu.
Hei, sähkön siirtoyhtiöille on paragrafit, että saa tuottaa vain kohtuullisen voiton. Sitä voittoa on siirretty piiloon kuka minnekin esimerkiksi sisäisillä korkomekanismeilla, Siis on ollut kohtuuton voitto, on veloitettu liikaa. On siis alennettava hintoja ja palautettava liikaveloitus asiakkaille. Ihan helppoa.
Veronkierto on myös helppo tapaus. Normaali verotarkastus ja jälkiverot päälle. Ei hemmetti, jos korkokanta on lähellä nollaa, niin sisäisen korko esim. 8% on veronkiertoa.
Verotarkastus ja jälkiverot, ala sähkönsiitoyhtiöt. Heti tammikuussa.
Hei, sähkön siirtoyhtiöille on paragrafit, että saa tuottaa vain kohtuullisen voiton. Sitä voittoa on siirretty piiloon kuka minnekin esimerkiksi sisäisillä korkomekanismeilla, Siis on ollut kohtuuton voitto, on veloitettu liikaa. On siis alennettava hintoja ja palautettava liikaveloitus asiakkaille. Ihan helppoa.
Veronkierto on myös helppo tapaus. Normaali verotarkastus ja jälkiverot päälle. Ei hemmetti, jos korkokanta on lähellä nollaa, niin sisäisen korko esim. 8% on veronkiertoa.
Verotarkastus ja jälkiverot, ala sähkönsiitoyhtiöt. Heti tammikuussa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vanhasella on itsellä kokemusta rahan kierrättämisestä raha-automaattiyhdistyksen kautta nuorisosäätiölle ja sieltä vaaliavustuksia itselleen, esittää tietämätöntä.
Myrkynvihreä Haavisto aiheutti sähkön hintojen korotukset, nyt koko kansa joutui maksumieheksi, senki Myrkynvihreät paskiaiset, voi vittu minkä teitte paskiaiset Myrkyt !
Sähkönsiirtoyhtiöiden hallituksissa istuu kepulaisia poliitikkoja ja heillä on myös osakeomistuksia niissä. Nämähän ovat paikallista alkuperää monet koskivoimalaomistuksien kautta. Maanomistajan etu...
Eli "oma suu tässäkin lähempänä kuin säkin suu".
Älä viitsi valehdella, vaikka persut oletkin.
Vanhasen syyksi tuokin, kas kun ei Sipilän.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2016020321062773
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001111674.html
Carunan johto perusteli hurjia korotuksia tulossa olevilla investoinneilla. Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk) kuitenkin vaati monopoliasemassa olevan yhtiön tekemistä korotuksista selvitystä ja pääministeri Juha Sipilä (kesk) tuomitsi yhtiön verokikkailun ”vastenmielisenä”.
Arhinmäki ainoa vastustaja
Silloisessa kuuden puolueen hallituksessa sähköverkon myyntiä vastusti ainoastaan vasemmistoliiton puheenjohtaja ja silloinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki, jonka mukaan kauppa runnottiin hätäisesti läpi talouspoliittisessa ministerivaliokunnan joulukuussa 2013 pidetyssä kokouksessa. Ministerivaliokuntaa johti pääministeri Jyrki Katainen (kok), ja mukana olivat hallituspuolueiden puheenjohtajien muodostaman ”sixpackin” lisäksi elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok), työministeri Lauri Ihalainen (sd) sekä myyntiasian esitellyt omistajaohjauksesta vastaava ministeri Pekka Haavisto (vihr).
Hautala kiistää, että sähköverkon myyntiä olisi valmisteltu salassa, sillä asiasta käytiin pitkin syksyä keskustelua eduskunnassa.
– Asia ei ollut yllättävä, mutta talouspoliittiseen ministerivaliokuntaan tuomisesta ei ollut hallituksen sisällä mitään etukäteiskeskustelua, ainakaan sellaista jossa olisin ollut mukana, Arhinmäki vastaa.
Poliitikot syyttävät toisiaan
Syyttävä sormi on kääntynyt Fortum-kaupan siunanneisiin silloisiin ministereihin, jotka ovat väistelleet kilpaa syytöksiä. Sdp:n kansanedustaja Eero Heinäluoma väitti Yle Radio1:n Ykkösaamussa elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren vastanneen kaupan valmistelusta työ- ja elinkeinoministeriössä.
– Kyllä katson tässä ministeri Vapaavuorta, että mitähän ihmettä tässä oikein on mietitty, kun tätä asiaa on valmisteltu, Heinäluoma heitti.
Vapaavuori taas kutsui Heinäluoman syytöstä Yle Uutisten haastattelussa ”halpamaiseksi” ja heitti pallon kaupan toteutumisen aikaan omistajaohjauksesta vastaavana ministerinä toimineelle Pekka Haavistolle (vihr). Haavisto siirtyi ministeriksi Heidi Hautalan jouduttua eroamaan paikalta valtion jäämurtakayhtiö Arctia Shippingiin liittyvien epäselvyyksien vuoksi.
Kepulainen korruptio rehottaa
Tuokin kepulainen -eikös vaan ?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
Kepu on syöpä, joka lopulta tuhoaa Suomen itsenäisyyden.
Kepulaisia sanot.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2016020321062773
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001111674.html