Tämän päivän uutisena kerrotaan, että Yara luopuu Soklin malmiosta nimelliseen hintaan (käytännössä siis ilmaiseksi) Suomen valtion omistaman Malminjalostus-yhtiön hyväksi.
Tälläkin sivustolla on julmisteltu, kuinka ministeri Mauri Pekkarinen aikoinaan myi Kemiran lannoitetuotantokaupassa pilkkahintaan Soklin kymmenien miljardien arvoisen malmiesiintymän Yaralle. Kai nyt on syytä tunnustaa, että Pekkarinen teki erinomaisen kaupan, koska valtio sai kaupassa Soklistakin miljoonapotin, jonka Yara on nyt siis todennut kannattamattomaksi. (Kuten Kemirakin 1980-luvun puolivälissä.)
No, Yaran luopuminen Soklista vahvistanee Siilinjärven fosfaattituotannon jatkuvuutta. Ehkä se kertoo myös siitä, että Siilinjärven malmiosta on löydettuy uusia lupaavia esiintymiä.
Soklin malmio
Anonyymi
2
182
Vastaukset
- Anonyymi
Sokli palautui oikealle omistajalleen.
Nyt suunnittelemaan ratayhteyttä Jäämeren rantaan. Kaiken varalle.- Anonyymi
Se on oikein, pyykkipoika matkaan vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1615247Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852763Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 49995
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873