Lehdessä oli tänään eutanaasiasta että sitä harkitaan sallitavaksi Suomessa! Varokaa Soininvaaraa, hän tulee varmaan tekemään esityksen , että jokainen yli 70 vuotias joutuu eutanaasiapiikille, (lukuunottamatta kehä kolmosen sisällä asuvia vihreitä) jolloin heidän koko eläkkeensä jää opiskelijoille tuki ja kaljarahoiksi! Näin arvelee meidän eläkeläisille pelkoa aiheuttanut lukijakuntamme uutisesta ja sen saamasta kannanotosta joukkomme keskellä. Tällaisesta kaappauksesta meillä on jo hyvin katkeria kokemuksia.
Toivon mukaan ei tulla käsittelemään tällaista hullua alotetta eduskunnassa, joka sekin on perustuslain vastaista, mikäli sen joku tekee. Kuten on kerran jo tapahtunut vihreiden taholta eläkeläisiä kohtaan. Sillä Soininvaaran eläkesilppuri saatiinkin aivopestyä kansanedustajille hyväksyttävään muotoon perustuslain vastaisesti kaikessa suuressa, inhoittavassa eläkeläisvihamilekyydessään!
Miksi kirjoitan näin! Koska maksan jokainen kuukausi ja vuosi melkoisen summan eläkkeestäni Soininvaaran uhrina, olen jopa oikeutettu siitä purnaamaan koko rahan edestä, niin kauan kuin sitä leikkausta ylläpidetään ja se eläkkeestäni reritty summa on väärissä käsissä vastoin tekemääni eläkesopimustani!
Toivon mukaan ei tulla käsittelemään tällaista hullua alotetta eduskunnassa, joka sekin on perustuslain vastaista, mikäli sen joku tekee. Kuten on kerran jo tapahtunut vihreiden taholta eläkeläisiä kohtaan. Sillä Soininvaaran eläkesilppuri saatiinkin aivopestyä kansanedustajille hyväksyttävään muotoon perustuslain vastaisesti kaikessa suuressa, inhoittavassa eläkeläisvihamilekyydessään!
Miksi kirjoitan näin! Koska maksan jokainen kuukausi ja vuosi melkoisen summan eläkkeestäni Soininvaaran uhrina, olen jopa oikeutettu siitä purnaamaan koko rahan edestä, niin kauan kuin sitä leikkausta ylläpidetään ja se eläkkeestäni reritty summa on väärissä käsissä vastoin tekemääni eläkesopimustani!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luin saman jutun ja aivan säikähdin! Olikohan tuokin vihreiden kannaotto ja etukäteisilmoitus joko siitä tai ehkä jostain riistosta kummninkin tulevaisuudessa ? Varokaa vihreitä lähi-jokatapauksessa . Arvoisat eläkeläist, olette inhon kohteena ja maksatte kalliisti ja katkerasti jatkuvalla riistolla eläkkeistänne vihreiden tekemästä alotteesta!
Ketään puolustelematta, Soininvaaran aloitteesta suurimpia työeläkkeitä saavilta leikattiin kansaneläkkeen pohjaosasta nykyrahalla mitattuna 10 euroa. Tällä tavalla vihreät saivat hallitusneuvotteluissa lapsiperheiden tukiin kohdistuvia leikkauksia vähennettyä 115 miljoonaa euroa.
Myöhemmin sosiaali ja terveysministeriö esitti suurempaa leikkausta pohjaosaan. Tällä rahalla palautettiin aiemmin leikatut indeksikorotukset. Muutoksen jälkeen ne, joiden työeläke on yli 840 euroa kuukaudessa, eivät saa lainkaan kansaneläkettä.
Soininvaaraa voidaan pitää ensimmäisenä kiven heittäjänä. Sinikka Mönkäre oli Lipposen ensimmäisen hallituksen sosiaali ja terveysministeri.
Eläke oli sopimuksin allekirjoitettu noudatettavaksi. Sitten esitettiin siihen ensimmäinen leikkaus joka oli Kelan korvauksen suuruinen. Leikkaus suoritettiin ja kela maksoi sopimamme osuuden. Sovimme sellaisenaan sen, koska se ei alntanut eläkettä. eläkesopimus sai lainvoiman.
Kelan osuus ennen ensimmäistä leikkausta eläkkeeseen ole melko tarkkaan 60 €/kk nykyrahassa. eli 12 kk x 60 = 720 €/ vuosi.--- Muutettuna korotuksineen nykyarvoon, lienee eri tekijöistä riippuen noin 780-880 € / vuosi. Siis paljon yli 10 % sen aikaisesta eläkkeestä käteenjäävästä osasta! Ottaen verot myös huomioon.(minimin bruttona silloin ollen ennen verotusta 840 €) Se on aivan hirmuinen ryöstö eläkeläisiltä? Nykyrahassa se lienee hyvin lähellä jo noin 1000 € vuosivauhtia menossa se jatkuva pidätys. Olimmehan vuosikymmeniä säästäneet juuri omia eläkkeitämme varten , jonka aikoinaan vakuuttivat meille eri eläkejärjestöjen edustajatkin todeksi! Älä yritä vääristellä säästöjemme kohtaloa muuksi!
Kun pankkiryöstökin tapahtuu, niin kuka se onkaan suurin rikollinen? Tietysti se joka avaa pankkiholvin ovet ja antaa avaimet pankkilokeroihin pääsyä varten, ottaen itse vain "pikkuisen", kuin Nätti-Jussi ja jättää suuremmat rosvot saaliin jaolle! Juuri näin teki Osmo Soininvaara verrannollisesti.! Joten ei kannata syytettä heitellä Mönkäreille! Tekikös Soinivaara vastaesitystä Mönkäreelle? Ei, vaan oli puolesta aivan kuin toisetkin ryövärit! Siis jälleen osasyyllinen pahimmasta päästä!
Näin sen tunnen omasta mielestäni , ja voi sen kyllä valheeksikin vääristellä ken siihen pystyy?
Korkeintaan joitakin numerotietoja voi vääristellä omaan suuntaansa, muuten asia on näin, ja unohda ne sellaiset 10 €:n höpötykset, ne näyttävät niin minimaalisilta, kun et edes aikaa mainitse miltä ajalta. Miksi unohdit mainita ne opiskelijoiden tukirahastot kaljaa varten? Että vain lapsiperehille? Jotka tuet eivät ole millääntavoin sidoksissa vanhusten eläkerahoihin.! Melkoista höpötystä ja keinotekoista selitystä. Eihän Soininvaara ollut edes tulosvastuussa, vaan valtionvarainministeri se huolehtii sellaiset asiat, Vain eräänlainen estysoikeus hänellä oli! Ei siis vastuuta lainkaan! Ja millä hän edes pystyis vastaamaan taloudellisesti tekosiaan?
Soininvaaran aloitteesta eduskunta on syylistynyt rikkomukseen eläkeasiassa. Tätä ei minulle ole tavinnut enää selitellä pariin viikkoon. On oma asiasi pitää leikkausta ryöstönä. En kiellä sinulta tuota näkökulmaa. Toivottavasti hyväksyt myös sen, että en pidä kiihkoilemisesta. Silloin minulta on turha odottaa kommenttia.
Olen maininnut useasti opiskelijat, joten pidin tarpeettomana mainita ne. Yleisesti sanottuna eläkeleikkauksilla pyrittiin välttämään leikkaukset muihin tulonsiirtoihin. Soininvaara, Mönkäre ja muut eläkeleikkauksen puolesta äänestäneet edustajat vastaavat teoistaan omalla kannatuksellaan.
Pyrittekö arvostelulla saada aikaan puheenjohtajavaihdoksen Vihreässä liitossa, vai herättelemään kansanedustajien omaatuntoa palauttamaan eläkkeet, vai molempia? Kannatan sitä, että ensi alkuun köyhimmille leikkauksen kohteeksi joutuneille palautetaan eläkkeet.
Sinun tiukka ehdoton ilmaisumuotoso saa jopa inhimillisiä piirteitä, joten kiitos vain. Sanon kuten äitivainakin aikoinaa, kunjoku vastusti ja siten heltyi, " Että löytyyhän siitä paistetusta lampaanpäästä parempiakin paikkoja"
Olen samaa miletä kanssasi kahdesta vimeisimmästä virkkeestä. Muut edelliset ovat vain sinun kommentejasi!
Minulla juuri hiukkasen ylitti muutamalla eurolla tuon rajan, siis olin suureläkkeen saaja! Verojen jälkeen maksan vuokraa 397 euroa / kk.
Puhelinlasjujen, sähömaksujen, vesimaksujen, muiden välttämättömien maksujeni , kuten bussiliput ja nettimaksun (netti = noin 47€ / kk) jälkeen jää suuresta eläkkeestäni ruokaan vaatteisiin , niin ja huvitteluihin, sillä eläkeläiset ovat kuulemma suurimpia vinankulutajiakin (minulla noin yksi koskispullo joka toinen kk.), Ja sitten se Soininvaaran leikkuri viiltää viikatteella joka kk. noin 60 euroa. Laskepas paljonko suureläkkeestäni jää ruokaan ja lääkekuluihin/ kk: Kuukauden sairaala ja lääkelulut ovat ollet noin 230€ /kk,keskimäärin, joka on vähäinen verrattuna monen muun terveydenhoitokuluihin. Ylimääräiset menot olen työaikaisia säästöjäni joutunut käyttämään ja nekin ovat lopussa aivan pian!
Olet melkoisen etevä tehdessäni meikäläisestä SUURELÄKKEEN saajan. Meitä pieneläkeläisiä leikattuja, kokonaismäärästä oli suurin osa kertovat asiantuntijat! Kiitos yliviisaan SOINNVAARAN joka sen aloitti!
Olen pätkätyöllistetty, ansioni jää vieläkin pienemmiksi!