Katsokaa wikipediasta mitä on "propaganda"

Kymmasti tulee mieleen uskonnon levittämisen samaistuminen politiikan levittämiseen,.
Ja saarnamiehet on agitattoreita. Vai mitä?
471
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sumeaa logiikkaa. Propaganda on järjestelmällistä MASSOIHIN vaikuttamista. Ja agitaatio on taas massojen kiihottamista.

Se tarkoittaa, että samaa viestiä levitetään järjestelmällisesti sekä medioiden että erinäisten kampanjoiden kautta joka kotiin. Propaganda on yksi populismin muoto. Siinä käytetään tiettyjä perusvälineitä, joita ovat: yleistykset, nimittely, heijastaminen, todistukset, "tavallinen kansa" jne.

Uskonnolla on oma viestinsä. Se on kaikkea muuta kuin populistinen. Uskontoa levitetään tietyissä paikoissa vapaaehtoisesti sen pariin hakeutuville. Postiluukustasi ei tunge päivittäin uskonnollista propagandaa, eivätkä julkiset mediat tunge kotiisi väkisin herätyskokouksia.

Äänestä
  • Kaikki ihmisten välinen viestintä perustuu tietenkin vaikuttamiseen. Oli se tiedostettua tai tiedostamatonta. Siksi kaikessa viestinnässä on psykologisia yhtäläisyyksiä. Mutta siinä on iso ero yritänkö vaikuttaa perheenjäseneen niin, että hän vie roskat, vai masinoinko valtakunnallisen poliittisen kampanjan. Tai julistanko evankeliumia seurakunnassa, vai tungenko uskoani joka kodin postiluukusta sisään.

    Äänestä

Wikipedia on sotkettu vasemmiston toimesta.

Huomasin vastoittain katsellessani tietoja tunnetusta historian henkilöstä, niin artikkeliin oli ympätty vihapuhetyyliin aivan käsittämättömiä fiktiiviväitteitä.

Äänestä

Saarnatoiminta ei aivan täsmällisesti edusta "propaganda"- käsitettä, mutta on hiukan sinne päin.

Myöskään sitä ei voi rinnastaa poliittiseen propagandaan, vaikkakin nämä kaksi etäisesti muistuttavat toisiaan.

Mitä on poliittinen propaganda? Se on enemmänkin johonkin asiaan kuin henkilöön liittyvää. Esim. poliittiset agitaattorit puheillaan mainostivat / mainostavat esim. jonkin asian puolesta äänestämistä. Tosin tähän propagandaan usein liittyy jokin henkilö, joka kuitenkaan itse ei ole se pääasia, joskin saattaa vahvasti edustaa kyseistä aatetta ja siksi asia ikäänkuin henklöityy hänessä. Propaganda on yleensä jonkin asian, jossain määrin aggressiivista mainontaa.

Uskontoonkin voi liittyä propagandistisia piirteitä, mutta nk. saarnatoiminta ei sitä nimenomaisen varsinaisesti ole. Saarnassa on kysymys toisenlaisesta asian esittämisestä. Saarnatoiminnan toivottu kohde ei ole saarnaaja itse tai esim. nk. Jumala, vaan tässä saarna / "propaganga" kohdistetaan eli esitetään sen kuulijalle, tämän eduksi.
~

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kymmasti tulee mieleen uskonnon levittämisen samaistuminen politiikan levittämiseen,.
Ja saarnamiehet on agitattoreita. Vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu