pieksämäelle uusi motonet tavaratalo
pieksämäelle uusi motonet tavaratalo
Anonyymi
425790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Enpä usko, tuskin tulee.
Menee varmaan Varkauteen!
Tulee. samoin bilteema ja ikea, tää on kosto sille kun ei saatu sitä sukarin ideaparkkia!
Eikä siinä vielä kaikki, tulee myös tuulivoimalapuisto!!
Oikeaa tänne ei tule ikinä eikä edes Varkauteen.
Varkaus jo varmistanut motonet sijainnin, Pieksulaiset olkaa hyvät ja kantakaa rahat sinne. Vikkelät pärjää....
Äijäpark muuttuu Motonet tavarataloksi. Niin Mikkelissäkin.
Jättimäinen Joutenlahden kauppa- ja viihdekeskus Varkaudessa tulee sisältämään Motonet kaupan ja paljon muutakin. Alueesta tulee juuri sellainen ostos- ja tapahtumakeskus kuin Pieksämäen Veturitallien alue piti alun perin olla ennen kuin koko suunnitelma lässähti. https://docplayer.fi/docs-images/74/70103255/images/12-0.jpg
Pieksämäki on jo nyt tapahtumakeskus. Korona keskus.
Pieksämäellä oli mahdollisuudet saada vastaava kauppa- ja viihdekeskus veturitallien alueelle, mutta kaupungille se ei kelvannut. Muistaakseni Skanska ehdotti suurta kauppakeskusta joka olisi sisältänyt Joutenlahden tapaisia ominaisuuksia.
Pieksämäki olisi ollut monta vuotta Varkauden edellä ja mahdollisesti saanut torpattua Varkauden suunnitelmat, mutta mahdollisuudet kaupungille ominaiseen tapaan haaskattiin riitelemällä ja politikoimalla!
Varkauden keskuksen valmistuttua, ei Pieksämäellä ole näin läheisenä kaupunkina mitään mahdollisuuksia toteuttaa Veturitallien suunnitelmia loppuun asti. Kahdessa vierekkäisessä pikkukaupungissa ei voi olla kahta samanlaista kauppakeskusta jotka kilpailevat samoista asiakkaista.
Se motonet tulee kyllä Kuoppakankaan puolelle eli entisiin prisman tiloihin ja kauppakeskus on siitä muutama sata metriä.
Mutta veturitallien jatkokehityssuunnitelmat voidaan nyt unohtaa!
Ei ole enää asiakaskuntaa joidenka pohjalle aikaisemmat suunnitelmat perustuivat. Kun aikansa jahkailtiin, niin maailma ympärillä ehti muuttua!
Kaupunginvaltuuston vanhat pierut politikoivat, viivyttivät, torppasivat ja yrittivät pönkittää omaa etuaan tarpeeksi kauan attä investointijuna ehti mennä kaupungin ohi.
Toivottavasti edes joku poliitikko sai sulkia hattuunsa tästä fiaskosta, sillä koko kaupungille ja sen asukkaille jäi pelkkä musta pekka käteen!
Pieksämäellä kyllä osataan sössiä kaikki projektit. Se on kuin käänteinen Midaksen kosketus. Kaikki mihin kosketaan, muuttuu paskaksi!
Ideaparkin ja Skanskan kauppakeskusten möhlintä ja poliittinen sählääminen on antanut kaupungille sellaisen maineen että monet kauppaketjut kiertävät tämän kylän kaukaa.
Yksikään kauppaketju ei halua joutua samalla tavalla useita vuosia kestävän poliittisen pelin nappuloiksi ja ryvettämään mainettaan siinä samalla!
Motonetinkin kohdalla Varkaus on parempi sijaintipaikka. Vakaampi hallinto, nopeat päätökset kaavoituksessa ja poliittisen kähminnän/torppaamiskulttuurin puuttuminen!
Varkaus sai yhden maan suurimmista Prismoista!
Se kertoo kuinka kauppaketjut luottavat Varkauteen ja sen päättäjiin. Missään tapauksessa tuon kokoinen kauppa ei tulisi Varkauden kokoiseen kaupunkiin, ellei sitä olisi tehty kilpailemaan naapurikaupunkien kanssa asiakkaista.
Siinä hyvä osoitus oikeasta kaavoituspolitiikasta ja nopeasta päätöksenteosta Pieksämäen valtuuston vanhoille jäärille!
Eli edelleenkin Varkauden alueen kauppainvestoinnit perustuvat siihen että Pieksämäen seudun ostovoimaa valuu myös Varkauteen, vaikka Pieksämäen Prisman tarkoitus oli juurikin estää tuo.
Varkauden alueella on lujaa uskoa kaupungin vetovoimaan ostospaikkakuntana!
Pieksämäellä mahdollisuudet sössittiin! Ideaparkin kanssa olataisiin jo vuosikymmen Varkautta edellä. Skanskan ostoskeskuksella oltaisiin jo puoli vuosikymmentä edellä jne...
Varkaus otti siis niskalenkin Pieksämäen Prismasta huimattavasti suuremmalla myymälällä jossa on myös ravintolamaailma ja sushibaari. Asioita joita ei ole saatu Pieksämäen Prisman yhteyteen vaikka tilat ovat olleet olemassa jo pari vuotta. https://peeassa.fi/news/varkauden-uusi-prisma-5-paivaa-avaukseen/
Koronakriisin loputtua Pieksämäen ostovoimasta yhä suurempi osa tulee valumaan Varkauden kauppoihin suuremman valikoiman vuoksi.
Pieksämäelle jää vain ruokakauppoja ja kauan toivottuja erikoistavarakauppoja ei kannata rakentaa naapurikaupunkien laajemman tarjonnan vuoksi.
Pieksämäkeläisiä nähty sankoin joukoin Varkauden Prismassa joulunjälkeisiä tarjouksia etsimässä.
Pieksämäen Prisma on siis epäonnistunut estämään ostosmatkojen suuntautumista naapurikaupunkeihin!
Totta ,entisen prisman tiloihin tulee ...nykyisen lähikaupan ,prisman kyljestä kirjoittelen ...
Pieksulaiset luulee jos postissa on motonetin lähetys niin on jo motonet tulossa kaupunkiin...ei silleen alkuunkaan , katsokaa ja itkekää kun Varkaudessa tehdään kauppaa...
Varkaus edustaa mennyttä maailmaa. Pieksämäki on moderni, ilmastonmuutoksen torjunnan etulinjassa. Emme osta, emme kuluta. Muutama kirpputori ehkä lisää...
Varkaus on tuolla päin 👉
Lyhyt matka ajella käväsee. Uus prisma siellä pn upea,tuli käytyy👍
No mitä uutta nyt Varkauden Prismassa mitä ei olisi Pieksämäen Prismassa? Tuotteita siis??
Sillä rahalla mitä polttoaineeseen menee, ostan P.mäen Prismasta vaikkapa mäyräkoiran.
On siellä sisustus- ja urheilutarvikeosastot isompia kuin Pieksämäellä.
Puhumattakaan Pieksun abc tyylistä joka on kammottavan tyhjä aina kun sinne menee , kolmasti viikossa kun käyt niin yksin olet asiakkaana.
Niin on. Käytiin viikonloppuna.
No korona aikana siellä ei lorvita.
No voi voi, niin kuin et Pieksusta löydä sitä mitä tarvitset. Jotkut on sitten niin pintaliitäjiä ja turhamaisia.
Siinäpä pöljän kommentti🤪
Onko ihminen turhamainen jos haluaa tyylilleen sopivia vaatteita? Ihme kommentti...????
Pieksämäen kirppareilta löytyy tyylilleni sopivia vaatteita. Kiitos Feria, Via Dia ynnä muut!
Näin se vaan menee, vikkelät pärjäilee . Paskanlevittäjät sitten oma "heimonsa".
Niin. Toiset puhuu selän takana,toiset elää elämäänsä 😉👍
Korona sulkee ravintolat ja salakapakka aloittaa toiminnan.
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus....
Niin, se on köyhälle riittävän halpaa.
Jos ei nyt seuraavissa kunnallisvaaleissa saada nuoria, innovatiivisia henkilöitä kaupungin päättäjiksi niin se on menoa, jos nämä samat pystyyn kuolleet saavat jatkaa. Heillä ollut ylänappi paidassa jo liian kaukana kiinni.
Ei näy Motonettiä, Varkaudessa kylläkin...
Tais tulla Wyrth ,näin hienosti sanottuna.Aivan turha liike.
Samat kilo ruuvit saa ilman toiminimeä Tokmannilta.