Haaviston ajolähtö käynnissä. Hän taakka hallitukselle

Anonyymi

Käytännössä Keskustan kanta on se että Haaviston on älyttävä itse erota.

25

69

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haaviston on lähdettävä ennen kuin Keskusta vaatii hänen erottamista.

    • Anonyymi

      KesKUSTA on toki oikeassa, mutta kyseessä ei ole oikeudenmukaisuudesta lähtevä vaatimus, vaan tällä saadaan kannatusta nousuun.

    • Anonyymi

      Minusta on alkanut tuntumaan siltä että "asuntolainat" pitävät hallituksen pystyssä?

    • Anonyymi

      Haavisto ei ole taakka pelkästään hallitukselle, vaan koko Suomelle.

    • Anonyymi

      Taakka Vihreille, antaa huonon kuvan. En äänestä niitä enää, mulleriitti selittelyt.

    • Anonyymi

      Keskustan tänäpäiväiset Haavisto -kannanotot ovat julkisuusteatteria joilla Kurvinen ja Saarikka yrittävät pestä käsiään ja päästä kansan silmissä vastuusta nyt kun on älytty millainen myrsky Haaviston tukemisesta on kansan keskuudessa ja valtamediassa syntynyt.

      Keskustan johto, Saarikon itsensäkin mukaan oli mukana Marinin viisikon kanssa jo viime viikolla sopimassa että Haavistoa ei jätetä, koska Vihreiden mukanaolo hallituksessa takaa hallitusrintaman enemmistön eduskunnassa. Keskustan lojaalius ja sitoutuneisuus vihervasemmistolaispolitiikkaan on aukoton!

      Saarikon ja Kurvisen kaksoistandardi näkyy irvokkaimmin siinä että nyt he sanovat ettei Kepun tehtävä ole ottaa kantaa yksittäiseen ministeriin, -mutta kuinka olikaan kun Keskusta suuna päänä oli erottamassa Rinnettä? Kepun standardi näyttää vaihtelevan tapauskohtaisesti.

      Kun Saarikko on ollut itse sopimassa Haaviston tukemista hallitusviisikon kanssa, ja sekä Kurvinen että Saarikko ja KAIKKI kepun kansanedustajat, Hoskosta lukuunottamatta äänestivät omalla pikku sormellaan Haaviston puolesta niin jokainen tajuaa että nyt alkanut "käsienpesu" -operaatio on vain julkisuustemppu jolla kepu yrittää säilyttää edes rippeet uskottavuudestaan, tajuamatta että paskat on jo housuissa!

    • Anonyymi

      Haavisto on kiistatta hallitukselle nyt enemmän rasite kuin vahvuus.

    • Anonyymi

      Keskustaa äänestäneenä olen sillä kannalla että Haaviston pitäisi älytä jo että hänellä on enää vain muodollinen luottamus (jotta hallituskriisi vältettiin) mutta ei todellista luottamusta. Näyttää kuitenkin siltä ettei Haavisto itse tajua sitä miten hänen luottamuksensa horjuu. Ulkoministerin pesti on vähän sellainen että siinä pitää olla myös opposition tuki ja sitä hänelle ei ole. Myös tuki Keskustalta on jokseenkin näennäinen.

      • Anonyymi

        Ulkoministerillä pitäisi olla käytännössä myös presidentin tuki, jotta ulkoministeri voi jatkaa tehtävässään, sillä lain mukaan presidentti yhdessä valtioneuvoston kanssa vastaavat Suomen ulkopolitiikasta.


    • Anonyymi

      Tässä keskustan eduskuntaryhmän lähettämä tiedote sanasta sanaan:

      "Perustuslakivaliokunnan mukaan Haavisto on toiminut lainvastaisesti, eikä keskustan eduskuntaryhmä hyväksy lainvastaista toimintaa.

      Tarkoitus ei pyhitä keinoja. Pekka Haavisto on tehnyt virheitä ja hän kantaa vastuun omasta toiminnastaan. Poliittisen vastuun kantavat vihreät.

      Moitimme vihreitä siitä, että he ovat toiminnallaan murentaneet perustuslakivaliokunnan asemaa ja arvovaltaa. Valiokunnan riippumattomuus pitää turvata.

      Tämän tapauksen ratkaisu ei ole keskustan asia. Jokainen puolue vastaa itse ministereistään, ja vihreät ovat itse vastuussa syntyneestä tilanteesta sekä ennen että jälkeen luottamusäänestyksen.

      Keskusta ei kaada hallitusta tähän, maa tarvitsee toimintakykyisen hallituksen korona-kriisin keskellä. Kunkin ministerin luottamus lähtee omasta eduskuntaryhmästä.

      Päävastuu hallituksen toimintakyvystä on pääministerillä."

      • Anonyymi

        Siis selkeääkin selkeämpi kehotus Haavistolle erota ulkoministerin tehtävistä.


    • Anonyymi

      Haaviston oikeasti pitäisi nyt tehdä tarvittavat päätelmät ja väistyä. Pois julkisuudesta vuoden parin ajaksi kasvamaan korkoa pressanvaaleja varten. Muuten tämä negatiivinen julkisuus pilaa hänen mahdollisuutensa lopullisesti.

      Kulmuni teki päätelmät ja väistyi. Toivottavasti Haavisto tajuaa toimia samoin.

    • Anonyymi

      Ehkäpä on niin ettei Vihreillä ole edes laittaa mitat täyttävää henkilöä ulkoministerin paikalle?

      *****Penna Tervo*****

      • Anonyymi

        Ei niillä ole ollut sisäministerin paikallekaan kun ovat jonkun Ohisalon laittaneet tunaroimaan kotimaan asioita.


    • Anonyymi

      Kepu alkaa itsekin huomata olevansa hallituksesa pelkkä vihervasemmiston aisankannattaja. Tulee mielenkiintoinen kevät jos Haavisto ei eroa. Popcornit valmiiksi.

    • Anonyymi

      Aikamoista teatteria. Keskusta olis saanu Haaviston ulos äänestämällä toisin. Eihän hallitus siihen olisi kaatunut, ministeri vain olis vaihtunut. Vai onko joku sanonut, että hallitus olisi kaatunut.

    • Anonyymi

      Haavisto on taakka hallitukselle.
      Hallitus on taakka veronmaksajalle.

    • Anonyymi

      Kuntavaalit lähestyvät. Muittenkin kuin Persujen pitää koittaa olla pontevaa poikaa.

    • Haavisto täytynee saada pois "tuolilta" ja heti. Muistuttaa Maduroa ja Lucazenkaa kadunmiehen puheista päätellen.

    • Anonyymi

      Keskustan on ihan turha yrittää selitellä. Tehty mikä tehty. Ja huonosti oli tehty

    • Anonyymi

      Aivan selvä kannanotto Keskustalta Haavistolle erota ministerin tehtävistä. Eri asia on vain se aikooko Haavisto näin tehdä. Tämän jälkeen hänen työskentelynsä hallituksessa ei tule olemaan enää helppoa. Luultavasti Haavistolle etsitään jo muita hommia.

    • Anonyymi

      Outo tyyppi suuntauksineen.

    • Anonyymi

      Luottamus on mennyt. Ei tuollainen ministeri voi jatkaa.

    • Anonyymi

      Vihreät osaavat uhriutumisen ja kaksinaamaisen pelin politiikkan tekemisen. Koko episodi paljastaa miten äärettömän persoja makealle elitismille vihreät ovat. He ovat hyvin kaukana siitä mallista minkä K.J Ståhlberg antoi suomalaisille poliitikoille.

    • Anonyymi

      Keskustalla olisi ollut nyt tuhannen taalan paikka kerätä moraalipisteet kotiin mutta tilaisuutta ei osattu hyödyntää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      3010
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      363
      1127
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      772
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      729
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      259
      610
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      134
      577
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      559
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      30
      524
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      505
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      29
      479
    Aihe