Mika Ebelingin kolumni

Anonyymi

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tuntuu että kristillisdemokraattien valtuutettu alkaa olla perillä jostain asiasta."

      Ebeling on tosiaan pihalla kuin lumiukko tässä kohdassa: "...jos ne kaikki olisivat väärässä." Mikään uskonto ei ole pystynyt todistamaan omia totuusväitteitään oikeiksi. Siksi kaikki uskonnot ovat lähtökohtaisesti yhtä väärässä. Siksi kristinuskon väärässä olemisen voi osoittaa esimerkiksi Lentävällä Spagettihirviöllä tai Saunatontulla. Kaikki kolme, Jeesus, Saunatonttu ja FSM, ovat yhtä arvokkaita.

      Esimerkiksi tässä kohdassa Ebeling puhuu täyttä roskaa. Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta ei ole yhtään ainoaa silminnäkijäkuvausta eikä siitä mainitse luotettavasti edes yksikään historiallinen lähde.

      "Ristiinnaulitsemisen puolesta puhuvat silminnäkijäkertomuksiin perustuvien Raamatun kirjoitusten lisäksi useat ei-kristilliset varhaiset lähteet."

      • Anonyymi

        Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta fyysisesti ei ole mitään todisteita, koska Jeesuksen ristiinnaulitseminen ei ole fyysinen tapahtuma.

        Se on hengellinen tapahtuma. Raamattu on hengellinen kirja.

        Joten tosiaan Ebeling on pihalla.


      • Heh, Friendlyatheist raatelee perusteellisesti Ebelingin.


    • Anonyymi

      Uskonnonvapaus ei tarkoita uskontojen tasavertaisuutta, vaan uskonnonvapaus on ihmisoikeus, ja tarkoittaa ihmisten yhdenvertaisuutta. Ebeling on väärässä.

    • Anonyymi

      "historiallisten uskontojen, kuten kristinusko, juutalaisuus ja islam, totuusväitteet on syytä ottaa nimenomaan totuusväitteinä. Ei ole kysymys mieltymyksistä, vaan siitä, mikä on totta. Väitteitä voi ja on syytäkin tutkia. Myös väitteiden uskottavuutta voi verrata."

      Väitteitä on tutkittu ja verrattu, eikä ole mitään syytä olettaa että yksikään niistä olisi yhtään sen enempää totta kuin mitkään muutkaan. "Todisteet" ovat kaikilla täsmälleen identtiset, eli ei yhtään mitään, joten täsmälleen sama uskottavuus kaikilla. Vain uskonnollisia mielipiteitä ja uskonnollsia näkemyksiä. Subjektiivisia uskonnollisia kokemuksia, joiden objektiivinen vertailu on mahdotonta ja totuusväitteinä siksi täysin arvottomia.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      86
      2096
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1991
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe