Romutuspalkkio on bersiistä!

Anonyymi

Miksi pakkoehtoina saannille ovat vain 1) uusi auto tai 2) sähköpyörä? Vain jotkut pystyvät ostamaan uuden, ja monet taas eivät halua eivätkä tarvitse sähkösykkeliä!
Pölhöä!
Miksei saa hyvitystä auton nuorentamiseen...sitten alkaisi jo ehkä kauppa käymään.

https://yle.fi/uutiset/3-11685720

8

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihtoehtoina pitäisi myös olla kolmipyörä tai rahat.

    • Anonyymi

      Heh. Ai että pitäisi vielä palkita samanlaisen vanhan saasteromun hommaamisesta. Vittu mitä porukkaa tälläkin palstalla.

      • Anonyymi

        Lukutaito einarilla hukassa? siis: Miksei saa hyvitystä auton nuorentamiseen--?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lukutaito einarilla hukassa? siis: Miksei saa hyvitystä auton nuorentamiseen--?

        Mitä kohtaa et vittu ymmärtänyt? Romutuspalkkio on tarkoitettu poistamaan liikenteestä vanhoja saastuttavia romuja, ei vaihtamaan romua toiseen romuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä kohtaa et vittu ymmärtänyt? Romutuspalkkio on tarkoitettu poistamaan liikenteestä vanhoja saastuttavia romuja, ei vaihtamaan romua toiseen romuun.

        Mitä sinä keuhkoat? Jonkun ne on ajettaja ne vähän ajetutkin autot, ei kai niitä pidä paaliin laittaa. Jos kuvitellaan, että viisi kymmen vuotias auto on heti romu täytettyään sen iän, niin siinä kyllä tehdään karhunpalvelus ilmastolle.


    • Anonyymi

      Lisäksi se on mielestäni perustuslain vastainen, koska ei kohtele tasavertaisesti sitä kohderyhmää, joka palkkion voisi periatteessa hyödyntää.
      Se on suurituloisille käyttökelpoinen. Köyhälle autoilijalle ei...

    • Anonyymi

      Samaa autoa voi käyttää palkkion saamiseen monta kertaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1442
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      56
      849
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      683
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      680
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      644
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      72
      609
    Aihe